Kalp Hastalıkları

Kalp Spazmı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Anlaşılır?

Kalp spazmı Nedir?

Kalp spazmı kalbi besleyen damarlarda meydana gelen emboli yani trombüsten kurtulan pıhtının başka bir damara giderek o damarı tıkaması durumudur, bunun sonucunda ise damarlar daralır ve kalp kasının beslenmesi bozularak kalp spazmı ortaya çıkmış olur. Kalp spazmı sıklıkla angina pektoris yani göğüs ağrısı nedeni ile de ortaya çıkar. Göğüste bulunan koroner arter hastalığı ağrıya neden olarak kalp spazmında neden olabilir.  Bu nedenle göğüs ağrısı şikayeti kalp spazmı geçiren kişilerden sıklıkla görülen şikayetlerin başında yer alır.

İlginizi çekebilir: Koroner Arter Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bunların dışında göğüs kısmında konumlanan kaslarında gerginlik, gastroözofageal rüflü, kalp zarı iltihabı (perikardit), akciğer zarlarının arasında biriken sıvının neden oladuğu plörazi gibirahatsızlıklar kalp spazmı sorununa neden olabilmekte.

Kalp spazmını diğer göğüs ağrısı yapan hastalıklardan ayırt etmek oldukça önemlidir. Her göğüs ağrısının nedenleri farklıdır ve tedavileri de farklı olur. Bu nedenle bütün göğüs ağrıları kalp spazmı belirtilerinden değildir. Göğüs ağrısı ile hekime başvuran kişiler kendilerinde kalp hastalığı olduğunu sanmaktalar, ancak bu vakaların birçoğunda kalp hastalığına rastlanmamaktadır.

İlginizi çekebilir : Göğüs ağrısı neden olur (Angina pektoris)

Kalp Spazmı Türleri Neler?

İki tür kalp spazmı vardır bunlardan birincisi stabil anjina, ikincisi ise anstabil anjinadır. Gelin şimdi bunları biraz daha yakından inceleyelim.

Stabil (Sabit) Anjina

Kalp spazmının bu türünde kararlı anjina olarak tanımlama yapılır ve göğüste oluşan ağrı birkaç dakikada hafiflemektedir. Efor harcandığında örneğin; koşma, yüzme, merdiven çıkma gibi aktivitelerde nefes alış veriş hızı arttığında görülmekte. İstirahat ile de şikayetlerin çoğu kaybolur. Bazı vakalarda dinlenme sırasında küçükte olsa şikayetler devam edebilir. Stabil anjina türünde krampa benzeyen belirtiler görülebilir.

Anstabil (İstikrasız) Anjina

  • Asntabil anjina ise kalp spazm bu sefer on dakikadan daha uzun süre hissedilir. Ağrı yoğundur ve daha sıktır. Normal dinlenme anlarında dahi oluşabilir. Şu semptomların en az biri görülmektedir;
  • Enerji gerektiren durumlarda yada dinlenirken ortaya çıkar ve on dakikadan daha fazla sürer,
  • 2 aylık süre içinde tekrarlaması veya ilk defa karşılaşılması,
  • Ağrı şiddetinin ve sıklığının her spazmda atması.
İlginizi Çekebilir:  Emboli Nedir? Neden Olur? Belirtileri ile Tedavisi

Kalp Spazmı Neden Olur?

Kalp spazmı oluşabilmesi için kalp kasına giden kan miktarında azalma olmasıyla, kalp kasının beslenmesinin bozulması gerekmektedir. Çünkü kalp kasının sağlıklı çalışabilmesi için kanın içinde bulunan oksijene ihtiyaç vardır. Özellikle kalp hastalıkları ile doğrudan ilişkisi bulunan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi etkenler kalp spazmına en fazla neden olan faktörler arasındadır.

Yüksek kolesterol, hipertansiyon, sigara, aşırı stres gibi etkenler kalp spazmının oluşmasında etkin rol oynadığı bilinmektedir. Kalp spazmı vakalarına bakıldığında sıklıkla hipertansiyon hastalarında, yüksek kolesterolü olanlarda ve sigara içenlerde görüldüğü gözlemlenmiştir. Kalp spazmı idiopatik yani nedensiz şekilde de meydana gelebilmekte. En sık kalp spazmına neden olan etkenlerse;

  • Aşırı stres altında olmak,
  • Aşırı soğuk havada kalmak,
  • Kan damarlarında daralmaya neden olan vazokonstriksiyon gurubu ilaçlar,
  • Uyarıcı etkiye sahip olan kokain ve amfetamin kullanımı,
  • Migren hastalığı,
  • Sigara kullanımı.

Damar tıkanıklığına sahip kişilerde koroner arter spazmı görülme oranı daha yüksektir. Damarların duvarlarında plakalar birikmesine ve damarın tıkanmasına neden olur ve kan akışında bozulmalar oluşur. Sigara kullanan ve kokain kullananlarda kalp atardamarlarında yoğun spazmlar görülebilir. Buda kalbin daha fazla efor harcamasına neden olacaktır.Ancak bazı kişilerde sigara, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalığı olmasa da görülebilmektedir.

Kalp Spazmı Belirtileri

Kalp spazmı başladığında göğüs ortasında yanma ve baskı hissi ile kendini göstermektedir. Başlayan kalp spazmı beş ile on dakika arasında devam eder. Türüne göre dinlenme esnasında azalabilir yada azalmayarak artabilir. Özellikle kalp spazmında 20 dakikadan daha uzun süre ağrı devam ediyorsa bu artık kalp spazmında çıkıp kalp krizi belirtisi olacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden kalp spazmı ve kalp krizi arasında olan farklıları bilerek bilinçli şekilde davranmak hayat kurtarır. Uzun süreli devam eden ağrı durumlarında acil olarak profesyonel tıbbi desteğe ihtiyaç duyulur.

Kalp spazmı nedenleri arasında başı çeken vücudu zorlayan aktivite ve sporlar yapmaktır. Koşma ve yüzme gibi sporlar vücudu zorlayarak aşırı enerji gerektirir. Aşırı soğuk havaya maruz kalınması kalp dış kısmının iltihaplanmasına ve akciğerlerde oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı da kalp spazmları görülebilir.

Kalp spazmı kilo arttıkça olma olasılığı da artmaktadır. Yani kişinin kilosu ile doğru orantılı olarak artış sergiler. Sürekli olarak yağlı ve sağlıksız beslenmek, aşırı kilo almak kalp damarlarında yağlanma ile spazmlar gelişebilir. Ne kadar rahat ve kaliteli nefes alıp verme işlemi olursa kalp sağlığı için o derece faydalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Atriral Fibrilasyon Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kalp spazmı türlerine göre değişkenlik gösterse de, dinlenme esnasında ortaya çıkan ağrılar, göğüs bölgesinden çeneye, sol kola veya sırta doğru gidebilir. Bu semptomun en sık karşılaşılan nedeni ise aşırı strestir. Öte yandan korkular ve huzursuzlukta kalp spazmını tetikleyen önemli etkenler arasında yer alır.

Kalp spazmı oluştuğunda göğüs ağrısının dışında; mide bulantıları, halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı ve terleme gibi belirtilerde verebilmektedir.

Kalp Spazmı Tedavisi

Kalp spazmı tedavisinde ilk olarak hekim hatayı fizik muayeneden geçirir , ardından EKG ister ve efor testine girmesini ister. Koroner arter hastalığı tanısı için efor testi gereklidir. Efor testinden çok minimal bir riskle 10.000 birlik oranda kalp krizi geçirme tehlikesi vardır, EKG’de ise herhangi bir tehlike yoktur.

Koroner anjiyo olarak isimlendirilen, kardiyak katerizasyonu yapılırken 5000’de 1 oranında yine kalp krizi riski bulunmaktadır. Yapılacak koroner anjiyo koroner arter hastalığının kesin teşhisini koymak adına önemlidir. Yapılan EKG ile efor testlerinde tanı konulmazsa, koroner anjiyo veya anjiyoplasti ile kesin tanı konulabilir.

Kalp spazmı tedavisi yapılırken, hastalığın kişinin hayatını son zamanlarda nasıl etki altına aldığı, ağrıların sıklığı ve şiddeti sorularak tedavi planına eklenmektedir. Çünkü her hataya aynı tedavi yolu uygulanmaz yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda hastaya özel tedaviler çıkartılabilir.

Kalp spazmı geçiren hastalara sigara kullanıyorlarsa kesinlikle bu alışkanlıktan vazgeçmeleri istenir. Hayat kalitelerini üste taşıyacak ve sağlıklarına uygun egzersizler tavsiye edilir. Hastanın sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmesi istenir. Aşırı yağlı, aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmaları istenir. İdeal kiloda olmakta önemlidir.

Beslenme programında bolca sebze, meyve olmalıdır. Kişilerin aşırı stres ve baskı altında olmamaları bu tür durumlardan uzaklaşmaları istenir.

Kalp Spazmı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kalp spazmı tedavisi yapılırken hekim tarafından bazı ilaçlar reçete edilir. Kalp spazmında reçete edilen ilaç gurupları ise;

Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar

Kanın pıhtılaşmasını engelleyerek, kanın akışkanlığını arttıran ilaçlardır. Bu ilaçlar ile tıkalı olan damarlardan kanın daha kolay akması sağlanır. Böylece kalp spazmı ve kalp krizi riskinde düşme beklenir.

Kalp damarlarını genişleten ilaçlar

Bu tür ilaç gurupları ile kanın çalışmasında büyük öneme sahip olan kalp kaslarının daha fazla kanlanması ve oksijenlenmesi sağlanır. Kalp spazmına bağlı göğü ağrısı veya kalp spazmına neden olan sporlar öncesinde bu tip ilaçlar kullanılır ve kalp spazmına karşı önlem alınır. Sıklıkla kalp damarlarını genişleten ilaçlar dil atı tarzında olanlardır.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kan basıncını ve akışını yavaşlatan ilaçlar

Kan basıncını ve akışını yavaşlatan ilaçlar kalbi rahatlatarak daha fazla çalışmasının önüne geçer. Ayrıca kan damarları genişleyerek gevşer, böylece kalp spazmı engellenmeye çalışılır.

Kalp Spazmından Nasıl Korunurum

Kalp ve damar sağlığı açısından sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı önem taşır. Bolca sebze ve meyve tüketimi, bol su tüketimi kalp sağlığı için yapı taşlarıdır. Buna ek olarak aşırı tuzlu, aşırı yağlı besinler tüketmemek, bunlardan uzak durmak gerekmekte olup, şekeri de minimum düzeyde kullanmak, kızarmış yemeklerden uzak kalmak gerektiği unutulmamalı, özellikle doymuş yağdan zengin olan margarin türevi yağlar tüketilmemelidir.

Boy ve kilo arasında ki uyuma dikkat etmek gerekir. Aşırı kilo alımına neden olabilecek beslenme tarzından ve hareketsiz yaşamdan uzak durma, yağlı, şekerli besinleri beslenmeden çıkarmak gerekir. Daha çok lif açısından zengin besinler tercih edilmeli. Fırında yada haşlanmış, kızartılmış besinlerden uzak durulmalı.

Günün bütün öğünleri düzenli şekilde yapılmalı ve öğün atlanmamalı. Özellikle şeker hastalığından hayat tarzı ve beslenme alışkanlarını değiştirerek korunmak mümkün olup, eğer yüksek tansiyon, kolesterol, ve şeker varsa kontrol altında tutulmalıdır.

Alkol alımı minimum seviyede olmalı, sigara kesinlikle bırakılmalı. Eğer bağımlılıklardan vazgeçmede zorlanılıyorsa uzmanlardan yardım alınmalı. Özellikle sigara kalp ve damar hastalıklarına neden olan etkenlerin başında gelir. Damar tıkanıklığı ve sertleşmesinin oluşmasına zemin hazırlar, kalp krizine neden olabilir. Sigara içmeyenler pasif içicilikten kesinlikle uzak durmalı, çünkü pasif içicilik neredeyse aktif içicilik kadar kalp ve damar sağlığında olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Kişiyi zorlayacak aktivitelerden kaçınmak ve günlük işleri tekrar düzenlemek gerekir. Günlük işlerde daha dikkatli ve yavaş olunmalı. Yemeklerden sonra ve sabah saatlerinde kalp daha fazla çalışır bu nedenle bu zamanlarda aşırı fiziksel hareketlerden uzak durulmalı.

Kişiye ve sağlığına özel düzenli şekilde spor planı oluşturulmalı ve bunlara uyulmalı. Günlük veya haftada 3-4 gün yarım saat yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Hareketiz yaşamdan uzak kalıp, hareket etmeye çalışılmalı.

Anksiyete, stres gibi faktörler kontrol altında tutulmalı, gerekiyorsa bu konularda uzmanlara giderek yardım alınmalı.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı