Şifalı Bitkiler

Kaktüs Suyu Faydaları Nelerdir?

Kaktüs suyu faydalarından en çok kilo vermek isteyenler yararlanıyor. Sadece kilo vermek için değil A, B2 ve C vitaminlerine ve değerli minerallere sahip olan kaktüs suyu faydaları için kendiniz evde sıkarak da elde edebilirsiniz. Dikenli armut kaktüsünden elde edilen kaktüs suyu faydalarından özellikle Kaliforniya, Arizona ve Meksika bölgelerinde yetiştirilir.

Kaktüs Suyu Faydaları

İnflamatuar Hastalıklarda Faydalıdır: Kaktüs suyu faydaları arasında yer alan inflamatuar rahatsızlıklarına iyi gelen kaktüs suyu vücutta katalizör görevi görerek hastalıklardaki sorunlara kalkan görevi oluşturur. İltihaplanmalara karşı koruyuculuk sağlayan bitki ağrıların azalmasında mücadele eder.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Düzenli olarak kaktüs suyu tüketimi vücutta bulunan oldukça zararlı virüslerin giderilmesinde sisteme yardımcı olur. Fitokimyasallar yönünden zengin olan kaktüs tümör oluşumunu dahi engelleyen içeriklere sahiptir ve vücudun bağışıklık sistemini arttırır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Regl Dönemlerinde Rahatlatıcıdır: Regl dönemi yaklaşırken içilebilen kaktüs suyu bu dönemde oluşabilecek kramp ve sancıların giderilmesi için bayanların sık tükettikleri bir içecektir. Bulantı ve kusmalara da iyi gelen kaktüs suyu günde 1 çay bardağı içilerek sancılara iyi gelir.

Cilt İçin Panzehir Etkisi Vardır: Cilt için faydalı olan kaktüs suyu ciltte oluşan yaralara iyi gelirken deri döküntülerinin de azalmasında yardımcıdır.

Kanser Riskine Karşı Korur: Yapılan araştırmalar sonucunda kesin olmasa da kaktüs suyu tüketimi kansere neden olan kötü hücrelerin oluşumunu başlangıçta önler. Kanserli hücrelerin giderilmesinde etken olan kaktüs hücre büyümesini engelleyerek kemoterapi tedavisinde alternatif olarak görülüyor.

Kolesterol Seviyesini Düzenler: Kaktüs suyunu düzenli tüketen kişilerde kötü kolesterolün oluşumu gözlemlenmemiştir. İyi kolesterolü arttıran kaktüs suyu kötü kolesterolü önlerken yağ oksidasyonunu azaltarak lif değeri sayesinde vücuda faydalıdır.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Zayıflamaya Yardımcıdır: 1 fincan kaktüs suyunda yer alan kalori miktarı 15’tir. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olan kaktüs suyunu ara öğünlerde tüketerek midede doygunluk sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Yüzyıllar boyunca bağırsakların hareketlenmesi için kullanılan kaktüs suyu bağırsaklarda yer alan iltihaplanmaları ve bakterileri de azaltmada yardımcıdır. Sindirim yollarını temizleyen kaktüs suyu kabızlık, şişkinlik ve bağırsak kramplarının önlenmesinde yardımcıdır.

Kan Basıncını Düşürür: Kaktüs suyunda yer alan potasyum kan basıncını düşürerek hipertansiyon rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Kan basıncını dengeleyen kaktüs suyu kalp sağlığı risklerine karşıda önlem alınmanıza yardımcı olur.

Uykusuzluk İçin İdealdir: Anksiyete veya stresten şikayetçi olan kişiler için kaktüs suyu önerilen bir içecektir. Zihin ve beden yorgunluğunu gideren bitki uyku sorununu azaltarak rahatlamanızı sağlar.

Kaktüsün Zararları

Akşam içki içip sabahına kaktüs suyu içtiğinizde kendinize gelmenizi sağlamaz. Tam tersi baş ağrısını arttırarak daha fazla yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle mide rahatsızlıkları varsa ve akşamdan alkol aldıysanız kaktüs suyundan uzak durmalısınız.

Düzenli ilaç kullanıyor yada ciddi bir rahatsızlığınız varsa kaktüs suyu kullanımı doktora danışmadan tavsiye edilmez. Özellikle karaciğer, böbrek ve pankreatik rahatsızlıklarınız bulunuyorsa ilacın etkilerini azaltmaktadır.

Diyabet rahatsızlıklarında kan şekeri düşürme etkisi olan kaktüs suyu düşük kan şekerine sahip kişiler için tavsiye edilmez. Bayılmalar ve bilişsel bozukluklara neden olabilir.

Bağırsaklarınız çok çalışıyorsa kaktüs suyundan uzak durmanızı öneririz. Çünkü kaktüs suyu ishal ve şişkinlik yapabilir. Aşırı tüketimden uzak durmalısınız.

Hamile ve emziren bayanlar için net bir bilgi yoktur. Bu nedenle kullanımı doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı