Kalp Hastalıkları

Kalp Hastalıkları Nedir?

Özellikle günümüzde kalp ve damar sağlığımız konusunda çokta sağlıklı bir nesil olmadığımız aşikar. Hastanelerin kardiyoloji servisleri gerçektende dolu. Bir çok insan hayatının hiç beklemediği zamanlarında kalp ve damar hastalıklarına yakalanmaktadır. Peki kalp hastalıkları nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse.

İlk olarak kalp ve damar hastalıkları konusunda önümüze gelen konu koroner arterdir. Bu rahatsızlık sigara kullanımı, kolesterol ve yüksek tansiyon nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca damarlarda daralma meydana getirmektedir. Damar yapısında ortalama %70 oranında bir daralmaya neden olan bu rahatsızlık nefes ağrısı, çarpıntı, göğüs ağrısı gibi belirtiler vermektedir.

Başka bir kalp hastalığına bakıldığında ise aort anevrizma olarak karşımıza gelmektedir. Vücudun en önemli damarlarının başında gelen aort damarının duvar bölümünde oluşan rahatsızlıklar ile oluşan rahatsızlıktır. Bunun yanında atar damar oluşan çarpıntının iki katına çıkmasına neden olmaktadır. Aslında bu durum atardamarda meydana gelen balonlaşma olarak adlandırılmaktadır.

En çok karşılaşılan kalp ve damar hastalıkları arasında kendisine yer bulan başka bir rahatsızlık ise aritmidir. Aritmi rahatsızlığı kalbin atım hızında meydana gelen bozukluklar olmaktadır. Sağlıklı bir kişide kalp atım hızı dakikada 60 ile 100 arasında olmaktadır. Ancak aritmisi olan bir kişide bu atımlar düzensiz ve duraklama biçiminde gerçekleşmektedir. Kalp ve damar hastalığı da olan hastalarda bu rahatsızlık görülürse çarpıntı ve bayılmalara neden olabilmektedir. Bir diğeri ise kalp kapağında meydana gelen rahatsızlık olmaktadır. Meydana gelen enfeksiyon, yaşa bağlı olarak kalp kapağında bozulmalar olabilir. Kalp hastalıkları konumuzda bütün hastalıkları detaylı olarak ele alacağız.

Detaylı olarak ele aldığımız Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi Başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı