Kalp Hastalıkları

İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Nedir?

İnfektif endokardit nedir sorusunun cevabı; kalbin iç kısmında yer alan kapakların ve damarların enfeksiyon yani iltihaplanması durumudur. İnfektif endokardit sıklıkla kalp hastalığı öyküsü olmayan kişilerde daha az rastlanmaktadır. Kalp hastalığı olanlarda ise bu rahatsızlık daha çok görülmekte ve risk daha çoktur. İnfektif endokardit hastalığına neden olan mikroorganizmalar sıklıkla ağız kısmında ve boğaz kısmında meydana gelmektedir. Oluşan mikroorganizmalar sağlıklı kişilerde herhangi bir soruna neden olmazken, kalp hastalığı olan kişilerde kana karışıp ilerlediklerinde ciddi enfeksiyonların baş rolü olurlar.

Bu yüzden özellikle kalp hastalığı olan kişiler diş eti bakımlarına, ağız ve diş sağlıklarına önem göstermeleri gerekmektedir. İnfektif endokardit sıklıkla cidi enfeksiyonlara neden olan ve hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur ve kap kapaklarını ciddi şekilde etkisi altına alabilir. Sıklıkla mantar yada bakteriler bu enfeksiyona neden olmaktadır.

Cerrahi işlemlerin ardından, diş çekimi sonrası gibi girişimlerden sonra hatta diş fırçalama sırasında kana karışabilen bakteriler bile infektif endokardit hastalığına neden olabilmekte.

İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Neden Olur?

İnfektif endokardit erkek ve kadınlarda ayrıca yaşa bağımsız olarak herkeste görülme sıklığı eşittir. Ancak bazı durumlar kalp içi zarı iltihabı riskini arttırmakta. Doğumsal kap anomalileri, kalp kapak hastalıkları, yapay kalp kapağı, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, hipertrofik kardiyomiyopi (kalp kası hastalığı), patent duksuz ateriozus, koroner arter bpass greftleri, kalp pili, damar içi ilaç yada uyuşturucu kullananlar, sağlıksız ağız ve diş sağlığı, sağlıklı olmayan diş tedavisi, sürekli damar yolundan ilaç alımı, bağışıklık sitemini olumsuz etkileyen hastalıklar, basiller mantar, AIDS gibirahatsızlıklar infektif endokardit meydana gelme olasılığını yukarı çekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Taşikardi Nedir? Taşikardi Neden Olur? Türleri ve Tedavisi

İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Belirtileri

İnfektif endokardit belirtileri her hastada aynı olmayabilir ve değişiklik göstermektedir. Bazı vakalarda oluşan enfeksiyonun gelişim hızı yavaştır bu nedenle hastalığın ortaya çıkma süresi haftalar hatta aylar bile alabilmekte. İnfektif endokardit (kalp iç zarı iltihabı) halsizlik, bitkinlik, kas ağrısı, nefes darlığı, ateş, kilo verme, soluk cilt, gece terleme, ayak, bacak ve karında şişmeler, öksürük, dalak hassasiyeti, kanlı idrar, ciltte kırmızı leke görünümü (peteşi), eklem ağrıları gibi infektif endokardit belirtileri vardır.

Ayrıca hekim hastanın kalbini dinlerken üfürüm sesi duyması da hastalığın belirtileri arasında kendine yer bulur. Bazı vakalarda hastalığın ilerleyişi daha süratli olur, belirtiler daha hızlı ortaya çıkar ve hastanın genel sağlık tablosu bozulur, kalp yetmezliği ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Detaylı bilgi için: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

İnfektif Endokardit ( Kalp İç Zarı İltihabı) Tanısı

İnfektif endokardit tanısı için gereken tetkikler;

Histolojik muayene yapılarak basede vejetasyon ayrıca vejetasyona bağlı embolide bakterilerin bulunması gerekmekte. Vajetasynda ve intrakardiyak apsenin histolojik açıdan görülmesi gibi durumların incelenmesi gerekmekte.

Yapılan tetkiklerin sonucu yetersiz kalırsa ileri tanı yöntemleri ile infektif endokardit tanısı konulmaktadır. Ekokardiyografi uygulayarak göğüs duvarı incelemeye alınır yada ağız yolundan yemek borusuna konumlandırılan bir cihaz ile endoskopik ekokardiyografi yöntemi uygulanarak ileri tetkikler uygulanarak tanı konulmaktadır.

İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Tedavisi

İnfektif endokardit (kalp iç zarı iltihabı) hastalığının tedavi aşamasında hekimin belirleyeceği antibiyotik kullanımı önemli yer tutmaktadır. Kan kültürlerinin sonucuna göre uygun antibiyotik tedavisi başlanır. Şüphe edilen mikrop tipine ve tetkiklerin sonucuna göre antibiyotik seçilir. Eğer hastaya bir takım cerrahi işlemler yapılmış veya hastada bazı enfeksiyon varlığı varsa yine uygun antibiyotikler verilir. Yapılan antibiyotik tedavisi sıklıkla bir ay ile bir buçuk ay arası sürmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Nedir?

Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra sonuçları takip etmek için 2 gün kan kültürü alımına devam edilir. İnfektif endokardit hastaları özellikle konjestif kalp yetmezliği, direnç gösteren enfeksiyon ve koroner embolizasyon açısından takip edilmelidir.  Tedaviden itibaren 15 günlük sürede her gün ekokardiyografi ve doppler ekokardiyografi yapılmalıdır.

İnfektif endokardit tedavisi sıklıkla intrövenöz yoldan antibiyotik tedavisi ile yapılmaktadır. Ancak kalp kapaklarında sorun yada enfeksiyon etkeni bulunuyorsa veya protez kalp kapağı varsa kapakçıkların onarım yada değişimi söz konusu olabileceğinden cerrahiye gerek duyulabilir. İnfektif endokardit (kalp kapak içi iltihabı) nedeni mantarsa cerrahi burada da gerekli olabilir. Kalp iç zarı iltihabı tedavi edilmez ise hayati risk taşıyabilir olduğu unutulmamalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı