Şifalı Bitkiler

Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Çayı Nasıl Yapılır?

Kakulenin faydalarından ev hanımları mutfaklarında sık, sık kullanıyorlar. Hem tıp sektöründe hem de mutfaklarda kullanılan kakulenin faydaları arasında böbrek sağlığı, sağlıklı kalbi teşvik etme, taze nefes, üst solunum yolları rahatsızlıkları ve kanser türevlerine karşı korunma yer alır. A ve C vitaminleri dışında çinko, soydum, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve demir minerallerine sahiptir. Turşusu yapılan ve baharat olarak kullanılabilen kakulenin faydalarından yararlanmak için sofranızdan eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Kakulenin Sağlığa Faydaları

Kolesterolün Düşmesinde Destekleyicidir: Doğal bir dirüetik olan kakule kötü kolesterole karşı vücudunuzu koruyarak iyi kolesterolü destekler. Baharat olarak kullanıldığında vücuttaki pis kanın temizlenmesine destek olan kakule yüksek kolesterolün düşmesinde etkilidir.

Göz atabilirsiniz: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Antioksidan Açısından Zenginidir: Antioksidan açısından zengin olan kakule vücutta serbest radikallerin verdiği zararı ekarte ederek DNA sisteminin korunmasını sağlar ve kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı sağlıklı vücut için çabalar.

Kan Dolaşımını Olumlu Etkiler: Kakulede yer alan C vitamini kan dolaşımının olumlu etkilenmesini sağlar. Kan dolaşımında problemi olan kişiler günlük kakule tüketiminden faydalanabilirler.

Astım Rahatsızlığına Karşı: Astım rahatsızlıklarında oluşan semptomların azalması için en doğal yöntemlerden biri kakule faydalarından yararlanılmaktadır. Mukozaların temizlenmesinde destekleyici olan kakule solunum yollarını iyileştirerek nefesin açılmasına yardımcı olur.

Anemi Rahatsızlığı İçin: Güçlü antioksidanlar C vitamini, bakır ve demir içeriğine sahip kakule kan hücrelerini destekleyerek metabolizmanın çalışmasını destekler ve anemide eksik olan mikro besin desteğine sahiptir.

Sağlıklı Sindirim İçin Çalışır: Kakulede yer alan vitamin, mineral ve antioksidanlar sindirimin sağlıklı çalışmasını sağlayarak oluşabilecek kabızlık, şişkinlik, midede asit oluşması ve yemeklerden sonra hazımsızlık oluşmasını engeller. Sağlıklı sindirim sonucunda görülen ise mide semptomlarının azalmasını sağlar.

Depresyon Rahatsızlığına Karşı:

Kakulenin içeriğinde yer alan sağlıklı esansiyel yağlar aromatik bir tada ve kokuya sahiptir. Bu sayede kakule kişiyi sakinleştirir ve depresyonun başlangıç aşamasındaysanız daha çabuk toparlanmanızı destekleyicidir.

Diyabet Tedavisinde Yardımcıdır: Diyabet rahatsızlıkları olan kişilerde yapılan araştırmalarda manganez oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Manganez değeri bulunan kakule kan şekerinin sağlıklı seviyede kalmasını sağlayarak diyabetten oluşabilecek risklerin azalmasında yardımcı bir bitkidir.

Böbrekleri Çalıştırır: Bazı bitkiler kalsiyumun iyi alımını sağlarken bazı bitkilerde kalsiyum zararlı bölgelerdeyse atılımını kolaylaştırır. Kakule bitkisi böbreklerdeki kalsiyumun atılımını kolaylaştırır ve idrarın sökülmesine yardımcı olur. İdrar yollarındaki iltihaplanmaları da azaltan bitki böbreklerin temizlenmesine destek verir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir: Kakulede yer alan magnezyum, kalsiyum ve potasyum mineralleri kalp sağlığını destekleyen içeriklere sahiptir. Potasyum değeri bulunan her bitki kalp sağlığına iyi gelen değerler içerir. Kan pıhtılaşmasını engellerken kalp rahatsızlıklarından oluşabilecek deformasyonları da azaltır.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Safra ve Karaciğere İyi Gelir: Kakule anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve bu nedenle safra kesesi ve böbreklerde gelişen taşların oluşumunu engeller. Sindirimin sağlıklı çalışmasını destekleyen kakule idrar veya dışkı ile oluşan taşların atılmasını hızlandırır.

Nefesi Tazeler: Aromatik esansiyel yağlara sahip olan kakule tüketerek sürekli oluşan kötü kokunun oluşumunu engeller. Mideyi de rahatlatan kakule mideden gelen kokularında önlenmesinde etkilidir.

Kakule Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynattığınız suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kakule bitkisinden ekleyip 10 dakika süresince demlenmesini bekleyin. Süre sonunda demlenmiş çaya dilerseniz balda ekleyebilirsiniz.

Kakule çayını direk olarak içemiyorsanız içmeyi keyif aldığınız bitki çayına kakule bitkisinden ekleyebilirsiniz.

Kakulenin Zararları

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Çünkü faydalı veya zararlı olduğu konusunda kesin bir bilgi sahibi değiliz.

Böbrek ve safra taşlarına iyi geldiğini yukarıda bahsetmiştik. Fakat aşırı tüketim tam tersine size zarar verebilir.

Sürekli ilaç kullanıyor ve ciddi rahatsızlıklarınız var ise kakule bitkisi zararlı olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı