Şifalı Bitkiler

Kakao Yağının Faydaları Neler?

Kakao yağının faydaları için yararlanmak için evde kendiniz yapabilirken tanıdık ve güvendiğiniz aktarlardan satın alarak da kullanabilirsiniz. Kakao besininin çekirdeklerinden elde edilen kakao yağı cildin beslenmesinde, saçların güçlenmesinde, kanser riskinin azalmasında, vücudun enerji kazanmasında, kabızlık tedavisinde, sağlıklı kalbin desteklenmesinde, ağız sağlığında ve bağışıklık sistemin güçlenmesinde kakao yağının faydalarını görebilirsiniz.

Kakao Yağının Faydaları

Yorgunluğu Alır: Sürekli yorgunluk hali ciddi bir problemdir ve bünyenin git gide kötüleşmesine neden olur. Kakao yağı ise kişinin sinir hücrelerine ve hareket seviyesine etki ederek dinçlik ve enerji ile dolmanıza yardımcı olacak doğal bir içeriktir. Ağır iş sonrasında veya stresli bir günün ardından kakao yağı ile vücut masajı sizi gevşetip rahatlatacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kakaonun Faydaları

Yaşlanmayı Geciktirir: Kakao yağında yer alan zengin antioksidan desteği vücudu zararlı bakterilerden arındırarak yaşlanma etkisini geciktirir. Vücuttaki toksinlerin giderilmesinde de etken olan kakao yağı yaşlanma ile gelen kırışıklık ve cilt problemlerinin önlenmesinde destekleyicidir.

Cilt Yaralarını Onarır: Kakao yağı kaza veya düşme sonrası oluşabilen yanık ve yaraların iyileşmesinde etkileyici bir görev üstlenir. Antioksidan zengini olan kakao yağı cilt yaralarını hızlıca onarırken yara ve yanık sonrasında kalabilecek lekelerinde görünümünü hafifletecektir. Kakao yağı aynı zamanda kuru ciltler içinde en iyi alternatiftir. Kakao yağı içeriden nemlendirme sağlayarak cildin elastik yapısını güçlendirir.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kakao yağı kullanarak vücut sağlığına olan faydalarından yararlanabilirsiniz. Kakao yağında yer alan bileşenler damar ve kalp sağlığını koruyarak vücuttaki yağın dengelenmesini sağlar ve olası felç ve kalp krizi risklerinin yaşanmasını engeller.

Bağışıklığın Güçlenmesinde: Daha sağlıklı olmak istiyorsanız kakao yağını sağlıklı diyetinize eklemelisiniz. Birçok hastalıkla mücadele etmede başarılı olan kakao yağı kullanarak kanser, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmasını engelleyerek serbest radikalleri diskalifiye eder. Bu sayede sadece ciddi hastalıklara karşı değil rutin gribal enfeksiyonlarında görülme olasılığını azaltır.

Stresten Uzak Tutar: Kakao yağı genel olarak masaj salonlarında ve spa merkezlerinde vücudun rahatlaması için kullanılan yağlar arasındadır. Stresten vücudu arındıran kakao yağı antidepresan görevi görerek ilaçtan daha çabuk etki eder ve vücudu gevşeterek ruhsal bozuklukları onarır.

Ağız Bakımı Yapar:

Birçok sağlık sorunu gibi yedikleriniz, içtikleriniz hatta kullandığınız ilaçlar ağız kokusu yaşamanıza neden olabilir. Kakao yağı ağız kokusunun giderilmesinde ve ağız içinde yer alan bakterilerin uzaklaşmasında etken içeriklere sahiptir. Ağız içinde oluşan diş ağrıları ve diş eti rahatsızlıkları kakao yağı ile azaltılabilir.

Saçları Güçlendirir: Kakao yağı kozmetik sektöründe birçok saç kremlerinde, şampuanlarda ve saç serumlarında kullanılmaktadır. Saçların dışarıdan korunmasını sağlayan kakao yağı ile saç bakımı yapabilir ve saç tellerini tek tek sararak kırılma ve yıpranmasını engeller.

Müshil Etkisi Bulunur: Sütün içine katılarak tüketilebilen kakao yağı müshil etkisi bulunur ve kabızlık şikayetlerinin önlenmesinde yardımcıdır. Bağırsakların uyarılmasını sağlayan kakao yağı sindirim sistemini hareketlendirerek dışkının yumuşamasını sağlar.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır

Kakao yağı son derece yoğun bir dokuya sahiptir ve kullanımı basit değildir. Cilde uygulanabilen kakao yağı katı kıvamda olduğu için çok sıvı olanlardan uzak durulmalıdır.

Çikolata üretiminde sıkça tercih edilen kakao yağı hem lezzet hem de kıvam verici etkisi bulunur.

Bronzlaşmak için kullanılan kakao yağı yazın ten rengini bronzlaştırmak için tercih edilir.

Çatlayan alanlara sürülebilen kakao yağı yaraların ve yanıkların iyileşmesinde etken ilaç görevi görür.

Kakao Yağının Zararları

Kakao yağında yer alan kalori oranı bir hayli yüksektir ve kilo alımına neden olabilir.

Kafein içerdiği için dikkatli tüketim şarttır.

Hassas bir bünyeye sahipseniz kakao yağı kullanımı tahriş, kızarıklık ve yaralara neden olabilir.

Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar kakao yağı kullanımında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı