Kalp Hastalıkları

Kalp Kası İltihabı (Miyokardit) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalbimizin büyük bir bölümü kastan meydana gelmektedir. Ve vücudun her bölgesinde enfeksiyonlar olabileceği gibi kalp kasında da enfeksiyonlar oluşabilmekte. Kalp kası iltihabı (miyokardit) rahatsızlığında, kalp atım hızında artış ve bundan kaynaklı çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, göğüs ağrısı gibi semptomlar meydana gelmektedir. Kalp kası iltihabı durumlarında virüs ve bakteri kaynaklı oluşabilen rahatsızlıklar nedeni ile bakteri yada virüsler kalp kasına kadar ilerlemekte ve sonucunda kalp kası iltihabı yani miyokardit ortaya çıkmaktadır. Bir çok hastada kolaylıkla kalp kası iltihabı teşhisi konulabilmekte olup, çok sık şiddetli kalp kası iltihabı durumları ile karşılaşılmaz.

Kalp Kası İltihabı Neden Olur?

Kalp kası iltihabı durumuna neden olan başlıca etkenler arasında kendine yer bulan ve batılı ülkelerde görülme oranı yüksek olan coxsackie B ve echovirüs virüsleri, kabakulak, kızamık, çocuk felci gibi hastalıklardan kaynaklı kalp kası iltihabı (miyokardit) oluşabilmektedir. Bu rahatsızlıklarda olan bakteri yada virüsler kalp kasına kadar gidebilmektedir. Kana yüksek miktarda bakteri ve mikrop karışması durumu tıbbi adı ile septisemi kaynaklı kalp kası iltihapları oluşabilmekte. Enfeksiyonlar ciddi oradan tehlike yaratabilmektedir, ayrıca rahatsızlık difteri kaynaklı oluşabilir.

Ancak bu durumda aşı çok önemlidir. Difteri aşısı yapılmışsa miyokardit (kalp kası iltihabı) tehlikesi düşüktür. Kalp kası iltihabına neden olabilen ve domuz eti tüketilmesi ile oluşan trişinoz hastalığıdır. Diğer miyokardit sebepleri ise alerjik rahatsızlıklar, AİDS, kavasaki hastalığı, romatoid artrit, immün sistem rahatsızlıkları, kolejen damar hastalıkları, toksik miyokardit (ilaçlar yada toksik etki yaratan maddelere maruz kalınması durumlarında), akdeniz ateşi hastalığı, bağ dokusu hastalıkları, mantar enfeksiyonları ve sarkoidoz hastalıkları kalp kası iltihaplanması (miyokardit) nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak bunların dışında bazı kalp kası intihabı vakalarında herhangi bir neden bulunamayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Hastalıkları Nedir?

Kalp Kası İltihabı (Miyokardit) Tanısı

Sıkça kalp kası iltihabı durumu gözden kaçabilen bir durumdur. Bunun nedeni ise kalp kası iltihabına neden olabilen rahatsızlıkların, bir çok organı etkisi altına alması ve bu organlardan kalp semptomlarının arka planda kalması diğer organ semptomlarının ön plana çıkmasıdır. Kalp kası iltihabı tanısı için kardiyoloji uzmanına muayene olmak gerekmekte. Hekim ilk olarak kalpte üfürüm var mı diye bakar, göğüs ağrısı var mı, yüksek ateş, eklem ağrısı, kalp yetmezliği, gibi hastalıkların varlığına bakar bu kriterler kalp kası iltihabının tanısı için önemlidir.

İlginizi çekebilir: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Kalp kası iltihabı tanısı koyabilmek için yapılan muayeneye ek bir takım tetkikler gerekli olabilir. Hekim kalp kası iltihabı (miyokardit) durumundan şüpheye düşürse EKG (elektrokardiyografi) yaparak, kalp atımlarını hızlandıran ve kalp ritim bozukluğu gibi durumları inceler. Bunun dışında yapılan röntgen ile kalp büyümesi var mı diye bakılır. Akciğerlere bakılarak sıvı toplaması var mı yok mu diye bakılır ve sıvı toplanması varsa neden olduğu dolgunluk seviyesine bakılır.

Yapılan ekokardiyografi esnasında bazı fonksiyonel bozukluklar, perikardiyal sıvı ve mitral yetmezlik görülebilir. Endomiyokardiyal biyopsi ile enfeksiyöz miyokardit’in ortaya çıkarılmasında ve hastalığın hangi evrede olduğuna (kronik veya iyileşmiş) dair değerli bilgiler vermektedir.

Günümüzde MR (manyetik rezonans) görüntüleme tekniği işe kalp kası iltihabı (miyokardit) tanısı koymak adına genişlemiş olan, kasılma işlevi zayıflamış ince duvarlı ventriküllerin incelenmesi yapılmaktadır.

Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisinde, hastalığa enfeksiyon neden olmuş ise reçete edilecek olan antibiyotiklerin kullanımı ve istirahat edilmesi ile tedavi sağlanabilmektedir. Ancak tedavi aşamasında hasta istirahat etmez ise istenmeye yan etkiler ile karşılaşılabilir. Kendisini çok yoran, ağır işte çalışan grip semptomlu kişiler ritim bozukluğu nedeni ile hayatını kayıp edebilir.

İlginizi Çekebilir:  Göğüs Ağrısı Neden Olur? (Angina Pektoris)

İlgili konumuz: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle akut romatizmal ateş nedeni olan ve diş çürükleri ve bademcikte meydana gelen iltihapların zaman kayıp edilmeden tedavisi önem taşımakta. Coxackie b hastalığı olanlar EKG ile röntgen sonuçlarında iltihap bulguları tamamen kaybolmasından ve kalp normal çalışmasına kavuşana kadar yaklaşık 15 gün istirahat etmeleri gereklidir.

Kalp kası iltihabı tedavisi için antibiyotikler, ritim düzenleyici, kan sulandırıcı, idrar söktürücü guruplarında yer alan ilaçların reçete edilmesi ile tedavi sağlanabilir. Ayrıca sadece ilaç tedavisi yetmez, kişinin beslenmesine dikkat ederek sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmesi, az ve sık yeme alışkanlığı, az tuzlu beslenmesi ve yorucu işlerden uzak durması kalp kası iltihabı (miyokardit) tedavisinde önemlidir.

Ancak bazı vakalarda kalp kası genişlemesinden kaynaklı sorunun iyileşme evresinin ardından kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati) gelişebilir. Bazı vakalarda kalp ciddi oranda hasar görmüşse kalıcı yada geçici olarak kalp pili takılması gerekir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı