Kalp Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kalp kapak hastalığı nedir? Sorusu birçok kişi tarafında merak edilmekte ve sorular gelmektedir. Kalp kapak hastalığı belirtileri, nedenleri ve kalp kapak hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Detaylı olarak ele alacağız.

Kalp Kapak Hastalıklarının Tipleri

Kalbimizde dört adet kalp kapağı vardır. Bu dört kapak kalbin çalışma esnasında belirli zamanlarda açılıp kapanır. Böylece kan kalpte tek bir tarafa doğru akar. Kalp kapaklarında oluşan bir hasar kalbin işlevini önemli şekilde etkileyerek bozabilmektedir. Kalp kapak bozuklukları iki başlık altında ele alınabilir. Bunlar; kalp darlık ve yetersizlik olup bu iki tipte kalp kapak bozukluğu bulunur. Bazı hastalarda sadece biri görülürken bazı hastalarda iki kalp kapak hastalığı da görülmektedir. Şimdi bu iki tip kalp kapak bozukluğunu inceleyelim.

Kapak Yetersizliği

Kalp kapak yetersizliğinde kapaklar kapanması gerektiği gibi tam anlamı ile kapanmaz. Buda sadece ileri şekilde akması gereken kanın bir kısmının geriye doğru kalbin odacıklarına kaçmasına neden olur. Bunun anlamı kalbin yaptığı işin bir bölümü boşa gitmiş olur ki, buda kalbin iş yükünün arması anlamına gelir.

Kapak Darlığı

Kalp kapaklarının arasında bir açıklık bulunur bu açıklıkta daralma söz konusu olursa, kapak kanın tam anlamı ile akmasını engeller ve açılmaz. Bu sorun basıncın artmasına ve yükün çoğalmasına neden olur. Bu durumdan kalp olumsuz etkilenerek kanı pompalamak için daha fazla çalışır.

Dikkat : Kalp Kapak Hastalığı Tedavi Edilmezse Kalp yetmezliği Sorununa Neden Olabilmektedir.

Kişide kalp kapak hastalığı olduğuna dair bazen hiçbir belirti olmayabilir. Bazen de şiddetli biçimde belirtiler gözlemlenir. Kalp kapak hastalığı belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Ödem
 • Bilinç kaybı ve sersemlik hissi
 • Göğüste ağrı hissi
 • Yüksek tansiyon veya düşük seyreden tansiyon
 • Çok çabuk yorulma
 • Öksürük

Kalp Kapak Hastalıklarının Nedenleri

Birçok kalp kapak hastasının ortak özellikleri yaşa bağlı hastalığın ortaya çıkmasıdır. Ancak bazı hastalıklarda yaşa bağlı olmadan kalp kapak hastalıklarına neden olabilmekte. Bu hastalıklar şunlardır;

 • Doğuştan gelen kalp anomalileri
 • Romatizmal ateş
 • Kalp içi zarlarında oluşan enfeksiyon veya kalp kapaklarında – damarlarında meydana gelen enfeksiyon
 • Kalp kası hastalığı (Kardiyomiyopi)

Kalp Kapak Hastalıkları Tanısı

Kalp hastalıkları bazen normal bir rutin muayenede bile uzman hekimin kalp atımlarını dinleme esnasında duyduğu üfürümden bile tanısı konulabilmektedir. Çünkü duyulan üfürümün nedeni kalpteki kan akışının sorunlu olduğu anlamına gelebilir. Ama araştırılması yapılarak kesin tanı konulması şarttır. Çünkü kalpten gelen üfürüm sesi kalp kapaklarında olan bir problemin habercisi olabilir.

İleri teknikler kullanılarak kesin tanı için şunlar yapılır.

 • EKG (Eloktrokardiyografi)
 • EKO (Ekokardiyografi)
 • Koroner anjiyografi
 • Göğüs röntgeni tetkikleri yapılarak tanı konulabilir.

Masum Üfürüm

Bazı durumlarda kalpte bir sorun olmasa bile muayene esnasında doktor damarlardaki kanın neden olduğu üfürme sesini duyabilmektedir. Buda masum üfürüm nedir? Sorusunun cevabıdır. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çokça rastlanan bir durumdur. Sıklıkla masum üfürüm zamanla kendi kendine kaybolmaktadır. Bazen muayene ile masum üfürümün tanısı konulamaz bu gibi durumlarda EKG ile EKO kullanılarak tanı konulmaktadır.

Kalp Kapak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp kapak hastalıklarının tedavisi sıklıkla ilaç ve cerrahi girişimler ile yapılmaktadır. Kapak hastalığı hastada ciddi sağlık sorunlara neden olmazsa, cerrahi girişime gerek kalmaz. Fakat kalbin kan pompalama işlevi olumsuz etkilenirse kalp kapağı onarma ve yenileme için cerrahi girişime ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılacak olan muayene ve tetkiklerde sonra kalp kapak hastalığı kişiyi ne kadar etkilediği ve boyutu doktorun tedavi yolunu seçmesinde önemli rol oynar.

İlaç Tedavisi

Uygulanan ilaç tedavisi kalp kapağında oluşan mekanik sorunu onarmaz. Fakat kullanılan ilaçlar kapak rahatsızlığının neden olduğu olumsuz etkenleri azaltarak engellenmesini sağlar ve sıklıkla ilaç tedavisine cevap alınarak tedavi başarılı olur.

Girişimsel Tedavi Yolu ( Anjiyografi)

Yapılan ilaç tedavisine cevap alınamadığında yada yetersiz kaldığında ve kalp bariz şekilde olumsuz etkilenerek zorlanmaya başladığında, kalp büyümeye başladığında, kalbin çalışma rutinini bozduğunda cerrahi tedavi yöntemleri devreye girmektedir.

İlk olarak anjiyografi tekniği kullanılır yani balon tekniği. Bu teknik ile hasta işlemi takip eden günde taburcu olabilir ve genel anestezi uygulamasına gerek kalmadan, kasık kısmından ince bir tel yardımı ile girilip kalbe ulaşılır. Tam anlamı ile açılmayan sorunlu kalp kapağının hizasına getirilerek şişirilen balon sayesinde tedavi gerçekleştirilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi yöntemine karar verilmişse, kalp kapağının onarılması yada onarılması mümkün değilse kapağın çıkartılıp yeni bir yapay kapak takılması yöntemi kullanılır. Bu yöntem yapılan kalp kapak ameliyatı ile gerçekleşir.

Kalp Kapak Hastalıkları Önemli Son Notlar

Son olarak sizlere konu hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarını vereceğiz.

Kalp Kapaklarımda Daralma Var Ameliyat Gerekir mi?

Eğer kapak bozuklukları ileri derecede değilse cerrahi tedavi yoluna gidilmez. Fakat kalbin pompalama işlevinde bozulmalar meydana geliyorsa kapağın onarılması yada değiştirilmesine gidilebilir. Tedaviyi yapılan muayene ve incelemeler belirler.

Kalp Kapak Hastalıkları Sadece İleri Yaşlarda mı Olur?

Kalp kapak hastalıklarının doğrudan yaş ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sadece ilerleyen yaş ile sınırlamak yanlış olur. Çünkü doğumsal gelen kalp sorunları, çocukluk yaşlarında geçirilen bazı enfeksiyonlar gibi nedenlere bağlı olarak kalp kapak hastalıkları daha erken ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı