Kalp Hastalıkları

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizinin Tanımı

Kalp krizi sıklıkla koroner arter damarlarının tıkınması ile meydana gelmektedir. Yani kalbi besleyen damarların herhangi birinin tıkanması sonucu kalp krizi meydana gelmektedir. Kalbimizin çalışabilmesi için yeteri kadar oksijene ihtiyacı vardır. Kalbimizi besleyen damarlarda tıkanıklık olduğunda ihtiyacı olan oksijeni alamaz bunun sonucunda kap yavaşlar veya durur. Belirttiğim bu süreç hemen olabilen bir durum olmamakla birlikte zamana yayılan bir süreçtir. Damarların tıkanması kalbe zarar verir ancak bu yıllar alabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Koroner Arter Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Damarlarımızın içinde plaklar birikir bu plaklar zamanla damarlarımızı tıkayacak seviyeye gelir. Kalp kasının olduğu yerde bulunan damar tıkanır ve bu damarın olduğu kısım ölmeye başlayarak kalp kası yani dokuların yerini artık ölü dokular oluşturmaya başlar. Geç kalınmadan hemen müdahale edilmesi kişinin hayati durumu için önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise damarın içinde bulunan plak tabakası erkenden temizlenirse kalp ihtiyacı olan oksijeni almaya başlar ve ölü doku bu oranda da az olur.

Yukarıda bahsedilen nedenler en çok karşılaşılandır. Ancak çok sık olmasa da kalp krizine neden olan koroner arter damarının birden bire kasılmalar yapması olmaktadır. Yaşanan ani kasılmaların nedeni damarı tıkayan plak tabakasından dolayı olmayabilirde. İşte koroner arter kasıldığı zaman kalbe kan gidişi durmakta ve kalp krizi ortaya çıkabilmektedir.

Anlattığımız iki tip kalp krizinde kalp durur ve çalışmaz. Bunun anlamı kirli olan kanı toplayamaz, temizleyemez ve temizlediği kanı pompalayamaz anlamına gelir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ?

Kalp krizinin nasıl olduğuna baktık şimdide belirtilerine göz atalım. Her hastada bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Hiçbir kalp krizi birden bire başlamaz bir geçiş evresi olur. Hatta bazen herhangi bir belirti vermediği de görülmekte olup şeker hastası olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Kalp krizi belirtileri erken teşhis için hayati önem taşıyan belirtilerdir.Yapılan araştırmaya göre ülkemizde kalp krizi riski, artık 20’li yaşlara kadar indi. Dünya genelinde 65 yaş olan kalp krizi riski, ülkemizde 10 yaş daha erken ( 55 ) yaşına kadar düştüğü açıklandı. Uzmanlar 20’li yaşlarda görülen kalp krizi riskini ise % 10 olarak değerlendirdi.

Kalp Krizi Öncesi Belirtiler

Kalp krizi öncesi belirtisi tıp dilinde angina pektoris olarakta bilinmektedir. Kalbe giden kan seviyesinde azalmalar meydana gelir. Bu arteriyel bir sorun olup en kısa sürede sağlık kuruluşunda acilen tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Sıklıkla kalp krizi öncesi belirtisi koroner arterde depolanmakta olan ve kalbe kan gitmesini sağlayan normalden fazla yağ oluşumundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca herhangi bir kan pıhtısından da kaynaklı olabilmektedir. Özellikle yüksek kolesterol bu durumdan sorumlu bir rahatsızlıktır ve her yaş gurubunda ve çeşitli fiziksel özelliklere sahip hastalarda meydana gelebilir.

Kalp Krizi Geçirdiğimi Nasıl Anlarım?

 • Kalp krizi öncesi belirtileri aniden başlamaz yavaş, yavaş başlar ve şu şekildedir;
 • Bir kolda yada iki kolda hissedilen ağrı,
 • Anksiyete hissi, halsizlik, yorgunluk,
 • Nefes alıp vermede zorluk (nefes darlığı)
 • Baş dönmesi, bayılma hissi,
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Boyun sırt ve mide ağrıları

Kalp Krizi Öncesi Belirtilerinde Neler Yapmalısınız?

Kalp krizi öncesi semptomları fark eder etmez, kalp krizi geçiren birine karşı yapılacak olan ilk müdahale konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Atılacak her adım hayati önem taşımakta ve zaman önemli bir yapı taşıdır.

 • İlk olarak yapılacakların başında 112 servisini arayarak ambulansı çağırmak.
 • Kan dolaşımını rahatlatmak ve hızlandırmak için sıkan giyseler varsa gevşetmelisiniz.
 • Hastayı sakinleştirerek rahatlamasına yardımcı olun.
 • İlk yardım bilginiz yoksa ambulansı bekleyin ve saydıklarımızdan başka müdahalede bulunmayın.
 • İlaç kullanıp kullanmadığı sorun.
 • Hasta ne kadarda iyi olduğunu söylese bahsettiğimiz kuralların dışına çıkmayın ve kesinlikle doktor tarafından verilmemiş bir ilacı vermeyin.
 • Yardım beklerken kalp krizi geçiren hastayı uygun yere yatırınız.
 • Ayaklarını kalp seviyesinin üstünde tutarak kalbe daha fazla kan gitmesini sağlayınız
İlginizi Çekebilir:  Kalp Kapak Hastalıkları Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları

Şimdi kalp krizi belirtilerini sıralayacağız.

 • Göğüse bir şey basıyormuş hissi
 • Baş dönmesi
 • Kusma, mide huzursuzluğu
 • Terleme
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Sol kol bölgesinde hissedilen ağrılar

Yukarıda ki şikayetlerden en az birini hissediyorsanız mutlaka en yakın hastaneye başvurunuz.

Belirgin Kalp Krizi Belirtileri

Göğüs Ağrısı : Göğüs bölgesine bir baskı hissi ile beraber göğüsün orta kısmında doluluk hissi olur. Bunlar kısa da sürebilir uzunda.

Detaylı bilgi için: Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Nefes Darlığı :  Kişide sebebini belirleyemediği bir nefes darlığı oluşması.

Ağrı Hissi : Göğüste meydana gelen ağrı çeneye, kollara, sırta, dişlere, boyun, mideye kadar yayılarak devam eder.

Bunları Dışında : Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, soğuk terleme, yorgunluk hissi, anksiyete gibi belirtileri bulunmaktadır.

Ayrıca kadın ve erkekleri karşılaştırdığımızda göğüs ağrısı her iki cinste de görülmekte olup bunların dışında olan belirtiler kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlarda erkeklere gör daha çok görülenler mide bulantısı ve kusama, yorgunluk, sırt ağrısı ve karın ağrısı olmaktadır.

Kalp Krizi Riski Kadınlarda Daha Fazla

Kadınlar menopoza girmeden önce östrojen hormonunun etkisi ile kalp krizi riskinden korunmaktadırlar. Fakat kadınlar kalp krizi yaşadıklarında komplikasyon ile karşılaşma oranı erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Fakat kadınlarda ani ölüm nedenleri arasında kalp krizi oranı düşüktür. Bir bölümü doğuştan gelen rahatsızlıklar ile ilgili olup kalpte var olan yapısal bozukluklar bundan sorumludur. Bu duruma genetik faktörler ile, kalp ritim bozukluğu ve kalp kası hastalıkları kaynaklı kalp kasında meydana gelen bozulmalarda eşlik etmektedir.

Özellikle kalp yetmezliği kalp krizi nedenleri içerisindedir. Kalp krizi belirtileri arasında yer alan ilk başlarda yalnızca hareket halindeyken nefes darlığı yaşayan kişiler ilerleyen dönemlerde istirahat halineyken bile nefes darlığı şikayetleri gelişmektedir. Son yıllara bakıldığında kalp yetmezliği gittikçe artan bir kalp rahatsızlığıdır. Fakat tıp teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte kalp yetmezliği hastaları kalp pilleri sayesinde konforlu bir yaşam sürmektedirler.

Detaylı bilgi için: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Kalp krizine nasıl önlem almalıyız ?

 

Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, sigarayı bırakmak ve kafein tüketimini azaltmak kalp krizi riskini düşüren faktörlerdir. Ailesinde kalp krizi geçmişi olanlar özellikle dikkat etmelidir.

Kalp krizi geçirdiğimi nasıl anlarım ?

Halk arasında iman tahtası olarak bilinen göğsün ortasında hissedilen baskı, soğuk terleme, mide bulantısı ve sol kola yayılan uyuşmalar mutlaka kalp krizi belirtileri olarak dikkate alınmalıdır. Bu şikayetlerin en az birini hisseden kişi, kalp krizi riski taşıyabilir ve en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

Kalp Krizi Durumunda Neler Yapılmalı?

İlk olarak sakin olunmalıdır. Vakit kayıp etmeden 112 acil servisini arayarak ambulans istenmeli. Bu gibi durumlarda hemen hastayı hastaneye götürmeye çalışırlar ancak hemen ambulansı aramak ve beklemek aslında en doğrusu olacaktır. Çünkü ambulans ile alınan hasta hastaneye gidene kadar ambulans içinde zaten müdahale yapılmaktadır.

Etrafınızda veya evinizde biri kalp krizi geçiyorsa hemen acil servisi arayarak ambulans istemek olmalı. Tek başınıza iseniz yine ambulans ancak imkanınız yoksa kendiniz hastaneye gitmeye çalışınız.

Sağlık personeli gelene kadar hastayı olabildiğince sakinleştirmeye çalışınız.

Bazı kişilerin aspirine karşı alerjisi bulunmaktadır. Şayet buna alerjisi yok ise bir adet bebek aspirini hastanın ağzına veriniz ve çiğneyerek yutmasına yardımcı olunuz.

İlginizi Çekebilir:  EKO Nedir? EKO Nasıl Yapılır? Neden Yapılır?

Nefes kontrolü yapın ilk yardım dersi almışsanız nefes kesildiği taktirde kalp masajı yapılması gerekir. Ancak kesinlikle bunu bilen birinin yapması gerekmekte. Kalp masajını daha önce yapmadıysanız ve bilmiyorsanız 112 acil servisinde bulunan personel size telefonda yardımcı olabilir.

Kalp Krizi Sırasında Neler Yapılabilir? Kişi Yalnızsa

 • Kalp krizi sırasında kişinin yanında kimse yoksa yani yalnızsa yapabilecekleri;
 • Kalp krizi esnasında hastanın kendi yapabileceği bir hareket ile tıkanmış olan damarı açma ihtimali bulunmamaktadır.
 • İlk yapılacak ağrı başladığında hemen telefonu alarak yakınlarınıza haber verin,
 • Özellikle o an evde yada iş yerindeyseniz kapıyı mutkala aralık bırakın ki yardıma gelenler rahatlıkla size ulaşabilsinler,
 • Güçlü ve kuvvetli şekilde öksürün bu manevra geçici şekilde kan akımında artmayı sağlayacaktır. Yeni oluşmaya başlamış pıhtıyı sökme ihtimali çok düşükte olsa burun deliklerinizi kapatarak güçlü şekilde öksürmeye çalışın,
 • Yanınızda yada bulunduğunuz yerde aspirin varsa su ile alınız ve başka hiç birşey yiyip içmeyin,
 • Pencereleri açarak ortamın havalanmasını sağlayın,
 • Yardımın gelmesini beklerken ya oturun veya yatın, ayakta bu süreci geçirmeyin. Bunun nedeni kalp krizi geçiren bir kişi düşer ve başını çarparsa hastaneye ulaşıldığında kalp krizi için yapılacak müdahale bu travma nedeni ile gecikebilir.
 • Kesinlikle yaşanan ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın,
 • Soğuk olsun yada sıcak olsun sıcak suyun altına girerek rahatlamaya çalışmayın. Özellikle soğuk bu gibi durumlarda son derece tehlikeli olabilmektedir. Bunun nedeni soğuk su kalp damarlarının büzülmesine neden olarak tıkalı olmayan damarlarında daralmasına sebep olabilmektedir.

Kalp Krizi Ne kadar Sürer

Kalp krizi geçiren hastaların ölümle sonuçlanan vakalarına bakıldığında sağlık kuruluşlarına zamanında gelmemelerinden kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden özlellikle kalp krizi açısından risk taşıyan kişilerin kalp krizi belirtileri başladıktan sonra vakit kayıp etmeden sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekmektedir. Kalp krizinin teşhisi konulmasının ardından 60 ile 90 dakika içersinde anjiyografi laboratuvarına alınması ve gereken balon setent işleminin yapılması gerekmektedir.

Özellikle kalp krizinde müdahale göğüs ağrının ilk başlamasından 2 saat içersinde yapılabirse kalpte meydana gelebilecek hasarda minimum olmaktadır. Geç müdahalelerde özellikle 6 ile 12 saat aralığında müdahale edilirse kalpte daha büyük hasarlar meydana gelebilmektedir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi tedavisi bir an önce tıkanmış durumda olan damarların açılmasıdır. Tıkanmış durumda olan damarların açılması ise : balon, setend, pıhtı çözücü ilaçların kullanımı yada bypass işlemi yapılarak kalp krizi tedavisi yapılmaktadır.

Balon Anjiyoplasti Nasıl Yapılır?

İşlem esnasında hasta uyanıktır ve tıkalı olan damar açılmaktadır. Özel yapılı bir katater kullanılarak daralma olan damara giriş yapılır. Ardından doktor kılavuz teli olarak adlandırılan tıbbi gereci katater yardımı ile tıkalı olan damara göndermektedir. Ardından balon kılavuz telinin üst kısmından geçirilir ve tıkanma olan bölgeye yerleştirilerek, balon kontrollü biçimde şişirilir ve tıkalı olan bölge tekrar kontrol edilerek açıldığına emin olunulur. Yapılan İşlem Sıklıkla yarım saat sürer ve çoğu hasta işlemin ertesi günü evine dönebilir.

Stent Yerleştirilmesi ile Tedavi

Kroner stent tekniği damarı bolon ile açılamayan ve yeteri kadar açıklık bulunamayan yada damarın içersinde çatlama-yırtılma gibi etkenlerin olduğu durumlarda kullanılır. Ayrıca daha iyi bir kan akışını sağlamak içinde stent yerleştirme kullanılmaktadır.

Sıklıkla stent paslanmaz çelikten üretilmiş rulo biçiminde bir tel kafes olarak tanımlanır. Stentler balonun üst kısmına konumlandırılır ve damar içersinde balon şişirilerek açılır böylece damarın duvarına yerleştirilmiş olur.

Bypass Ameliyatı

Bypass ameliyatı ile vücudun diğer kısımlarından (kol, bacak gibi) damarlar tıkınmış olan kalp atardamarlarına yeniden kan akışını sağlamak için kullanılmaktadır. Bunun amacıysa damarların beslemiş olduğu kalp krizi bölgelerine yeteri miktarda kan akışının sağlanmasıdır. Bypaas dan sonra hemen taburcu olunmaz bir kaç gün hastane yatış süresi bulunmaktadır.

Bypass hakkında detaylı bilgiler: Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir:  Koroner Anjiyo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kalp Krizi Sonrası Ne Yapılmalı?

Bir defa kalp krizi geçiren kişinin, hiç kalp krizi geçirmeyen kişilere göre bir daha geçirme riski daha fazladır. Bu nedenle hekimin verdiği hayat yaşamı önerileri, reçete edilen ilaçların kullanımı ve düzenli hekim kontrolleri önemli rol oynamaktadır.

 • Kesinlikle ilaçlar reçete edildiği şekilde kullanılmalı, doktordan habersiz kesinlikle ilaç değişimi yapılmamalı ve değişin söz konusu olamaz.
 • Reçete edilen ilaçlar bazı hastalarda yan etkilere neden olmaktadır, olası bir yan etki durumunda doktorunuz ile iletişime geçiniz.
 • Doktorun planladığı kontrol zamanlarına uyunuz ve kontroller esnasında ilaçlarınızı yanınızda bulundurunuz.
 • Hastaneden çıktıktan sonra devam eden problemleriniz yoksa bir kaç hafta içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Fakat ağır bir işte çalışıyorsanız ve bu sizi yoruyorsa doktorunuzdan onay almadan işe geri dönmeyin.
 • Bir kaç hafta geçtikten sonra doktorunuz onay verirse uçak yolculuklarına çıkabilirsiniz.
 • Şikayetleriniz olursa; göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi hemen doktorunuz ile iletişime geçin.
 • Sıklıkla kalp krizi geçiren kişilerin tedavisi bitiminden 2 hafta sonra normal cinsel yaşantılarına dönebilirler. Fakat herhangi bir ağrı ve yakınma sorunuz olursa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşınız. Fakat bu tip kalp krizi sonrası cinsel yaşam sorunları, cinsel yaşamın bittiği anlamına kesinlikle gelmez başka kalp problemlerine işaret eder ve tedavi edilebilir.
 • Dikkat edilmesi gereken diğer bir noktaysa cinsel işlev bozukları için kullanılan ilaçların kesinlikle kalp ilaçları ile kullanılmaması gerektiğidir. Bu nedenle bu tip ilaçlarda doktor kontrolü altında kullanılması hayati önem taşır.

Kalp Krizi Geçirme Riski Yüksek Olanlar

 • Diyabet (şeker hastası) olanlar
 • Yüksek kolesterol hastaları
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Orta yaşın üzerinde olanlar
 • Kilosu fazla kişiler
 • Sigara kullananlar

Ailesinde kalp krizi geçiren bireylerin olması veya genç yaşlarda kalp hastalıklarından ölün hikayesi olanlar kalp krizi geçirme konusunda diğer kişilere göre risk altındadırlar.

Kalp Krizinden Nasıl Korunulur?

Kalp krizinden korunmak istiyorsanız öncelikle hayat biçiminizi değiştirerek bir takım değişiklilere gidilmelidir. Kalp krizinden korunmak için kolesterolü yükseltecek yağlardan uzak durulmalı ve sebze, meyve ağırlıklı beslenerek lif bakımından zengin gıdalar tercih edilmeli

Özellikle tansiyon yükselmesine neden olan tuz, günlük 5-6 grama düşürülmeli. Çünkü kalp krizinde yüksek tansiyonun, kolesterolün, ve kan şekerinin faktörleri yüksektir. Ailelerinde kan krizi öyküsü olanlar düzenli olarak muayeneye giderek kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Kalp krizine neden olan etkenlerde bir diğeriyse strestir. Çünkü stres adrenalini arttırarak tansiyonun yükselmesine neden olmakta ve kalp krizini tetiklemektedir. Bu nedenle stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekmekte.

Fazla kilo kalbin iş yükünü arttıracağından ideal kiloda olmak gerekmektedir.

Yürüyüşte önemli bir yapı taşıdır. Haftanın üç günü düzenli olarak yürüyüş yapılabilir.

Özellikle check up yaptırmak bir çok hastalıkta olduğu gibi kalp krizi riskinde de önceden önlem alınmasını sağlamaktadır.

Panik atak ve kalp krizi

Panik atak hastalarının çoğu, kalp krizi geçirdiğini veya kalp krizi belirtilerinin olduğunu zannederek soluğu doktorda alır. Kalp krizi ile benzer belirtiler veren panik atak genelde, göğsümde ağrı oluyor, nefesim kesiliyor gibi şikayetlerle anlatılır.Özellikle psikolojik rahatsızlık tanısı olan kişiler ( Anskiyete bozukluğu vb ) , haftada iki – üç  defa acil polikliniğine gider. Yapılan tetkiklerde ” bir şey yok, psikiyatriye görünmenizde fayda var ” şeklinde cevap alıp evinin yolunu tutar.

Her göğüs ağrısı, panik atak mı ?

Tabii her göğüs ağrısı panik atak olacak diye bir durum söz konusu değil.Kalp krizi belirtisi de hissedebilirsiniz.Yukarıda bahsettiğimiz acil poliklinik muayenesi, zaman zaman hastayı tatmin etmemekle birlikte muayene sonrasında oluşabilecek kalp krizi riskini de gözardı etmemek gerek. Bu durumlarda acil servisten sonra mutlaka kardiyoloji – psikiyatri uzmanlarına görünmelisiniz.

Reflü ve kalp krizi

Son olarak bir mide rahatsızlığı olan reflü şikayetleri, midede ki asidin göğüs bölgesine doğru çıkması durumunda yanma, ağrı ve baskı hissedilir. Kalp krizi belirtileri ile karıştırılan  reflü için mutlaka branş doktoruna görünüp bilgi alınmalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı