Genel Sağlık

Kan damarlarındaki duvarların zayıflaması sonucunda oluşan balonlaşmalar; Anevrizma

  Anevrizma atardamarlarda meydana gelen balonlaşma şeklinde tanımlanan bir hastalıktır. Ciddi ve önemli bir sorun olan bu hastalıkta beyin baloncukları kanamalara da neden olmaktadır. Atardamarlardaki incelme sonucunda oluşan çıkıntı ve balonlaşmış yapı oluşturur. Genellikle beyin,bacaklar ve dalakta rastlanmaktadır.

Toplumda karşılama oranı oldukça düşük olan bu hastalık erkeklere oranla  kadınlarda daha sık meydana gelir. Anevrizma beyin kanamasına yol açtığı için de hastaların çoğu tıbbi müdahaleye geç kalarak hayatını kaybedebilirler. Bunun yanı sıra tedavi olsa de kalıcı hasarlar oluşabilir. Anevrizma belirtiler konusunda kanayana kadar size sinyal vermeyebilir.

Anevrizmaya Neden Olan Faktörler

  Her ne kadar yüksek oranda genetik bir hastalık olarak görülse de kesinliği kanıtlanmamıştır ve doğuştan gelen bir hastalık olarak da görülmez. Genellikle yetişkinlerde görülen bu hastalık yaş oranına göre de daha sık meydana gelmektedir. Her ne kadar kesin olarak genetik bir hastalık olarak görülmese de ailede bu hastalığa sahip birinin olması durumu her zaman birinci dereceden akraba üyeleri için risk taşımaktadır.

Başlıca nedenleri arasında;

  • Kan oranında yükseliş
  • sigara kullanımının damarlar üzerindeki olumsuz etkisi
  • Madde kullanımına bağlı damar ve kanda meydana gelebilecek sorunlar

Belirtileri Nelerdir?

  • Kanama
  • Baş ağrısı
  • Kanamaya bağlı bilinç kapanması
  • Bulantı, kusma
  • Nörolojik sorunlar
  • Görme bozukluğu gibi bazı belirtilerle kendini gösterebilir ancak bunlar kanamaya bağlı oluştuğu için kanama gerçekleşmeden hissedemeyebilirsiniz. Kanama oluşmadığı takdirde ise hafif baş ağrısı ve nörolojik sıkıntılara neden olabilmektedir.

Anevrizma Tanısı

  Yaşanılan şikayetler doğrultusunda hasta için gerekli tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden ilk adım MR testidir ve bu aşamada herhangi bir ilaç enjeksiyonuna ihtiyaç duyulmaz. Bu test sırasında hasta mekanizma içinde hareketsiz olarak kısa bir süre kalır ve sonuca göre yapılabilecek bazı testlerin de varlığından söz etmek mümkündür. Anevrizma teşhisi nasıl koyulur bu aşamadan sonra karar verilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

  Anevrizma ameliyatlarında esas amaç hastalığın yol açabileceği kanamaların önün egeçmektir. Eğer kanama daha önceden olmuş olsa dahil yine de yeniden oluşabilecek kanamaları engellemektir. Kanamanın olup olmadığı konusunda da yaşadığınız şikayetlerin sıklığı ve derecesine bağlıdır. Örneğin; aniden başlayan baş ağrısı en genel özelliğidir. Baş ağrısına eşlik eden bazı durumlar için de hasta ilk kez bu kadar ağrı hissettiğini düşünmeye başlar. Kanamanın yeri ve şiddetine göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu konuda uzman kalp ve damar cerrahisi doktorları tarafından yapılan kapalı ve açık cerrahi ameliyatlar vardır.

Anevrizma Tedavi Yöntemleri 

Açık cerrahi tedavilerde doktorlar kafatasını açarak anevrizmaya neden olan damarın yerini tespit ederler ve kanamanın önüne geçmek için gerekli tıbbi yöntemleri kullanırlar. Kapalı Anevrizma ameliyatlarında ise kafatasında herhangi bir operasyona gerek kalmadan doğrudan anevrizmanın bulunduğu damar içinden tedavi uygulanmaktadır.

Beyin kanamalarına neden olan anevrizmalar daha fazla risk taşımaktadır. Daha önceden balonlaşıp kanamaya neden olan anevrizmanın tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Risk taşıyan bu kanamaların kontrol altında tutulması gerekmektedir, bu yüzden de hayati bir önem taşır.

Hastalığı Önlemek için Alınacak Önlemler

Anevrizmanın oluşmasını önlemek adına beslenme düzeni için özen göstermek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek fakat yağ oranının fazla olmadığı gıda ürünleri tüketilmelidir. Kan dolaşımını dengede tutmada etkili olabilecek egzersizler de önerilmektedir. Madde veya sigara kullanımı veya gibi alışkanlıklarınız varsa hemen bırakılmalıdır, ayrıca bu konuda destek alabileceğiniz uzmanların yardımına başvurabilirsiniz.

Vücudun su ihtiyacının karşılanması gerekir ve bu sayede beyin kanamasına neden olabilecek anevrizmaların önüne geçilebilir. Aşırı kilolu ve yüksek tansiyonu olan hastaları için sıcak havalarda oluşan sıvı kayıplarını önlemek adına bol su tüketimi oldukça önemlidir.

Hastada meydana gelen şikayetlerin hemen ardından zaman kaybetmeden gereken tedavinin uygulanması riskleri en aza indirgemek için en temel adımdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı