Kalp Hastalıkları

Kalp Krizinden Korunmanın Yolları- 9 Maddede

Günümüzde ölümlerin büyük bir bölümünü ani kalp krizleri oluşturmaktadır. Ani kalp krizlerine neden olan pek çok etmen var ve bu etmenleri yaşam şeklinizde yapacağınız ufak değişiklerle kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazıda kalp krizinden korunmanın yolları hakkında konuşacağız.

İyi Bir Ev İyi Bir Muhit

Bunun kalp krizi ile ne alakası var demeyin, doğa ile iç içe olmayan ucuz çarpık bölgelerde oturmanız kalp sağlığınız için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Gürültülü çevre kirliliğin hat safhada olduğu bölgeler yaşamak için uygun değildir.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmenin tüm hastalıklar çin adeta şifa olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak maddi durumunuz iyi değilse muhtemelen beslenme programınızın büyük bir bölümü karbonhidrattan oluşuyordur. Bu da kalp sağlığınız için çok da olumlu bir şey değildir. İdeal beslenme %50 karbonhidrat %35 protein %15 yağ şeklinde olmalıdır. Bol miktarda meyve tüketmeli ve sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. 70 kilo bir erkek günde en az 2100 kalori almalıdır. 50 kilo bir bayan ise günde en az 1500 kalori tüketmelidir.

Düzenli Spor Yapmak

Kalp krizinden korunmanın yolları çok da zor değil. Her gün yapılacak yarım saatlik bir yürüyüşün bile kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı biliniyor. Yapılan bir araştırmada 50-60 yaş grubundaki bireylerin bir kısmı hergün en az yarım saat koşarken diğer bir grup ise hiç bir şey yapmadı. Sonuç olarak hergün az da olsa düzenli koşan gruptan sadece bir kişi ani kalp krizi geçirerek ölürken, hareketsiz kalan diğer gruptan ise 7 kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Grubun yaş ortalaması ve sayısı aynıydı. Bu deney bize düzenli olarak koşan veya yürüyen grubun hareketsiz gruba göre ani ölüm riskinin 7 kat az olduğunu gösteriyor. Kalp krizinden korunmanın yolları olarak spor yapmayı kesinlikle tavsiye etmeliyiz.

Stresten Olabildiğince Kaç

Ruhsal problemlerinizin fizikse bedeninize nüks ettiğini hiç düşündünüz mü ? Stres yapmaya başladığınızda kanda adrenalin hormonı ve stres hormonları salgılanmaya başlar. Bu hormonlar kalbinize oksijen götüren damarları tıkayarak kalp krizine neden olabilmektedir. Stresten kaçmak için hergün 30 dakika yürüyüş yapmak veya koşmak yeterli olabiliyor. Bunun yanında mutlu ve huzurlu hissetiğiniz aktivitelerin yapılma miktarını artırmak da kalp krizini engelleyecek en önemli etmenlerden.

Kilo Vermelisin

Aldığın her 1 kilo kalp krizi riskini önemli ölçüde artırır. Hatta 150 kilo bir erkeğin, 70 kilo bir erkeğe göre ani kalp krizine yakalanma riski 4-5 kat fazladır. Uzman bir diyetisyen aracılığıyla kontrollü bir şekilde kilo vererek sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve sağlıklı bir hayata kavuşmak kalp krizi riskinizi önemli ölçüde azaltır. Ayrıca sadece kalp sağlığı değil, diyabet,kanser,tansiyon gibi hastalıklardan da önemli ölçüde kaçınmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Tansiyon Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Düzenli Olarak Check Up Yaptır

Düzenli Check-up hayat kurtarır. Yılda bir defa iyi bir hastanede tam vücut taraması yapmanızı öneriririz. Kalp hastalıklarından, kanser diyabet tansiyona kadar pek çok hastalığı taşıyıp taşımadığınızı check up testinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca organlarınızın ne kadarı çalışıyor ne kadarı kullanılamaz durumda, check up testi ile öğrenebilirsiniz. Check up, kalp krizinden korunmanın yolları listemizde önemli bir yer tutmaktadır.

Alkol Tüketme Veya Az İç

Alkol gerçekten çok çok az alındığında kanıtlanmış olmasa da sağlığa yararlı olabiliyor. Ancak bu tüketim miktarı pek çok alkolik için oldukça az gelebilmektedir. Uzmanlar sağlık sınırını aşan tüketimin 50ml’den fazla olduğunu savunmaktadır. Bu miktar bir hafta için verimiştir. Bir hafta içinde 2 şişe bira veya iki kadeh şaraptan fazla alkol tüketimi başta karaciğer olmak üzere pek çok hastalık için ölümcül olabilmektedir.

Sigarayı Kesinlikle Bırakmalısın

Kalp krizinden korunmanın yolları olarak, bu yazıda listelediğimiz bütün maddeleri tavsiyeleri bir kenara bırakın ve ilk önce tüketiyorsanız sigarayı bırakın. Ömrü boyunca sigara içen birinin kalp krizine yakalanma olasılığı %25’tir. Oran ne kadar fazla geldi değil mi ? Bu oran kanıtlanmış bir orandır. Hayatı boyunca sigara içen her 4 insandan biri mutlaka kalp krizi geçirmiştir. Bu kalp krizlerinin en az yarısı ölümle sonuçlanmıştır. Sigarayı bırakmak kalp krizi riskini çok yüksek oranda azaltacaktır. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra hiç sigara içmeyen birine yakın bir kalp krizi geçirme olasılığına sahip olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Kalp Krizi Esnasında Ne Yapabilirsiniz?

Ruhsal Problemler Kalp Krizine Neden Olur

Ruhsal hastalıkların kalp krizine neden olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Depresyon anksiyete OKB gibi pek çok ruhsal hastalıklar sizi kalp krizine götürebilir. Eğer çözemediğiniz bir sorun varsa moraliniz bozuksa mutlaka bir uzman ile görüşün. Bu sizi hayatınız boyunca yaşamak istemeyeceğiniz bir durumdan kalp krizinden kurtarabilir. Bu yazıda kalp krizinden korunmanın yolları hakkında bahsettik. Umarım herkesin faydalanabileceği keyif aldığı bir yazı olmuştur


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı