Şifalı Bitkiler

Kaktüsün Faydaları Nelerdir? Kaktüs Meyvesi Faydaları

Kaktüsün faydaları arasında en belirgini kolesterol, kilo verme, diyabet sağlığı, beyin işlevini teşvik etme ve enfeksiyonlarla mücadelesi görülür. Kaktüsün faydalarından yararlanmak için yenilebilir ve suyu içilebilir olanları bilmeniz gerekiyor. Bunların arasında nopal kaktüsü, hint inciri ve dikenli armut olanları bulunur. Kaktüs faydalarını çok bilmesek de ülkemizde hemen hemen herkesin evinde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda televizyonda radyasyondan korunmak için kaktüsün faydalarından yararlanılması gerektiği söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir?

Kaktüsün Faydaları

Tiroit Rahatsızlığı İçin: Kaktüste yer alan bileşenler içerisinde manganez bulunması tiroit sağlığının korunmasında etken bir mineraldir. Gün içinde almanız gereken manganez seviyesinin üstünde bir etken sağlayan kaktüs tiroit bezlerinin sağlıklı seviyede kalmasını sağlayarak semptomların oluşmasını azaltır.

Sindirim Sistemine Faydalıdır: Lif değeri yüksek olan kaktüs sindirim sisteminin çalışmasında en önemli etkenlerden biridir. Sindirim sisteminin sağlıklı seviyede olması sizi kabızlıktan korurken ishal rahatsızlıklarına karşı da önlem almayı sağlayacaktır. Lif sadece sindirim sistemini sağlıklı seviyede tutmaz aynı zamanda kalp sağlığını koruyan kolesterol seviyelerini de düzenler.

Kemik Yapısını Güçlendirir: Kaktüste şaşırtıcı şekilde kalsiyum minerali bulunur. Genelde beyaz yiyeceklerde gördüğümüz kalsiyum minerali iskelet yapısı ve diş sağlığı için gereklidir. Kaktüste bulunan kalsiyum kalp, kanın pıhtılaşması ve kasların gerginleşmemesi için lazımdır.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Kaktüste yer alan mineral, vitamin ve diğer bileşenler kilo verme çabanızda destekleyici etkilere sahiptir. Açlık hormonunun salgılanmasını yavaşlatan kaktüs bitkisi uzun süre tokluk hissi sağlayacağından acıkma riskini en aza indirir. Kaktüs sadece açlığı bastırmakla kalmaz aynı zamanda bu süreçte sizi zindelik katarak hareketli olmanızı destekler.

Vücut Yaralarını İyileştirir: Kaktüsün sadece dikenli alanı değil yaprakları da son derece faydalıdır. Kaktüs yapraklarını yara oluşan alanlara sürdüğünüzde hızlıca iyileşme sağlar yanık ve kırık oluşumunda doku onarımını hızlandırırsınız.

Kolesterolü Dengeler:

Kolesterolün yükselmesi ya da dengesiz olması kalp rahatsızlığının tetiklenmesine ön ayak olur. Kaktüs uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kolesterol seviyesini dengede tutarak birçok riskli hastalığa karşı vücudu korur.

Alkolün Etkisini Azaltır: Antioksidan zengini olan kaktüs akşamdan kalma alkolün etkilerini azaltmakta başarı göstermiştir. Ertesi gün kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız kaktüs bitkisinden kullanarak etkileri azaltabilirsiniz.

Diyabet Rahatsızlığı İçin Kaktüs: Kan şekeri seviyesini düşüren kaktüs kalp krizi, felç ve inme gibi rahatsızlıkların oluşumunu azaltmak için kullanılmalıdır. Obezite ve diyabet rahatsızlığından etkili olan kaktüs kan şekerinin yükselmesini engelleyerek sağlıklı seviyede diyabeti sağlar.

İlginizi çekebilir: Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kalp Sağlığını Korur: Kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçen kaktüs yaprakları sayesinde kalp rahatsızlıklarından oluşan semptomların azalmasına yardımcı olur. Kaktüs yaprakları ile hazırlanan kürler kalp ritim bozuklarını tedavi ederken dengede kalmasını sağlar.

Kaktüs Karaciğeri Sağlıklı Tutar: Antioksidan değeri yüksek olan kaktüs serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini önleyerek direk olarak atılımına yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılımında etkili olması karaciğerin sağlıklı seviyede kalmasını sağlayarak temizlenmesine destek verir.

Beynin Gelişimini Teşvikler: Vücutta serbest radikaller nötralize edilmediği taktirde birçok organa zarar verebileceği gibi beyne de zarar verir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde beyin hücrelerini koruyan kaktüs gelişimini olumlu destekleyici etkilere sahiptir.

Kanserden Kaktüs Koruyucudur: Güçlü antioksidan bileşenlere sahip olan kaktüs kolon, prostat ve meme kanseri türevlerine karşı sizi korur. Sağlıklı hücreleri koruyan kaktüs kötü hücrelerin azalmasına yardımcı olur.

Kaktüs Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

C vitamini değeri yüksek olan kaktüs meyvesi bağışıklık sistemini arttırarak birçok hastalığa karşı sizi koruyacaktır.

Kalsiyum minerali içeren kaktüs kemik ve diş sağlığını koruyarak yaşlılıkta görülebilecek kemik rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Kaktüs meyvesini direk olarak iltihaplanan bölgeye uygulandığında hızlı bir iyileşme sağladığı tropikal iklimlerde yaşayanlar tarafından söylenir.

Lif değeri bulunan kaktüs kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetlere iyi geldiği için sindirim sisteminin çalışmasını da destekler.

Diyet lifi içeren kaktüs zayıflamak isteyenler için ideal doyurucu bir meyvedir.

Yaşlılıkta nörolojik bir rahatsızlık olan Alzheimer’a karşı önleyici etkilere sahiptir.

Göz atabilirsiniz: Dikenli İncirin Faydaları

Kaktüsün Zararları

Armut kaktüs yenilebilir bir kaktüs türüdür. Fakat aşırı tüketim sonucunda mide rahatsızlıklarından bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi yan etkiler gösterebilir.

Çok fazla tüketim sağlandığında şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olabilir.

Anne adayları veya yeni anne olmuş kişiler dikenli kaktüs tüketiminden uzak durmalıdır. Faydalı yada zararlı olup olmadığını bilmediğimizden bu dönemde tüketmemelisiniz.

Yerken dikenlerine dikkat etmeniz ve bu dikenlerden ayırmanız boğazınıza veya ağzınızda ciddi sorunlar oluşturmaması açısından önemlidir.

Ameliyat öncesinde veya ameliyat sonrasında kaktüs meyvesinin tüketimini kesmelisiniz. Kan şekerini etkileyebileceği gibi vücutta bu dönemde sıkıntılı sürece neden olabilir.

Diyabet rahatsızlığınız var ise aşırı kaktüs meyvesi bitkisinden tüketmeyiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı