Genel Sağlık

Kalp Hastalıkları Nelerdir? Tedavileri Nasıl Yapılır

Kalp, dolaşım sistemimizin en önemli organlarından birisidir. Hayati fonksiyonların devamı için kalbin vücut için gerekli olan kanı pompalaması ve vücuttaki kirli kanı depolayarak yeniden vücut için gerekli olan kan ihtiyacını karşılaması açısından büyük önem taşıyor. Kalp hastalıkları kalbin hayati bir organ olmasından dolayı ihmal edilmemesi gereken hastalıkların başında geliyor. Kalp sol göğüs hizasında  gövdenin orta kısmına yakın bir bölgede bulunur.

El ile kontrol edildiğinde kalp atışlarını hissetmek mümkündür. Kalp hastalıkları çağımızda en riskli hastalıklar grubunda bulunuyor. Bu nedenle kalp ile ilgili hastalıkların belirtilerini ve hissedilen şikayetlerin tam olarak ne olduğunu bilmek gerekiyor.

Kalp hastalıklarının sayısı fazla olmasından dolayı her hastalığın birbirinden farklı özellikleri söz konusudur. Bu nedenle her hastalık için farklı tedavi yöntemleri uygulanarak hastaların tedavi süreçlerine başlanıyor. Bu nedenle yaşanılan herhangi bir sorun karşısında kalp doktoru nezdinde muayene edilerek gerekli tahlil ve tetkiklerin yaptırılması gerekiyor.

Koroner Arter Hastalıkları

Normal şartlar altında kalbin üç damar sistemi mevcuttur. Kalpte bulunan damar sistemlerinin iç yüzeyleri yıllar boyunca yüksek kan basıncı, kolesterol ya da sigara kullanımına bağlı olarak zarar görebiliyor. Bu sorunlar kalp damarlarında darlıklara neden olarak çeşitli hastalıkların da zeminini hazırlıyor. Kalp damarlarındaki daralma % 70’in üzerine çıkması durumunda göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı ve çene ağrısı gibi şikayetler görülüyor.

Bu şikayetlerin görülmesi durumunda ön tanının konulması için ekokardiyografi ya da efor testi yapılıyor. Bu tetkikler neticesinde şikayete neden olan konunun tam olarak ne olduğu konusunda kesin teşhis konularak konulan teşhise uygun tedavi yöntemlerine başlanıyor.

Koroner Arter Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri

Koroner arter hastalıkları için üç farklı tedavi yöntemi uygulanıyor. Bu tedavi yöntemlerinden birisi olan ilaç tedavisi kalp damarlarının darlığı kalp krizi riskini ortaya çıkarmayacak düzeyde olması durumunda uygulanıyor. İlaç tedavisi aynı zamanda kalp damar yapısının çok kötü durumda olmasına rağmen ameliyat edilemeyecek hastalarda uygulanıyor. İlaç tedavisinde aspirin baş rolde oynuyor. Bunun ana nedeni aspirinin kanı sulandırma özelliğinin olmasıdır. Aspirinin yanı sıra kolesterol ve tansiyonu dengeleyen ilaçlar da kullanılıyor.

Bir başka tedavi yöntemi de anjiyoplasti ve stent uygulamalarıdır. Bu tedavi yönteminde kalp damarlarındaki tıkanıklıklar cerrahi operasyona başvurulmadan açılıyor. Anjiyoplasti yönteminde kasıkta bulunan atar damar üzerinden girilerek kalbe giden damarın içerisine baloncuklar gönderiliyor. Bu baloncuklar kalp damarlarının tıkanıklık yarattığı bölgeleri açması ile kalp hastalıklarının tedavisinde etkin bir rol oynuyor.

Kalp damarlarının tıkanıklığının kalıcı çözüm ile giderilmesi istendiğinde anjiyoplasti yapılırken gönderilen baloncuklar üzerinde metal bir kafes konarak kalp damarlarının daralmasına kesin olarak çözüm üretiliyor. Kalp damarlarının tıkanıklıkları ile ilgili tedavi yöntemlerinden birisi de Bypass cerrahisidir. Bu cerrahi yöntemi ile birlikte tıkalı olan damarlar operasyon kapsamında açılarak kalp hastalıklarının önüne geçilmesi sağlanıyor. Bypass ameliyatı sorunlu olan bir damarın sağlıklı bir damar ile değiştirilmesi işlemine verilen bir isimdir.

Bypass ameliyatlarında kullanılacak olan yeni damar bacak kısmından alınan ve yedek damar olarak belirtilen damar ile uygulanıyor. Eski damar cerrahi operasyon ile çıkarılacak yerine yedek damar takılarak kalp rahatsızlıklarının çözümü gerçekleşiyor.

İlgili konumuz: Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Kalp Kapağı Hastalıkları

Birçok kişi kalp ve damar hastalıkları kapsamında kalp kapağı hastalığına bağlı olarak şikayetler yaşıyorlar. Bu hastalık ile ilgili geniş çaplı bir tetkik yapılması gerekiyor. Hastalar için uygun görülen tetkikler kalp doktoru tarafından istenerek yapılan tetkiklerin neticesinde kesin teşhisler konularak tedavi işlemlerine başlanıyor. Kalp kapağı hastalıkları kalp ve damar hastalıkları içerisinde farklı bir grup içerisinde yer alıyor. Ana nedenlerine göz atıldığında doğumdan gelen etkenler ve çocukluk döneminde geçirilen romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişme gösterebiliyor.

Hastalar geçmiş yıllarda romatizmal bir hastalık geçirmiş ise kalp kapakçıkları ile ilgili bir takım sorunlar yaşayabiliyorlar. Kalp kapakçıkları ile ilgili sorunlar genel olarak dolaşım sisteminin bozulmasına neden olduğu için beraberinde hastalarda bir takım rahatsızlık ve belirtileri de ortaya çıkarıyor.

 Kalp Kapakçığı Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçığı hastalıklarında en belirgin olarak görülen şikayet kalp kapakçıklarında bulunan mitral kapağı destekleyen damarlardan yeterli kan akışı meydana gelmemesi nedeni ile göğüs ağrısı şikayetlerinin görülmesidir. Böyle bir şikayet ile karşı karşıya kalan hastalar genellikle kalp neden ağrır sorusuna cevap bularak şikayetlerinin nedenlerini öğrenmek istiyorlar. Ancak kalp neden ağrır sorusuna tek bir nedene bağlı olarak cevap verilemez. Çünkü kalp ağrısına neden olan birden fazla ve çok sayıda hastalıklar neden olabiliyor.

Kalp kapakçığı hastalıklarında genellikle bypass cerrahisi uygulanarak kalp kapakçıklarının normal seviyede açılıp kapanması ile kan akışının normal seviyeye gelmesi sağlanıyor. Eğer ki hastaların ilerleyen yaşlarına bağlı olarak kalp kapakçık sorunları söz konusu ise yapay kalp kapakçığı takılarak bu sorunun üstesinden gelinebiliyor. Ancak bu tür hastalıklarda isabetli bir tedavi yöntemi uygulamak için şikayetlere neden olan etkenlerin tam olarak teşhis edilmesi gerekiyor.

 Aort Anevrizması ve Tedavi Yöntemleri

Aort anevrizması aort atardamarının duvar kısmında meydana gelen tahribatlara bağlı olarak gelişiyor. Bu atardamarın normal seviyenin iki katı kadar yükselmesi durumunda bu sorunlar kendisini gösteriyor. Bu durum aort atardamarının balonlaşmasına neden oluyor.

Aort anevrizması için uygulanacak tedavi yöntemleri konusunda son yıllarda önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. Yaklaşık 5 ya da 6 yıl öncesine kadar açık kalp ameliyatları ile bu hastalığın tedavisi yapılırken şimdilerde endovasküler yöntemler ile bu hastalığın tedavisi sağlanıyor. Bu yöntemde kasıktan takılan ve sorunlu olan bölgeye müdahale edilmesini sağlayan kateter ile sağlanıyor. Kateter yöntemi ile stent takılarak aort anevrizması sorunu çözülüyor.

Göz atabilirsiniz: Aort Yırtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Edovasküler yönteminin açık kalp ameliyatına göre birçok avantajı söz konusudur. Bu avantajların başında açık kalp ameliyatları için yapılan kesiklerden kurtulmuş olunuyor. Bu da beraberinde daha az kanamayı sağlıyor. Tüm bu özellikler nedeni ile de hastalar çok daha kısa süre içerisinde iyileşebiliyor.

 Kalp Ritim Bozukluklarının Nedeni ve Tedavisi

Kalp ritim bozukluğu kalbin atım hızı ile ilgili bozukluğu temsil ediyor. Sağlıklı kişilerde normal şartlar altında kalp dakikada 60 ile 100 atım gücü ile çalışırken kalp ritim bozukluğu yaşayan kişilerde daha yüksek ya da daha az bir atım gücü ile çalıştığı görülüyor. Kalp ritim bozukluğu kalp hastası kişilerde görülebildiği gibi sağlıklı kişilerde de görülebiliyor. Bu rahatsızlık kişilerde bayılma ve çarpıntı gibi nedenlere neden olabiliyor.

Kalp ritim bozukluklarında tedavi yöntemleri açısından kalbin ritmini düzenleyici ilaçlar kullanılıyor. Bunun yanı sıra hastada kalp ritim bozukluğuna neden olan başka bir hastalığın olup olmadığı araştırılıyor. Başka nedenler var ise bu nedenler üzerinde durularak bu hastalığın tedavi edilmesinde etkin rol oynanıyor.

 Kalp Krizi ve Nedenleri

Kalp krizine neden olan etkenler birden çok nedene bağlanabilir. Tansiyon ve kolesterol seviyesinin normalin üzerinde seyretmesi, aşırı kiloya bağlı olarak kalp kaslarının  yağlanması, astım ve nefes darlığının ileri boyutu olan koah hastalıkları kalp krizine neden olabiliyor. Kalp krizi esnasında hastalarda genellikle göğüsten başlayan ve sırta kadar uzanan ağrılar görülebiliyor. Acil bir durum gerektirdiğinden hastaların en yakın sağlık kuruluşuna sevkinin sağlanması gerekiyor.

Kalp Krizi Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi ? başlıklı yazımızı da okuyarak Kalp krizi hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı