Kalp Hastalıkları

Kalp Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Kalp Ağrısı Nedir?

Kalp ve göğüs kısmında meydana gelen ağrılara genel olarak kalp ağrısı adı verilir. Sıklıkla kalp hastalıkları ile ilgili olarak oraya çıkan kalp ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabilir. Kaburga hasarları, kas sorunları gibi nedenlerde kap ağrısına neden olan faktörlerdir. Kalp ağrılarına neden olan etkenlere göre, tedavi bazen uzun bazen de kısa sürebilirken bazı vakarda daha komplike tedaviler uygulanabilir.

Kalp Ağısı Neden Olur? Hangi Hastalıklar Tetiker?

Kalbi beslemekle görevli olan damarlarda tıkanma yada daralma olması durumunda bu damarlar kalbe yeteri kadar kan ve oksijen götürmezler ve kalp ağrısı ile karşılaşılır. Önemli nokta kalp ağrısı ile göğüs ağrısı arasında ki farklı bilerek ikisini karıştırmamak gereklidir. Kalp ağrısı göğüs kısmında yada kalp hastalıklarına bağlı olarak meydana gelebilirken, daha değişik nedenlerde göğüs ağrılarına neden olur. Bu durumda aslında kalp ağrısı neden olur sorusunun cevabı için uzun bir liste hazırladık;

 • Kalbi besleyen koroner arterlerde tıkanma yada daralma,
 • Kalp kası iltihabı (miyokardit)
 • Kalp zarı iltihabı (perikardit)
 • Mitral kapak prolaososu,
 • Akciğer hastalıkları,
 • Aort kapağında olan darlık yada yetersizliği, ana damarın hasar görmesi (aort disseksiyonu)
 • Zatürre,
 • Göğüs zarında oluşan iltihaplar,
 • Özojajial reflü,
 • Astım,
 • Yemek borusunda oluşan spazm ve yırtık,
 • Ülser,
 • Yüksek tansiyon,
 • Kansızlık,
 • Kaburga hasarları,
 • Göğüste bulunan sinirlerde sıkışma,
 • Kardiyak psikoz ve anksiyetik durumlar kalp ağrısı nedenleri arasındadır.

Kişilerde kalp ağrısı başladığı zaman, bunun kalp ağrısı mı? Yoksa göğüs ağrısı mı? Diye ayırt etmek hastalar tarafından zordur. Bu yüzden yaşanan her ağrı hafife alınmamalı, altta yatan ciddi problemlerin olabileceği düşünülmelidir. Bu tür ağrılar alınacak olan basit tedbirler ile geçmez, kalp ağrısı profesyonel tıbbi tedavi gerektiren bir hatalıktır.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp ağrısının nedenleri ve kaynakları erken dönemde teşhis edilmezse ve gereken tedavi uygulanmazsa kalp krizi geçirmeye kadar uzanan bir risk vardır. Kalp ağrısı nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız kalp ağrısı belirtileri şunlardır;

 • Göğüs ortasından başlayıp, boyna,çeneye, sırta ve sol kısma ağrı yayılmaktadır,
 • Nefes almada zorluk,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Ensede ve başta oluşan ağrı,
 • Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk,
 • Bilinç kaybı,
 • Morarma gibi kalp ağrısı belirtileri bulunur.

Kalp Ağrısının Ayırt Edici Özellikleri

Kalp ve göğüs ağrılarının önceden bilinmesi ve doğru biçimde anlaşılması hastalarda hayat kurtarıcı olabilir. Göğüs ortasında yada göğüs kafesi bölgelerinde ortaya çıkan ağrılar kalp ağrısı mı değil mi diye ayırt edebilmek için bazı özellikleri bulunur.

Göğüste oluşan ağrıların ne sıklıkla olduğu ve şiddeti önemlidir. Ağrılar sürekliliğini koruyorsa, şiddetli ise, göğüs on kısmında oluşuyorsa, aniden başlıyorsa, boyun, sol omuz, mide ve sırttan çeneye doğru ilerliyorsa, 20 dakikadan daha fazla devam ediyorsa kalp ağrısı olma olasılığı da artmaktadır. Oluşan kalp ağrıları şiddetli ve devamlılığını korur ve hastaya devamlı olarak rahatsızlık vermektedir.

Çocuklarda Kalp Ağrısı ve Belirtileri

Bebeklerde yada çocuklarda kalp ağrısını şu belirtilere dikkat ederek anlamak mümkündür;
Bebekler kendisini ifade edemez, derdini anlatamazlar, bu nedenle bebeklerde kalp ağrısı olup olmadığını anlamak için ilk yapılacak olanlardan biri bebeğin nefesini dinlemek olur. Bebekler çok hızlı nefes alıp veriyorsa bebeklerde kalp ağrısı belirtisi olabilmektedir.

Bazı durumlar hariç (ateş, akciğer hastalıkları gibi) yeni doğan bebelerde bir dakikada nefes alıp verme 60, süt çocuklarda 40, büyük çocuklarda 30 ve gençlerde 20 ve üzerinde ise kalp ağrısı belirtisi olarak şüphelenilebilir.

Çocuklar soğuk havaya maruz kaldıklarında, heyecana kapıldıklarında, banyo yaptıkları zamanlarda ağız etrafı ve parmaklarında morarmalar görülebilir. Morarma ağız mukozası ve dilde devamlı olarak oluşuyorsa ve hareket ile artma gösteriyorsa kalp rahatsızlığı belirtisi olarak şüphe etmek gerekir.

Kalp atımlarında olan düzensizlik yani ritim bozukluğu, üfürüm sesi duyulursa bir uzman hekime başvurmak gerekir.

Göğüs ağrısına eşlik eden ateş, ateşli durumların uzaması, gelişim ve büyüme gerilikleri, yoğun halsizlik, eklem ağrıları, çabuk yorulma, kalbin büyük olması, kalp ve ana damarlarda görülen anomaliler de incelenmelidir.

Çocuklarda kalp ağrısı göğüsün solundan karın, boyun ve kol kısmına doğru ilerliyorsa, çocuğun sağlık öyküsünde bayılma varsa, ailede kalp hastalıklardan kaynaklı ölümler varsa, kesinlikle bir çocuk kardiyolojisi uzmanına başvurarak gereken muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Kalp Ağrısı Hangi Sonuçlara Neden Olabilir?

Göğüste ağrı şikayeti olan hastanın yapılan tetkikler ve incelemeler sonucunda bu ağrısının kalp ağrısı olduğu tanısı konulursa ve tedavi edilmezse kalp krizine kadar uzanabilen durum ortaya çıkabilir. Göğüste oluşan ağrıların kalp krizi belirtilerinden olacağı kesinlikle düşünülmeli buna göre hareket edilmelidir. Kalp krizi kalbi beslemekle görevli olan damarlardan biri yada tamamının tıkanması ile ortaya çıkmaktadır. Koroner arter duvarlarında toplanan yağlar arterde daralmaya neden olabilir. Sigara hipertansiyon, beslenme bozuklukları, aşırı kilo arterde ki tabakayı daha da kalınlaştırarak tıkayabilir ve sonucunda kalp krizi meydana gelebilir.

Nefes alıp vermede zorluk, nefes ihtiyacının artması, terleme, baş dönmesi, mine bulantısı, panik atak belirtilerinde yükselme gibi durumlarında kalp krizine işaret edebileceği bilinmeli ve hiçbir belirti atlanmamalıdır. Kalp krizi geçiren biri göğüs kısmında ve kalp bölgesinde yoğun bir ağrı ile karşı karşıya kalır. Kalp krizinde göğüs ortasında ağrı hissi vardır.

Okumanızda Fayda Var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp ağrısı hiçbir zaman sıradan bir ağrı değildir, profesyonel tıbbi tedavi gerektirir, ihmale gelmez gereken bütün tedbirlerin alınması gerekir. İstatistiklere bakıldığında geçen her yıl bir çok kişi kalp krizi nedeni ile aramızdan ayrılmakta. Ayrıca kalp krizi nedeni ile hayatını kayıp edenler sadece ileri yaş değil gençlerde de görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında hızlı yemek ve raf ömürleri uzun olan gıdalardır. Stresli bir hayat, yaşam kalitesi düşüklüğü kalp hastalıklarına zemin hazırlamaktadırlar. Sağlıklı bir kalp damar sağlığı için mümkün olduğunca stresten uzak, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak, yaşımıza ve sağlığımıza uygun düzenli egzersizleri yapmak gerekmektedir.

Kalp Ağrısının Nedeni Kalp Hastalıkları İle İlgili Olduğundan Şüphelenilirse

Kişilerin göğüslerinde meydana gelen ağrıları önemsemeleri gerekmekte, çünkü göğüs bölgesinde olan ağrıların her zaman kalp krizi riski taşıdığı unutulmamalıdır. İhmal edilen problemler ve önemsenmeyen ağrılar daha sonra kalp hastalıkları ile ilgili ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ağrınız var ve bunun kalp ağrısı olduğunu düşünüyorsanız muayene olup gereken tetkikleri yaptırmak gerekiyor. Kalp vücudun en hayatı organlarının başında geldiğini akıldan çıkartmamak gerek.

Kalp ağrısı belirtileri sizde de varsa yapılacaklar aslında kolay; hemen bir uzman doktora giderek şikayetlerinizi anlatmalısınız. Sizi dinledikten ve gereken fizik muayeneyi tamamladıktan sonra hekiminiz bazı tetkikler ister, ve sonuçlarına göre kalp ağrısı nedeninin öğrenilmesini sağlar. Tetkiklerin sonuçlarına göre ağrının tipine göre en doğru tedavi planı oluşturulur.

Kalp Ağrısına İyi Gelen Öneriler

Bazı yapılan basit işlemler anlık olarak kalp ağrısı sorununu hafifletebilir. Ancak bilinmesi gereken kesinlikle bu uygulamalar kalp ağrısını tedavi etmez yada ortadan kaldırmaz. Kalp ağrısı başladığında o an ne yapıyorsanız bırakın ve dinlenin. Bu dinlenme koroner damarlarda ki sorunu geçici şekilde azaltabilir ama tamamen ortadan kaldırmayacağınız bilmelisiniz. Yoğun stres altında kaldıysanız bu durumu bir an önce hafifletmek ve kendinizi rahatlamaya çalışmalısınız. Stresi azaltmak için derin nefes alın, bolca su için, göğüs kısmına masaj yapın ve dinlenin. Kalp ağrısı sorununun kalp krizin neden olabileceğini hiçbir zaman unutmamak gerek ve doktor kontrollerini yaptırarak alınması gereken bütün önlemleri almak önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı