Genel Sağlık

Kajunun Faydaları

Kaju fıstığı; tatlı, tuzlu ve yağlı harika bir şekle sahip mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı deposudur. Kajunun faydaları arasında kırmızı kan hücre oluşumunu destekler, kemik sağlığında, kalbin korunmasında, ağız sağlığında ve güçlü kasların oluşumunda destekleyici etkiye sahiptir. B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri barındıran kaju sodyum, bakır, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum, demir ve fosfor minerallerine sahiptir. Kolesterol içermeyen doymamış yağ asitleri içermesi ile de son derece faydalı bir kuruyemiştir. Kaju kalori miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle az miktarlar önerilir. 100 gramında 550 kalori bulunur.

Kajunun Sağlığa Faydaları

Diyabet Rahatsızlığı İçin: Kuruyemişlerden kaju kan şekerinin düşürülmesinde etkindir. Özellikle diyabetik rahatsızlıklarda oluşan trigliserit seviyelerini azaltan oleik asit içerir. Karbonat içeriğine sahip kaju diyabet rahatsızlığında gereklidir ve glisemik indeksin düşürülmesinde yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kalp Fonksiyonlarını Geliştirir: Kan basıncının ve kötü kolesterolün azalmasını sağlayan kaju kalp hastalıklarının semptomlarında önlem almayı kolaylaştırır. Sağlıklı yağlar barındıran kaju kolesterol içermediği için arterlerdeki iç astarların korunmasını sağlar. Oleik asit içeren kaju kalbi korur ve plak birikimini önler.

Diş ve Kemiklerin Güçlenmesini Destekler: Vücutta bakır mineralinin eksik olması  kemik ve diş sağlığının olumsuz yönde etkilenmesini teşvik eder. Bu nedenle kajuda yer alan bakır önemli bir mineraldir. Aynı zamanda bakır içeriği sayesinde komple iskelet sistemini besleyen kajuda kalsiyum ve manganezde diş ve diş etleri için yararlı bileşenlerdir.

Kanser Riskine Karşı: Kajuda bulunan bakır minerali sayesinde özellikle kolon kanseri risklerine karşı önlem almada başarılı bir kuruyemiştir. Serbest radikallerden vücudu koruyan kaju fenolik bileşikler gibi antioksidanlarla yüklüdür ve DNA’nın korunmasını sağlayarak hücre mutasyonunu önler.

Beyin Fonksiyonlarına Yardımcıdır: Kajudan ölçülü miktarda tükettiğinizde E vitamini içeriğinden alır ve yaşla azalan hafıza kayıplarını önleyebilirsiniz. Sağlıklı yağ asitleri bulunduran kaju beynin işlevini arttırır. Çinko, demir ve bakır mineralleri sayesinde anksiyete, Alzheimer ve depresyon gibi nörolojik semptomların azalmasına yardımcı olur.

Sinir ve Baş Ağrılarını Geçirir: Magnezyum barındıran kaju kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak olası migren ve baş ağrılarının oluşumunu azaltır. Bu konuda kesin bir araştırma oluşmasa da sinir sağlığı üzerinde etkisi olduğu bilinen kaju stres sonrası ağrı için idealdir.

Safra Taşı Riski:

Biyoaktif bileşenlere sahip olan kaju safra taşı oluşumunu gerektirecek risklerin oluşmasını engeller. İçeriğinde safra taşı riskinden koruyan doymamış yağ asitleri, güçlü mineraller ve lif değeri bulunur.

Kilo Kaybı Sağlar: Kalori oranı düşük olan kaju kuruyemişi diyetinizin bir parçası olabilir. Ara öğünlere ve atıştırmalıklara ekleyebileceğiniz kaju doygunluk hissi sağlayarak açlık hissinizi uzun bir süre bastırmanıza yardımcı olacaktır. Protein ve doymamış yağ içeriğine sahip besin hem faydalı hem de zayıflamaya yardımcıdır.

Görme Sağlığını Arttırır: Antioksidan bileşenleri göz sağlığını koruyan ve destekleyen bir elementtir. Lutein ve zeaksantin antioksidanı sayesinden gözler oluşabilecek semptomlara karşı koruyuculuk sağlar ve sarı nokta hastalığı ve yaşlılıkta oluşan katarakt problemlerine iyi gelir.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Kajuda yer alan antioksidanlar mideyi koruma altına alarak sağlıklı sindirimin gelişmesini destekler. Alkol alan kişilerde oluşan mide hasarları kaju yiyerek daha az deformasyona uğrar. Aynı zamanda kaju bağırsakları hareketlendirir ve kabızlık şikayetlerinin önüne geçer.

Kajunun Cilde Faydaları

Kajuda bulunan yağ asitleri akne oluşumunu önlemede ve sağlıklı cildin oluşmasında destekleyici etkilere sahiptir.

Çinko, demir, selenyum ve magnezyum içeren kaju cilt kanserinin önlenmesinde destek verirken güneşin verdiği zararlı UV ışınlarının da deformasyonunu azaltır.

E vitamini içeren kaju cildin nemlenmesi sağlar ve cilt dokusunun yenilenmesinde katkı sağlar.

Cilt dokularını iyileştirmesi ile yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.

Kajunun Saça Faydaları

Bakır mineraline sahip kaju saçın erken beyazlamasını önlerken saçların nemlenerek kırılma risklerinden uzaklaştırır.

Saç köklerini güçlendiren antioksidan sayesinde dökülmeler ve saç incelmelerinin oluşumu giderilir.

Kaju Yağının Faydaları

Cilt ve saç için kullanılabilen kaju fıstığı yağı cilt dokusunu yenileyerek güzelleştirir.

Saçlarınıza sürebileceğiniz kaju yağı oluşabilecek saç kırılmaları ve saçların mevsimsel dökülmelerinin önüne geçer. Aynı zamanda yeniden kıl folikülü oluşmasına destek verir.

Cilt tıkanıklıklarını önleyen kaju yağı ile kuru ciltlerin nemlenmesi sağlanır.

Saç derisinde sıklıkla rastlanılan kepek ve deri sorunlarının oluşmasını engeller.

Kaju yağı ciltte biriken mikropların, enfeksiyonların ve mantar oluşumunun önlenmesine destek veren E vitamine sahiptir.

Kajunun Zararları

Fıstık gruplarından herhangi birine alerjiniz var ise kaju tüketiminde de ölçülü olmaya dikkat etmelisiniz.

Diyabet rahatsızlığı olanlar aşırı kaju tüketiminden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Kan şeker seviyesinin dengesini etkileyibilir.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Gebe bayanlar ve emziren anneler aşırı miktarda kaju tüketiminden kaçınmalıdır. Faydalı olduğunu bildiğimiz kajunun bu konuda bir zararı olmadığını bilmediğimiz için hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Ameliyattan yeni çıktınız veya kısa süre sonra ameliyat olacaksanız 15 gün öncesinden kaju tüketimi ile vedalaşmalısınız.

Aşırı tüketim tüm besinlerde olduğu gibi vücutta bazı komplikelere neden olabilir.

Günde kaju tüketiminde 15 taneyi geçmemeye özen gösterin.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı