Kalp Hastalıkları

Kalp Kası Kalınlaşması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp kası kalınlaşması halk arasında çok sık duyulmasa ve bilinmese de ciddi bir rahatsızlıktır. Kalp kası kalınlaşmasında kişileri kalp yetmezliği hastalığına kadar sürükleyebilen ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Kalp Kası Kalınlaşması Nedir?

Kalp kası kalınlaşması, kalbin kitle olarak artması yada kalp kası içerisine bir takım doku ve maddelerin birikmesi sonucunda kalp kalınlaşmasıdır. Tedavi edilmediği taktirde kalp yetmezliğine kadar gidebilir ve en sık nedenleri arasında yüksek tansiyon bulunmaktadır.

Atardamarlarda meydana gelen basınç nedeni ile kalp kasları kasılmaktadır. Bu yüzden en sık yüksek tansiyon hastalarında görülmektedir. Yüksek basınca karşı koyarak çalışma zorunda kalan kas hücrelerinde kalınlaşma meydana gelmekte. Ayrıca kalp kapak hastalıkları sorunu da kalp kası kalınlaşmasının nedenleri arasında. Kalınlaşma ile de kalp kası hücrelerinde bozulmalara neden olurken, kan dolaşım sisteminde de aksamalara neden olmakta. Bu şekilde kalpte yapısal olarak bozulmalar ortaya çıkıyor.

İlgili konumuz: Kalp Kapak Hastalıkları Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kalp kasında meydana gelen kalınlaşma kalbin kanı gerektiği şekilde pompalamasına engel olur. Kalp görevini yerine getirirken zorlamaya başlar.

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri

Sıklıkla kalbin sol karıncığında kalınlaşma görülmektedir. Bunun nedeni; kalp kitlesi ve kalp içindeki basıncın diğer bölgelere göre daha fazla olmasıdır. Kan dolaşımında bozulmalar olursa akciğerlerde ödem görülür ve nefes darlığı şikayeti ortaya çıkar. Bu duruma diyastolik kalp yetersizliği olarak tanımlanır. Kalp kasının yetersiz olmasından kaynaklı çarpıntı ve ritim bozukluğu meydana gelebilir. Ritim bozukluklarına dikkat ederek tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bazı kalp ritim bozuklukları hayatı tehdit edebiliyor.

Detaylı bilgi için: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bir takım ritim bozuklukları nedeni ile kalpte pıhtı oluşabilir ve pıhtının atması ile felçler ortaya çıkabilir. Eğer rahatsızlık tedavi edilmez ve ilerlerse kalp kası hücrelerinde ölümler görülür. Hücre ölümleri ile birlikte kalınlaşmada azalmalar olsa da, kalp kasında kasılma sorunları ortaya çıkar ve kalp gerektiği gibi pompalama görevini yapamaz.

Erken yorulma, ayaklarda ödem, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkar. Buda konjestif kap yetersizliği olarak tanımlanmaktadır. Kalp kası kalınlaşması başladığında yani erken zamanlarında hiçbir belirti göstermeyebilmekte. Kalp kası kalınlaşması ritim bozukluğuna neden olur ve buda felç ve ani ölümler ile karşılaşabilmeye ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

Özellikle yüksek tansiyon hastaları ile kalp kapaklarında bozukluk olan kişiler risk taşımaktadır. Eğer yüksek tansiyon kontrol altına alınıp basınç düşürülmezse kalp kası kalınlaşmasına neden olmakta.

Kalp Kası Kalınlaşması Tedavisi

Kalp kası kalınlaşması oluştuğunda tedavi edilecek biçimde olmaz. Eğer rahatsızlık ortaya çıkmışsa ilk olarak kalp kası kalınlaşmasına neden olan etkenlerin belirlenerek tedavi edilmesi gerekir. Erken teşhis bu nedenle büyük öneme sahiptir. Kişilerde görülen belirtiler kesinlikle bir uzman hekim tarafından incelenmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Yapılan muayeneler sayesinde uzman hekim kalp kası kalınlaşmasına neden olan etkenleri saplar. Eğer rahatsızlık hipertansiyondan kaynaklı ise basınç düşürücü ilaçlar ile sorun ortadan kaldırılır. Ancak hipertansiyon tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü hasta durumu ve hayat tarzı tedavide belirleyicidir. Hipertansiyona bağlı kalp kası kalınlaşması rahatsızlığında tuz tüketimini azaltmak, düzenli spor yapmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek önem taşımaktadır.

Eğer kalp kapakçığı rahatsızlığı kalp kası kalınlaşmasına neden olmuşsa il olarak EKG uygulanır ve sonuca göre uzman hekim tedavi uygular. Bu durumda ki hastalara hekim gerekli görürse ilaç tedavisi başlayabilir. Ayrıca yine hekim uygun görürse cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir. Cerrahi olarak kateter, balon tedavi teknikleri hastaya yapılabilir. Şayet kalp kapakçığı rahatsızlığı ileri derecede ise protez kapak takılarak tedavi yapılabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı