Genel Sağlık

Kalp Damar Daralması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kalp Damar Daralması

Kalp damar daralması damar sertliğinin bir sonraki evresidir. Doğuştan gelebilen bu rahatsızlık daha çok kötü beslenme koşulları, sigara tüketimi, stres, aşırı kilo ve hareketsiz kalmaktan dolayıda oluşabilir. Kalp damar tıkanıklığı damarların iç ksıımlarında bulunan kalsiyum ve yağın birikmesiyle oluşur. Damar tamamen tıkanırsa kalp krizine sebep olabilir. Kalp damarlarının daralma evreleri;

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Kalp Damarı:

Normal durumlarda damar iç yüzeyinde çok ince yapıda zarla kaplı durumdadır. Bu zar kandaki akışkanlığı sağlayarak, damar içerisinde pıhtı oluşmasını engelleyen maddeleri salgılama görevindedir. Endotel adı verilen bu yapı kalp ve diğer vücut boşlukları ile kan ve lenf damarlarının iç yüzlerini tabakalayan tek sıra yassı hücrelerden meydana gelen epitel tabakadır.

Sertleşmiş Kalp Damarı (Gizli Kalp Hastalığı Dönemi):

Zaman içerisinde vücudumuzdaki atardamarlarda kolesterol yani yağ birikimi oluşur. Bu birikim uzun, yaklaşık 10-20 yıl gibi bir sürede gerçekleşir. Erken dönemlerinde damardaki daralmalar kan akımına engel olmayacak kadar az olduğu için bir şikayete yol açmaz. Bu evrede damar darlık derecesi %30-40 kadardır. Erken evrede olduğu için bulgulara ulaşmak zor olur. Bu sebeple de bu evrede iken teşhis konması zor belki de imkansızdır.

Detaylar: Gizli kalp hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Sertleşmiş ve Daralmış Kalp Damarı (Görünür Kalp Hastalığı):

Yağ birikimi (kolesterol) damar çeperinde farklı hızlarla, durmaksızın devam eden bir süreçtir. Bu evrede damar darlık derecesi % 70-80 i geçtiği anda şikayetler artmaya başlar. Bunlar da göğüs ağrısı, nefes darlığı şikayetleridir.

Tam Tıkalı Kalp Damarı (Kalp Krizi Anı):

Kalp damarının daha önceden yağ birikimi ile daralmış durumda olması beklenmedik bir anda krize neden olur.  Aniden ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşen pıhtı ile damar tamamen tıkanır. Bu durumda kalp kaslarına ulaşamayan kanın yokluğu ile kalp kası canlılığını kaybeder. Bu süreçle yaşanan kalp krizinin tıp dilindeki adı ‘enfaktüs’ dür.

Kalp Damarlarında Daralma Nasıl Teşhis Edilir?

Normal şartlarda ince damarlardan dakika 250 cc kan geçmesi gerekmektedir.  Vücudun aşırı yorulması ile damarlardan geçen kan basıncı 3 katına çıkar ve vücud yeterli kanı alamaz. Bu durumlarda daralma, kalp spazmı ve damar tıkanıklı rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Vücud daha fazla yorulmaya devam edilirse vücuda yeterli kan ve oksijen pompalanamaz ve gögüs, çene, kol veya boyunda ağrı oluşur. Oluşan ağrı direk kalbi etkilemez. Tansiyon düşüklüğü, kanın koyulaşması da damar tıkanıklığının habercisidir. Bu sebebten dolayı damar tıkanıklığı ortaya çıkar.

Kalp Damar Daralması Tedavisi

Damar tıkanıklığında ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. İlerleyen zamanlarda stent takma tedavisi uygulanabilir. Tek damar tıkanıklığında stent bazende bypass ameliyatı uygulanır. Eğer ki 3 ya da daha fazla damarda tıkanıklık görülmüşse veya sol ana daralma durumlarında cerrahi müdahale gerekir.

Bypass Yöntemi

Kalbe giden damarlarda tıkanıklık veya darlık olması durumunda balon veya stent yöntemleri uygulanamayan hastalarda kullanılan yöntemdir. Bypass yöntemi ile gögüs, bacak veya kolda bulunan damarlardan faydalanarak tıkanmış veya dar olan damarının yanına ikinci bir damar yapılır ve kan akışının buradan geçmesi sağlanır.

Stent veya Balon Yöntemi

Daralmış damarlar hassa ve ciddi bölgelerde ise mekanik yöntemler uygulanır. Balon yöntemi ile kasıkta bulunan atardamardan giriş yapılarak kalp damarına doğru bir tel sokulur. Tel yardımı ile darlaşmış damarda balon ile genişletilir.  Bu yöntemle darlaşmaya sebep olan planklar kırılır. Bu yöntem ile sonuç alınamamış ise damar içerisine stent yerleştirilir. Stent küçük, kafes şekilli çelikten yapılmış bir yöntemdir. Damar daralması bu yöntem ile durdurulabilir.

Ayrıntılar: Stent Nedir? Stent Nasıl Takılır? Çeşitleri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı