Genel Sağlık

Kakaonun Faydaları

Kakaonun faydaları arasında kanser, kronik yorgunluk, astım, solunum yolları rahatsızlığı, kolesterol ve obeziteye iyi gelmesi bulunur. Kakao faydalarından yararlanmak için tatlılarda, pastalarda kullanabilir direk olarak içeceklerinize kakaoyu ekleyebilirsiniz. A ve B2 vitaminler barındıran kakao faydaları arasında bakır, demir, magnezyum, çinko, kalsiyum, selenyum ve potasyum mineralleri bulunur.

İlginizi çekebilir: Kakao Yağının Faydaları Neler?

Kakaonun Sağlığa Faydaları

Yüksek Tansiyon Şikayetlerinde: Kakaoda yer alan flavonoid kan damarlarının esnekliğini arttırırken kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olur. Siyah çay tüketmek yerine tüketeceğiniz kakao kan basıncı olumlu yönde etkilenir ve yüksek tansiyon semptomlarını azaltır.

Göz atabilirsiniz: Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Beyin Sağlığını Geliştirir: Flavonoid zengini olan kakao hem doğrudan hem de dolaylı olarak beyin sağlığını ve beyin gelişimini destekler. Beyin fonksiyonlarını koruyan kakao yeni nöron oluşturur. Alzheimer ve Parkinson rahatsızlıklarına karşı önlem almayı sağlayan kakao öğrenme ve hafızayı geliştirerek beyin bölgelerini geliştirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kakaoda yer alan bileşenler bağışıklık sistemini onarırken bağışıklık sistemini dış etkenlere karşı da koruma altına alır. Organik olarak satın alacağınız kakao yüksek lif içeriği ile vücutta detoks etkisi oluşturur ve vücuttan mikropların atılmasına yardımcı olur.

Kakao Kalp Hastalığını Önler: Kakaoda flavonoid etkisi bulunması kanın pıhtılaşmasını önlerken trombosit seviyesini de azaltarak damarların tıkanmasını engeller. Yüksek tansiyondan düşük kan basıncından koruyarak kalp hastalığı risklerini önlemektedir. Kan dolaşımının artmasını sağlayan kakao genel kalp sağlığını olumlu yönde teşvikler.

Kakao Modunuzu Yükseltir:

Erkek ve kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kakao tüketimi ruh halini olumlu yönde arttırarak ruhsal yorgunluğu aldığı gözlemlenmiştir. Enerji veren kakao sizi zinde tutar ve hareketliliğinizi yükseltir.

Kabızlığı Çözer: Diyet lifi değeri yüksek olan kakao kabızlık sorunlarını gidererek kolon kanserine karşı da koruyuculuk sağlar. Kakao tüketimini düzenli sağladığınızda bağırsak hareketlerinde artış gözlenir ve dışkıda yumuşama sağlanır.

Kakao Kanser Riskine Karşı: Günümüzün hastalığı olarak görülen kanser herkesin tanıdığında görülen bir rahatsızlıktır. Prostat, meme ve kolon kanserlerinin üreme riskine engel olan kanser kakaoda bulunan bileşenler sayesinde sağlıklı hücreleri koruyarak çoğalmalarını engeller.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Yapılan araştırmalar sonucunda kakao tüketen kişilerden yağ oluşumunun daha az olduğu gözlemlenmiştir. Vücuttaki yağı aldığı gibi yeni yağların oluşumunu da engeller. Lif değeri yüksek olan kakao insülin direncini yükselterek obezite rahatsızlıklarına karşı sizi koruyacaktır. Yediğiniz yiyeceklerin içeriğinde % 70 oranında kakao bulunması önemlidir.

Kakao Kan Şekerini Dengeler: Kakao kan şekeri seviyelerini dengede tutarak sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Doğal kakao içeren içecek ve yiyecekler tüketerek kan şekeri seviyenizi sağlıklı düzeyde tutabilirsiniz.

Antidepresan Etkisi Bulunur: Kakao desteği bulunan besinler ruh sağlığını iyileştirerek antidepresan etkisi barındırır ve sakinleşmenize yardımcı olur. Mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olan kakao desteği yüksek besinler tüketerek ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Kakaonun Cilde Faydaları

Antioksidan değeri yüksek olan kakao vücuttaki serbest radikallerin bloke olmasını sağlayarak erken yaşlanma sorunların önüne geçer.

Kakao cildin nemlenmesini sağlayarak kuru cildin kırışmasını engelleyerek nem dengesini yükseltir.

C vitamini değeri yüksek olan kakao magnezyum içererek ciltte yer alan yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.

Cilt dokularının iyileşmesinde yardımcı olan kakao omega 6 içeriği sayesinde güneş ışınlarının cilde verdiği zararı önler.

Kakaonun Saçlara Faydaları

Kakao saç derisinde yer alan mikrobiklerin giderilmesini sağlayarak enfeksiyonların en aza inmesine yardımcı olur.

Kan dolaşımını arttıran kakao parlak ve sağlıklı saçların oluşumunu destekler.

Saç dökülmelerini önleyen kakao saç kaybının azalmasını önleyici bileşenlere sahiptir.

Kakaonun Genel Faydaları

Antioksidan değeri yüksek olan kakao vücut sağlığını arttırmada ve uzun ömrü desteklemede etken bileşenler içerir.

Canınız tatlı bir şeyler istediğinde çikolata kaşıklamak yerine kakao değeri yüksek bitter çikolata tüketmenizi tavsiye ederiz.

Beyin sağlığını geliştiren kakao yaşlılıkta oluşabilecek unutkanlık hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kan basıncını azaltan kakao kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Kakao kilo vermeyi kolaylaştırarak lif değeri yüksek olduğu için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Kakao Nasıl Tüketilir?

Kek, tatlı, pasta ve birçok tatlı çeşidinde kakaodan faydalanabilirsiniz. Sıcak su içine bile ekleyerek tüketebileceğiniz kakaodan 2 tatlı kaşık koyarak içebilir süt ekleyerek lezzetini arttırabilirsiniz.

Kakao yağının birçok faydası olduğu gibi ülkemizde en çok kullanım bronzlaşmak isteyenler içindir. Kakao yağını cilde 3 günde 1 kez sürdüğünüzde çatlak oluşumuna iyi gelir ve cildi içeriden besler.

Kakaonun Zararları

Kakao içeriği yüksek olan tatlılar tükettiğinizde iştahınızın fazlası ile açılması sağlanır. Bu nedenle kilo alımı oluşabilir.

Aşırı kakao içeriği olan besinlerden çok fazla tükettiğinizde ruhsal bozukluk ve terleme sorunlarına neden olabilir.

Kafein içeriği yüksek olan kakao uyku kaçırabilir, sinirlilik hali gözlenebilir ve ishale neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı