Kalp Hastalıkları

Kalp Sağlığını Korumak İçin Yapılacaklar

Kalp sağlığını korumak için yapılacaklar aslında çok zor olan durumlar değildir. Bunlara geçmeden önce kalp sağlığımızın hayatımız için büyük öneme sahip olduğunu ve ölümlere neden olan en fazla rahatsızlıkların başında gelen kalp hastalıklarından yılda 20 milyon kişi hayatını kayıp etmektedir. Bu noktada kalp sağlığımızı korumamız ve tehlikeli olan durumları bilip bunlara göre önlemler almamız gerekmektedir.

Kalp hastalıklarının bir kısmı önlenebilirdir bunlara bazı önlemler alarak korunmak mümkün. Genetik faktörü de göz önünde bulundurarak ailesinde kalp hastalığı olan erkekler 40 yaşından ve kadınlarda ise 50 yaşından sonra kalp hastalıkları yönünden tehdit altında olmaktadırlar. Bu etken maalesef değişmez ve önlenemez. Ama örneğin sigara kullanımı, şeker, obezite, hareketsizlik, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıklardan korunarak veya kontrol altında tutarak kalp hastalıklarına karşı önlemler alınabilmektedir.

Bilgilendirmek Önemli

Özellikle çocukları kalp hastalıkları konusunda bilgilendirmek önemlidir. Çünkü kalp hastalıklarının temelleri çocukluk evrelerinde atılmakta olup çocuklarımıza nasıl davranacağı konusunda bilgi verip bunları bir alışkanlık haline getirmelerini sağlamalıyız. Çünkü çocukluk evrelerinde kazanılan alışkanlıklar kalıcıdır.

Beslenme Düzeni

Beslenmemiz bütün vücudumuzu etkilemektedir. Bu nedenle kalp sağlığımız için şekerli gıdalardan, çok yağlı ve kızartılmış yemeklerden uzak durmak gerekir. Dışarıdan fazladan katı yağ alımı yapılmamalı besinlerden bu ihtiyaç giderilmelidir. Margarin doymuş bir yağdır özellikle bundan uzak durulması gerekir. Bünyesinde aşırı şeker barındıran gıdalar kalori açısından zengindir buda kiloya neden olacaktır ayrıca kan yağlarını kontrol altında tutulmasını zorlaştırır.

Gün içinde öğünler düzenli şekilde yenilmeli, şayet öğün atlandığında vücut aç kalır ve daha sonrasında yine aç kalacağını düşünerek besinlerde depolama yoluna gider. Bunun yanında sofralarımızdan ekmeği azaltmamız gerekir her öğünde bir dilim ekmek yeterlidir. Çünkü her bir dilim ekmekte yaklaşık 100 kalori bulunur.

Hareket edin : Kalp sağlığı açısından hareket etmek önemlidir. Günde yarım saat tempolu yürümek faydalıdır. Ancak damar tıkanıklığı olanlarda kardiyoloji uzmanının onayı gerekir. Özellikle haftada bir saatten daha az hareket eden bir kişi bu tür hastalıklara karşı oldukça risk altındadır. Düzenli yapılan egzersizler hem fiziksek hem de psikolojik açıdan kişilere fayda sağlarken kilo kontrolü,kan şekeri kontrolü gibi avantajlar sağlamakta.

Sigara Kullanmayın : Sigaranın kalp ve damar hastalıkları üzerinde bir etkisi olduğu kesindir. Sigara içen kişilerde damar sertliğinin ilerlediği ve kalp krizi riskinin daha fazla görüldüğü ortaya koyulmuştur. Ben az içiyorum zararı yoktur diye bir durum söz konusu değildir.

Bütün bunların yanında kontrollerinizi kesinlikle atlamayınız. Özellikle erkeklerde 40 kadınlarda ise 50 yaşından sonra düzenli kontrollerin yapılması önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı