Genel Sağlık

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yağ yakmanın en etkili yollarından biri de kusursuz kahve içmektir. Kahvenin faydaları arasında vücuttaki depolanmış yağların giderilmesi baş sırada gelir. Metabolizmayı hızlandıran, zihni olumlu yönde arttıran, felç ve kalp sağlığına iyi gelmesi, fiziksel gücün artması, unutkanlık sorununa iyi gelmesi, diyabet rahatsızlığında, depresyon tedavisinde ve karaciğer rahatsızlıklarında kahvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kahvenin Faydaları

Kalp ve Damar Sağlığını Korur: Kafein içmek kan basıncının yükselmesine neden olsa da ölçülü ve az içildiğinde kahvenin kan basıncına çok etkisi olmaz. Kan basıncı probleminiz ciddi boyutlardaysa kahve tüketiminden uzak durmanız doktorların önerisidir. Kahve içenlerin içmeyenlere göre %20 oranında kalp rahatsızlığına yakalanma oranı daha azdır.

Göz atabilirsiniz: Kalp Krizinden Korunmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

Zihni Rahatlatır: Kafein miktarı yüksek olan kahve zihninizi kendine getirerek odaklanmayı ve konsantrasyonun artmasını sağlar. Uyanık kalmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan kahveyi sabah kalktığınızda içerseniz güne daha enerjik ve zinde başlamanıza yardımcı olur.

Kanser Riskine Karşı Korur: Kanser riskine karşı vücudu koruyan kahve özellikle kolesteral ve karaciğer kanserlerine karşı vücudu korumaktadır. Günde 1 kez içilen kahve kanser türevlerine yakalanma oranını %15 oranında azaltmaktadır.

Ruh Halini İyileştirir: Stresli bir yaşam günlük hayatınızın kalitesini düşüren önemli bir etkendir. Gün içinde içeceğiniz iki fincan kahve hem stresiniz alacak hem de daha aktif ve enerjik olmanıza yardımcı olacaktır. Fakat gün içinde 2 fincandan daha fazla kahve tüketimi sizi daha sinirli ve agresif hale getirebilir.

Zayıflamaya Kahve İçerek Başlayın: Kafein içeriği sayesinde zayıflamaya yardımcı olan kahve aç karnına sabahları içildiğinde birikmiş yağların çözünmesinde etkendir. Metabolizmayı hızlandıran kahve kilo verme yolunda destekçiniz olur.

Karaciğeri Olumlu Etkiler: Karaciğer sağlığı vücuttaki fonksiyonların aktif çalışmasında en önemli organlardan biridir. Kahve tüketimi sayesinde karaciğer rahatsızlıklarının yaşanma olasılığını azaltarak deformasyonlarını en aza indirir. Gün içinde 2 – 3 fincan sade Türk kahvesi tüketilebilir.

Hareketliliğinizi Arttırır: Kafein içeriği sayesinde kandaki adrenalin seviyesini yükselten kahve hareketliliği ve fiziksel aktiviteyi arttırır. Spor öncesi içilen 1 fincan sade kahve daha aktif olmanızı sağlarken erken yorulmanızı da engeller.

Parkinson Rahatsızlığına Karşı Korur: Özellikle yaşlılık döneminde Alzheimer gibi sık görülen hastalıklardan biri de Parkinson rahatsızlığıdır. Beyin sinirlerinin etkilendiği Parkinson rahatsızlığından kendinizi korumak ve yakalanma riskini azaltmak istiyorsanız günlük 1 fincan sade kahvenizi ihmal etmemelisiniz.

Diyabet Rahatsızlığına Karşı: Tabi ki şeker hastalarının sade kahve tercih etmeleri başlıca kurallar arasındadır. Özellikle tip 2 diyabet rahatsızlığına karşı korunduğu bilinen kahve tüketimi doktorunuza danışarak günde 1 fincan içilebilir.

Alzheimer da Bellek Gelişimini Destekler: Nörolojik rahatsızlıklardan biride alzheimerdır ve unutkanlık sorununun azalmasında kahve içimi destekleyicidir. Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi bilinmese de kahve tüketiminin bu hastalığı önlemede yardımcı olduğu biliniyor.

Kahve İçmenin Zararları

Aşırı tüketim sonucunda kahvenin tabi ki bünyede farklı zararları gözlemlenir. Özellikle epilepsi, beyin rahatsızlığı bulunanlar kalp hastaları ve şeker hastaları doktora danışmadan kahve içmemeye özen göstermelidir. Ne kadar faydasını yazsak da bunlar ciddi rahatsızlıklardır ve dikkat edilmelidir.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişilerin kahve içiminde 1 fincandan fazlaya kaçmamaları önerilir. Fazlası stres ve uykusuzluğa neden olabilir.

Bazı uzmanlar kahve içmenin baş ağrılarını arttırdığını söylüyor.

Aşırı tüketilen kahve kalp çarpıntısına neden olabileceği için kalp rahatsızlıkları olanlar tüketimde aşırıya kaçmamalıdır.

Aşırı tüketilen kahve vücuttaki suyun emilimini tükettiğini söyleyen uzmanlar var.

Tansiyon rahatsızlığından şikayetçi iseniz ve dengesiz bir tansiyon sorununuz varsa kahve tüketiminde dikkatli olmalısınız.

Göz atmanızda fayda var: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Mide rahatsızlıklarına, mide yanmasına ve mide kramplarına aşırı tüketim neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı