Kalp Hastalıkları

Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Kalbimiz daha anne karnında atmaya başlar ve ölene kadar atmaya devam eder bu zaman dilimi esnasında hiç durmaz ve sürekli olarak çalışır. Kalbimiz dokularımıza ve organlarımıza kanı gönderen bir kas dokusudur ancak bu kas oldukça güçlü bir kastır. Kalp yetmezliği konusuna gelirsek kalbimiz vücudumuzun ihtiyacı olan kanı yeteri kadar pompalayamayınca organlarımıza ve dokularımıza yeteri kadar kan gitmez ve beslenemezler bu durum sonucunda ise akciğerlerde ve bazı kısımlarda sıvı birikmeleri meydana gelmekte.

Kalbimizin kalp kası yeterince kalbimize kan ulaştırmadığı zaman vücudumuza da yeteri kadar kan gitmez ayrıca oksijende gitmez, bu nedenle ciddiye alınması gereken ve ilerleyebilen bir hastalıktır kalp yetmezliği.

Kalp yetmezliği sadece tek başına meydana gelen bir hastalık değildir çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Örneğin yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp kasında olan rahatsızlıklar, doğumsan sorunlar, akciğer hastalıkları, böbrek yetersizliği gibi hastalıklar kalp yetmezliği sorununa neden olabilmektedir.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Diğer bir adı olan konjestif kalp yetmezliğidir. Kalbimize bakıldığında iki adet karıncık bulunur bunlar sağ ve sol karıncıklardır. Bu nedenle bazen sağ yada sol kalp yetmezliği şeklinde ayrılabilir. Kalp yetmezliği denildiğinde kesinlikle kalbin durmak üzere olduğu veya durduğu akıllara gelmemeli çünkü bu yanlış ve doğru olmayan bir bilgidir. Ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bu hastalık ilerlediğinde hastaların hayatlarını riske atmaktadır. İlerlemeden zamanında teşhisi koyulup düzgün bir tedavi ile hastalar uzun yıllar boyunca yaşamlarını sürdürebilirler.

Nefes Darlığı :

Nefes darlığı kalp yetmezliği belirtilerinden biridir. İlk etapta efor yapıldığı zaman nefes darlığı yaşayan kişiler daha sonra günlük işlerini yaparken bile nefes darlığı yaşamaya başlarlar. Örneğin yürüme ve merdiven çıkmak bile zor bir hal alabilmektedir. İlerleyen zamanlarında hastalık tedavi edilmez ise yatar pozisyonda bile nefes darlığı şikayeti oluşur. Örneğin gece yatarken hastalar uyumakta zorlanırlar ve nefes darlığı yaşarlar bu nedenle başın altına birden fazla yastık koyma ihtiyacı duyarlar. Bunun yanında geceleri hava almak için pencerelerini açarlar, veya balkona çıkmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Nedir?

Kilo Alımı :

Diğer bir belirtisi olan hızlı kilo alma durumudur. Bu kilo alımları tedavi kaynaklı yada sıvı birikmesine bağlı olabilir. Kalp yetmezliği yaşayan kişiler her gün düzenli tartılmalıdır ve özellikle üç gün içinde iki kilo ve üzerinde kilo alımları olursa hemen doktorlarını bu durumdan haberdar etmeleri gerekir.

Ödem :

Ödemin diğer bir adı şişliktir. Kalp yetmezliği yaşayan kişilerde bacak ve karın kısımlarında kanın göllenmesi sonucunda şişlikler meydana gelir.

Halsizlik :

Kalp vücuda yeteri kadar kan pompalayamadığı zaman organlara yeteri kadar kan girmez ve yeteri kadar organlar beslenemez bu durumda halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Tedavi aşamasında kullanılan ilaçlar yada kalp yetmezliğinin neden olduğu sıvı birikmesi de yorgunluğa neden olabilmektedir.

İştahta Azalma :

Kalp yetmezliği oluşan hastalarda kan karın kısmında göllenir ve bağırsak duvarlarında şişkinliğe ayrıca sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. Bunun sonucunda iştah kaybı, mide bulantısı, kusma ile karşılaşılabilir. Tedavide kullanılan ilaçlarda bu şikayetlere neden olabilmektedir.

Çarpıntı ve Baş Dönmesi :

Kalp yeteri kadar kan pompalamadığı için bazen beyne az miktarda kan gidebilir. Buda baş dönmesi ile belirti verir. Ayrıca bilinç kaybına kadar durumlar yaşanabilir. Hastalar genelde çarpıntılarından şikayet ederler en çok görülen belirtiler arasında yer alan çarpıntı kalp ritminin bozukluğu yada buna benzer bir belirti verir. Detaylı bilgi: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük :

Kalp yetmezliği yaşayan kişilerin akciğerlerinde kan birikir. Buda akciğerle de sıvı birikmesine neden olur bunun sonucunda öksürük ve nefes darlığı sorunları meydana gelir. Akciğerde sıvı birikmesi sıklıkla sol kalp yetmezliğine işaret ederken, karın bölgesinde sıvı birikimi, ayaklarda şişme, bacaklarda şişme gibi sorunlar sağ kalp yetmezliğine işaret edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Damar Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi

Geceleri Sıkça Tuvalete Çıkma İhtiyacı :

Kalp yetmezliğinde hastalar geceleri sırt üstü yattıkları zaman bacak, ayak ve karın bölgesinde göllenen kan yer çekiminin etkisinden kurtulur ve dolaşım sistemine dahil olur. Böbrekler artan hacmi anlar böylece idrar yapımını arttırırlar. Ayrıca tedavi aşamasında hastalara verilen idrar söktürücü ilaçlarda bu tür şikayetlere neden olabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı