Kalp Hastalıkları

Kalp Kası Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp kası hastalıkları tıbbi adı ile kardiyomiyopatiler kalp nakline kadar giden ciddi rahatsızlıkların içerisinde yer alır. Kimi zaman genetik etkenler söz konusu olurken, kimi zamansa çevresel etkenler ile meydana gelen kardiyomiyopiler beş türde karşımıza geliyor. Kalp kası hastalıkları tedavileri ise türüne göre kalp nakline kadar gidebilmekte. Kalp kası hastalıkları kendi arasında dört farklı guruba ayrılmaktadır. Bunlar; dilate kardiyomiyopi, hipertrofik kardiyomiyopi, restriktif kardiyomiyopi ve aritmojenik sağ venrtiküler olmak üzeredir.

Kalp Kası Hastalıkları Neden Olur?

Kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopiler) bir çok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Bunlar;

  • Koroner arter hastalığı
  • Kalp kapak hastalıkları
  • Sistemik iltihap durumları
  • Yüksek tansiyon
  • Metabolik sistemik rahatsızlıklar
  • Bazı zehirlenme türleri
  • Genetik etkenlerden kaynaklı kalp kası hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.

Kardiyomiyopiler kalıtsal mı? Değil mi? Diye bakılarak iki gurupta toplanmaktadır. Bunlarsa; genetik olmasından veya olmamasından (primer), diğeri ise kazanılmış olan sekonder olarak adlandırılmaktalar.

Kalp Kası Hastalıklarının Türleri

Kalp kasım hastalıklarının toplamda dört farklı türü bulunur.

Dilate kardiyomiyopati

Kalbin genişleme ile kasılma yeteneklerinin azalması ile oluşan kalp kası hastalığının ismidir. Sıklıkla herhangi bir nedene bağlı olmamaktadır. Genellikle rahatsızlığın genetik faktörler ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Dilate kardiyomiyopati hastalarının %80’lik kısmı kalp yetmezliği şikayeti ile gelmektedirler.

Reskriktif kardiyomiyopati

Bu türde herhangi bir maddenin kalp kasında birikmesi sonucunda kalp kendisine yeteri kadar kan toplayamaz ve hastalık gelişir. Kasların kasılma ile gevşeme yeteneklerinde bozulmalar meydana gelir. Sıklıkla hastaların tansiyonları düşüktür ve tanısı EKG ile konulmaktadır.

Hipertrofik kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopati kalp kası kalınlaşması ile seyreden rahatsızlıklardandır. Kalbin kasılma yeteneğinde artma olmasına karşın kasılmalarda sorunlar izlenir.

Aritmojenik kardiyomiyopati

Sağ ventrikül kardiyomiyopatisi olarak adlandırılır. Sağ karıncık kas dokusunda sorun olduğu anlamına gelir. Genetik geçişli ve ilerleme yeteneğine sahip bir rahatsızlıktır. En fazla genç yaşta erkeklerde görüldüğü saptanmıştır. Kalp atım hızlarının normalden fazla olması şikayeti ile doktora başvurulur. Özellikle vücudu zorlayan egzersizler esnasında ani ölüm nedeni olabilmektedir.

Not: Kalp kası hastalıklarının neredeyse hepsi kalp damarlarının tıkanması ile ortaya çıkan kalp krizi, ailede kalp kası hastası olanlar, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu madde, sigara kullanımı, kontrol altına alınmayan şeker hastalığı, uzun süre devam eden ritim bozukluğu, beslenme yetersizliği gibi problemler oluşabilmektedir.

Kalp Kası Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler Neler?

Kalp kası hastalarının tedavisinde ilaç ile sonuç alınamadığı durumlarda yada girişimsel yöntemler yetersiz kaldığında cerrahiye başvurulabilir. Ancak cerrahi teknikleri de farklılıklar göstermekte.

Dinamik Kardiyomiyopilasti Tedavisi

Göğüs duvarı kaslarından olan latissimus dorsi adı verilen kasının, damar ile sinirleri bozulmadan kalbin etrafına flep biçiminde sarılması ile aynı zamanda kasın elektriksel stimilasyonu yardımı ile kalbin kasılmasına yardım edilerek gerçekleşen bir tekniktir. Bu teknik çok sık uygulamamakla birlikte, bu teknik ile kalbin büyümesi engellenerek daha az oksijen ile çalışması sağlanmaktadır.

İlgili konumuz: Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Myosit hücre transplantasyonu

Yaşadığımız yıllarda hasarlı olan kalp dokusunun hücre nakli yapılarak tedavi edilme yöntemidir. Normal şartlarda kalp kasının kendini yenileme yeteneği bulunmaz. Bu teknik ile hasarlı dokuya sahip kalp dokusunda kök hücre nakli sayesinde sağlam olan kalp dokularını oluşturmak mümkün. Fakat uygulamalar günümüzde sınırlı sayıda uygulamaktadır. İlerleyen zamanlarda daha da gelişerek yaygınlaşacaktır.

Yardımcı Yapay Kalp Cihazları

Cihaz sayesinde kalp daha yüksek performans ile çalışması sağlanmaktadır. Kalbin iç yada dış duvarlarına bası yaparak çalışmaktadır.

Mekanik Dolaşım Destek Cihazları

Kalbin pompalama yeteneğinde azalmalar olduğunda kanın vücuda gönderilmesine olanak tanıyan cihazlar olarak tanımlanır. Vücuda kanı kalbin yeteneğinde olan teknik gibi pompalama işlevini yapabilmektedirler. Buna benzer cihazlar kasıktan kateter ile takılabileceği gibi, açık kalp ameliyatı ile de hastaya takılabilmektedir. Cihazların kullanım amacına göre cihazlar günlük yada yıllarca kullanımı yapılabilir.

Kalp Nakli

İleri derecede kalp yetmezliği rahatsızlığı olan kişilere yapılmaktadır. Günümüzde tıp teknolojilerinin artması ve cerrahi tekniklerin geliştirilmesi ile birlikte başarı şansı yükselmiştir. Ancak donör sayılarının yetersizliği nedeni ile de hala istenilen düzeye gelememiştir.

Kalp Kası Hastalıkları Tedavisi

Kalp kası hastalıklarının teşhisi için ilk olarak yapılacak hastanın şikayetleri dinlenerek ve gerekli fizik muayene yapılır. Ardından EKG ve kalp ultrasonu uygulanarak kalbin kasılmasına, gücüne ve kalp kapakları ve kalınlıkları incelenir. Kalp kası hastalıklarında yapılan tedavi rahatsızlığın türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer kalbi besleyen koroner arter damarlarında bir tıkanıklık söz konusuysa balon, stent, bypass gibi işlemler uygulanarak koroner arter hastalığı tedavi edilmesi gerekebilir. Bazı hastalarda ise kalp kasının gevşemesi için ilaç tedavisi uygulanır ve kalınlaşmadan kaynaklanan tıkanıklığın bu şekilde azalması beklenir.

Medikal bir tedavi söz konusu olursa kalbin daha rahat çalışması, yükünün hafifletilmesi ve kan basıncında azalmaların olması için medikal tedaviler uygulanır. Ayrıca kan sulandırıcı etkileri olan ilaç kullanımları ile felç riskinin azaltılması amaçlanır.

Eğer kalp kası beklenenden fazla kalınlaşmışsa bu sefer miyoktemi yapılarak tıkanıklığa neden olan kas sistemine ameliyat ile müdahale edilir. Bir takım hastalarda ise ameliyata gerek kalmadan kateter ile tedavi sağlanır. Bazı hastalara kalp pili takılır ve böylece kalp vuruşlarının yönü değiştirilmiş olur ve kalınlaşmadan kaynaklanan tıkanıklıkta azalmış olur. Bazı hastalarsa ise hayati risk taşıyan ritim sorunları için “implantable cardioverter defibrillatör (ICD)” adı verilen cihazlar takılır. En son olarak bazı vakalarda kalp nakli gerekebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı