Şifalı Bitkiler

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çok bilinmeyen Kamkatın faydaları bilinse biliyoruz ki son derece popüler hale gelecek. Turuncu renkte ve limon biçiminde olan kamkat meyvesi kabukları ile birlikte tüketilerek yenebilir. Süs ağacı olarak dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilen Kamkatta A ve C vitaminleri dışında cilde çok iyi gelen E vitamini de barındırır. Kamkat olarak bilinen meyve aynı zamanda kumkat ve kumkuat olarak da bilinir.

Kamkatın Faydaları

Antioksidan İçerir: Birçok meyvede yer alan C vitamini kamkat meyvesinde oldukça yüksektir. Kamkatın faydaları arasında vücutta oluşan enfeksiyonların giderilmesine ve bakteri oluşumuna neden olan maddelere karşı savaş açar. Kamkat meyvesinde günlük düzenli olarak tükettiğinizde yaşanabilecek kalp sorunları ve artrit rahatsızlıkları ciddi oranda önlenmiş olur.

Kolestrolü Dengeler: Yüksek kolestrolünüz var ise kamkat meyvesinden tüketerek bu sorunla baş edebilirsiniz. Kolestrol seviyesini dengelemek için önerilen kamkat dolaşım problemlerinde de etkili bir meyvedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kansere Kalkan Olur: Kamkat meyvesinde bulunan vitamin ve mineraller içeren kamkat meyvesi kansere karşı vücudu koruma altına alır ve anti kanser olarak nitelendirilir. Flavonoidler içeren kamkat meyvesi tümörün küçülmesinde etkili olduğu gibi büyümesini de engeller.

Görme Yetisi Artar: Kamkatta da havuçtaki gibi A vitamini bulunur. Bu nedenle daha sağlıklı ve görüş açısını kamkat tüketerek rahatlatabilirsiniz. Çocukluktan itibaren kamkat meyvesinden düzenli olarak tüketmelerini sağlarsanız olası göz sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Oksijen Oranını Arttırır: Kamkat meyvesinden tüketerek vücudunuza aldığınız oksijen miktarını arttırabilir organlarınızın daha aktif ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Oksijen giren bünye daha aktif hale gelirken alyuvar kapasitesini olumlu yönde etkilenir.

Sindirimi Rahatlatır: İçeriğinde 10 gram lif barındıran kamkat meyvesi sindirimin daha sağlıklı işlemesinde etkilidir. Kamkat tüketerek olası karın ağrılarından, hazımsızlıktan ve şişkinlikten çok da fazla şikayetçi olmazsınız.

İltihap Oluşumunu Önler: Antioksidan içeren her besin vücut için ekstra bir önem taşır. Kamkatta da antioksidan bir hayli çok olduğundan serbest radikallerin oluşturduğu deformasyona karşı vücudu korumakla mükelleftir. Bu sayede kalbe giden damarların sertleşmesini ve artrit rahatsızlığının görülmesini engelleyebilir.

Diyabete Kamkat: Yukarıda lifin vücuda olan desteğinden bahsetmiştir. Aynı şekilde lif içeren kamkat meyvesi diyabet rahatsızlıklarında büyük önem taşır. Glikoz dengesini sağlayan diyet lifi diğer yandan insülinin de dengelenmesinde rol oynar.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkları Önler: Limon kadar değerli olan kamkat meyvesi %50’den fazla C vitamini içerir. C vitamini sayesinde dışarıdan gelebilecek mikrop ve virüslere karşı bağışıklığı arttıran kamkat meyvesi bakterilere savaş açar.

Cildi Güzelleştirir: İçeriğinde yer alan C vitamini antioksidan ve diğer vitaminler cildin daha sağlıklı, parlak ve azalmış kırışıklıklar sağlar. Limonun lekeler üzerindeki etkisini biliyoruz. Kamkatta limon gibi güneşten oluşan lekelerin giderilmesinde son derece etkili bir meyvedir.

Zayıflatır:

Kilo Vermek ve incecik bir bedene sahip olmak için kamkat meyvesi diyet menülerinizde yer almalıdır. Organik olarak tüketebileceğiniz kamkattan günde 2 – 3 adet yenebilir. Çünkü kamkatta 100 kalori 8 kamkata eş değerdir.

Kardiyovasküler İyileşir: Kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıklarla baş etmek için kanda yer alan kolestrol seviyesinin düşürülmesi gerekir. Omega 3 ve 6 içeren Kamkatta yer alan potasyum kanın daha hızlı akmasını sağlayarak kalp sağlığını korumaktadır.

Böbrek Taşlarını Döker: Böbreklerinizde sıklıkla taş oluşumu görüyorsanız kamkatın limon gibi suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Kamkatta da organik bir asit olan sitrik asit yer alır ve bu sayede taş oluşumu engellenir ve oluşan taşların ağrısız bir şekilde vücuttan atılmasına destek verir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır: Kamkatta bulunan demir, magnezyum, bakır, folat ve manganez içeren  kamkat kan dolaşımının artmasını sağlayarak vücudu olumlu yönde etkiler. C vitaminin vücuda yeterli miktarda alması demirin artı yönde vücutta kalmasını sağlar.

Yaralara İyi Gelir: Kolajen ve C vitamini vücutta oluşan yaraların ve oluşan doku bozukluklarının hızlı giderilmesini sağlar.

Kamkatın Zararları Nelerdir?

Limon içeriğine sahip kamkat meyvesi C vitamini içerir. C vitamini içeren besinlere karşı alerjiniz varsa kamkat meyvesini doktora danışmadan tüketmeyiniz.

Kamkatı kanı sulandıran ilaç kullananlar dikkatli tüketmeli ve doktora danışmalıdır.

Hamile bayanlar ve emziren anne anneler kamkat meyvesini doktoruna danışmalıdır.

Kamkat Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Reçel, marmelat ve tatlılarda kamkat meyvesi kullanılabilir.

Meyve konsantrelerinde ve meyve suları hazırlarken kamkattan da faydalanabilirsiniz.

Garnitür olarak ve limon gibi tat vermesi için kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı