Genel Sağlık

Kahverengi Pirincin Faydaları

Kahverengi pirincin faydalarından en çok Hindistan yararlanmaktadır. Beyaz pirincin rafine edilmemiş hali olan kahverengi pirinç yüksek diyet içeriği ve karbonhidrat değeri ile kısıtlı yiyecekler arasındadır. Kahverengi pirincin faydaları arasında saç, cilt, kardiyovasküler hastalıklar, kanserden korunma ve kalp sağlığına iyi gelmesi ile bilinir. Kahverengi pirinç kalori miktarı ise 1 fincanda 216 kaloridir. Kahverengi pirinç faydalarında B1, E ve K vitaminleri, niasin, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, fosfor, çinko ve potasyum mineralleri yer alır.

Kahverengi Pirincin Faydaları

Kolesterol Seviyesini Dengeler: Kolesterolün yükselmesine neden olan abur cuburlar sağlığımızın riske girmesine neden olur. Kahverengi pirinçte yer alan doğal yağlar kolesterol seviyelerinin dengelenmesinde önemli bir etkendir. Kahverengi pirinç tüketimi alkol alımında etkilenen karaciğer sağlığının da onarılmasına yardımcıdır.

Candida Mantarından Oluşan Enfeksiyonlara iyi Gelir: Şeker içeriği diğer pirinç türlerine göre düşük olan kahverengi pirinç candida mantarından şikayetçi olan kişiler için tavsiye edilir. Candida maya mantarından muzdaripseniz nişasta ve şeker içeriği yüksek olan besinlerden kaçınmalı yüksek lif içeriği düşük glisemik indeksine sahip kahverengi pirinç tüketimini tercih edebilirsiniz.

Serbest Radikaller Hasarlarına Karşıdır: Antioksidan değeri yüksek olan kahverengi pirinç serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlayarak daha sağlıklı bir vücut vaad eder.

Bebek Maması Olarak Kullanılabilir: Kahverengi pirinç lif ve antioksidan değeri yüksek olan besinler arasındadır ve bebeklerinizin mamalarına ekleyerek kolay sindirim sağlayabilirsiniz. Bebeklerin ihtiyacı olan mineral desteğini de veren kahverengi pirinç tahıl ürünleri arasında tavsiye edilir.

Sağlıklı Kalp İçin Çalışır: Kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelen kahverengi pirinç damarların tıkanmasından oluşan kalp rahatsızlıklarını azaltır ve kalbin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Göz atabilirsiniz: Tıkalı Damarları Açan Besinler

Bağırsakların Çalışmasını Sağlar:

Çözünemez lif değeri yer alan kahverengi pirinç sindirimin sağlıklı çalışmasını sağlayarak bağırsak hareketlerini arttırır. Su ve lif değeri bulunan kahverengi pirinç kabızlığın giderilmesi için çalışır.

Diyabet Rahatsızlıkları İçin: Şeker hastaları için pirinç tüketimi şeker ve nişasta içeriği bulunduğu için tavsiye edilmez. Kahverengi pirinçte beyaz pirince göre daha düşük glisemik indekse sahiptir ve azda olsa yenilebilir özellikle içerir. bazı uzmanlar kahverengi pirinç tüketimi sağlayarak diyabet hastalığının yarı yarıya azaltıldığı gözlemlenmiştir.

Anti Depresan Etkileri Bulunur: Kahverengi pirinçler ruh sağlığınızı koruyarak antidepresan etkisi oluşturur ve stresten uzak tutarak anksiyete rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Diyetisyenler çoğu zaman beyaz pirinç tüketimi yerine esmer pirinç tavsiye ederler. Esmer pirinç yiyerek enerji üretimi sağlayarak rahat egzersiz çalışması yapabilirsiniz. Bağırsak hareketlerini arttıran esmer pirinç iyi kolesterolü arttırarak vücuttaki yağın atılmasına yardımcı olur.

Emziren Kadınlar İçin Kahverengi Pirinç: Yeni anne olduysanız ve süt artırımı sağlamak istiyorsanız kahverengi pirinçten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda emziren bayanlarda oluşan ruhsal bozukluk, uykusuzluktan kaynaklı problemler ve depresyon halleri kahverengi pirinç yenilerek giderilebilir.

Kanser Riskini Önler:

Kahverengi pirinçte yer alan antioksidanlar ve lifler kanser hücrelerinin azalması için gerekli bileşenlerdir. Meme, kolon ve lösemi gibi kanser risklerine önlem alınmasını sağlayan kahverengi pirinç toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Beyin Sağlığını Geliştirir: Kahverengi pirincin beyin sağlığını geliştirici etkileri bulunur. Yaşlılıkta daha çok görülen Alzheimer rahatsızlığına iyi gelen kahverengi pirinç nörolojik rahatsızlıklarda etkilidir ve hafızanın güçlenmesine yardım eder.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Sürekli hastalanıyor musunuz? Kahverengi pirinç imdadınıza yetişir. Düzenli olarak tüketilen kahverengi pirinç vücut direncinizi arttırarak mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur ve sizi kış hastalıklarına karşı korumada başarılıdır.

Uyku Döngüsünü Rahatlatır: Uyku problemlerine iyi gelen kahverengi pirinç sizin rahatlamanızı sağlayarak stresten kaynaklı uyku problemlerine iyi gelir. Kendinizi huzurlu ve kaygısız hissetmenizi sağlayarak olan besin daha sakin uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Kahverengi Pirincin Zararları

Gluten ürünlere karşı alerjisi bulunan kişilerde kahverengi pirinçte alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle yedikten sonra oluşan tahriş ve kaşıntılar görünüyorsa kahverengi pirinç tüketiminden uzak durmalısınız.

Aşırı tüketim birçok organ problemine neden olabilir. Bu nedenle her besinde olduğu gibi kahverengi pirinci de ölçülü ve az tüketmek faydalıdır.

Zayıflamaya ne kadar yardımcı olur desek de aşırı tüketim sonucunda tabi ki kilo alımı kaçınılmazdır.

Kahverengi pirinci diyabet rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktorlarına danışıp tüketmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı