Şifalı Bitkiler

Kahve Telvesinin Faydaları Nelerdir?

Çocukluğumuzdan beri annelerimiz içerken mutlaka tatmışızdır kahve telvesini. Türk mutfaklarında kahvaltı ve yemeklerden sonra içilen Türk kahvesi vazgeçilmez milli içeceklerimiz arasındadır. Kahve telvesinin faydaları ile ilgili bilgileri duyduğunuzda kahve sonrası fincanı yıkamayacak telvesini de mutlaka yiyecek ve kullanacaksınız.

Kahve Telvesinin Faydaları

Karaciğeri Korur: Karaciğer sağlığını koruyan kahve telvesinin tüketilmesi özellikle siroz ve sarılık gibi karaciğer rahatsızlığına bağlı hastalıklardan bünyeyi korumaktadır.

Ağrıları Dindirir: Vücudunuzda başınız ya da eklemleriniz ağrıyorsa kahvenin dibini de içmeyi ihmal etmeyin. Kahve telvesi hızlıca ağrıların azalmasını sağlarken içtiğiniz ağrı kesicinin etkisi de arttırır.

İlgili konumuz: Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Sindirimi Rahatlatır: Kahve içerken telvesi ile birlikte tüketmek metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sindirimi rahatlatır ve bağırsakların harekete geçmesini sağlar.

Astım Riskini Azaltır: Kahve telvesinin her kahve ile birlikte içtiğinizde olabilecek nefes yolu rahatsızlıklarının yaşanmasını engeller. Astımın getirdiği problemleri azaltan kahve telvesini günde 1 kere içerek rahatlatabilirsiniz.

Kansere Karşı Korunma: Kahvenin faydaları zaten çok yüklü olsa da kahve telvesi de kahve ile birlikte tüketildiğinde kolon, pankreas, göğüs ve prostat kanseri riskine karşı korunma sağlar.

Zindelik Katar: Kahve ile tüketilen telvesi günün tüm yorgunluğunu alırken sakinlik ve enerjinizin artmasını sağlar.

Cildi Besler: Her sabah ve akşamları içilen kahve ve kahve telvesi cildin daha sağlıklı ve genç olmasını sağlayarak var olan kırışıklıkların onarımını arttırır ve ciltteki problemleri azaltır.

Kahve Telvesinin Sağlık Adına Genel Faydaları

Parkinson gibi yaşlılıkta görülen rahatsızlığı azaltır.

Ruhen daha rahat olmanızı sağlayan kahve telvesi ruh sağlığınızı iyileştirerek depresyon sorununu azaltır.

Şeker hastalığından muzdaripseniz sade Türk kahvesini telvesi ile birlikte içiniz.

Midenizde yemeklerden sonra oluşan hazımsızlığın yaşanmasını engeller.

Kahve telvesi selülit oluşumunu engelleyerek cildin sarkmasını önlerken sıkılaşmasına yardımcı olur.

Hazımsızlık ve şişkinlik yaşıyorsanız kahve telvesi mutlaka tüketilmelidir.

Vücuttaki ödemin ve şişkinliğin azalmasında yardımcıdır.

Vücuttaki kötü bakterilerin ve toksinlerin atılımını kolaylaştırır.

Alkolden sonra ayılmak için tavsiye edilir.

Kahve Telvesinin Kullanım Alanları

Köpeklerdeki Haşereleri Azaltır: Köpeklerin şampuanlarının içine ekleyeceğiniz kahve telvesi yıkama esnasında masaj yapıldığında istenmeyen pirelerin giderilmesini sağlar ve köpeğin tüylerinin daha ipeksi görünmesine yardımcı olur.

Koku Oluşumunu Azaltır: Kahve telvesini içtikten sonra küçük bir kaba ekleyip kurumaya bırakın. Kuruyan kahve telvesini buzdolabına koyduğunuzda dolapta oluşan kötü kokuların azaldığını görecektir. Kurumuş kahve telvesi aynı zamanda ellerdeki soğan sarımsak kokularının da azalmasını sağlar.

Karıncalardan Rahatsızsanız: Karıncalar dönem dönem evlere konuşlanarak birçok açıdan rahatsızlık verici olabiliyor. Bu durumdan muzdaripseniz ve karıncaları öldürmeden kurtulmak istiyorsanız geliş gidiş yollarına biraz kahve telvesi koyup bekletebilirsiniz. Sadece karınca değil kahve telvesi salyangozlarında bahçelerden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Kahverengi Kumaş Boyası: Kahve telvelerini biriktirip kaynar suya eklediğinizde kahverengi bir kumaş boyası elde edersiniz. Kahverengi boyamak istediğiniz kıyafetinizi bu suda bir gün boyunca bekletmek yeterli olacaktır.

Bitkileri Canlandırır: Özellikle öğütülmüş Türk kahvesi ve filtre kahvenin kurutulmuş hali bitkilerin toprağına döküldüğünde daha canlanmış olarak gelişir.

Temizlikte Kullanılabilir: Kurutulmuş kahve telvesi çizilmesinden koktuğunuz aksesuar ve eşyaların için iyi bir temizleyicidir. Yüzeye zarar vermeden temizlik sağlayacaktır.

Kedileri Uzaklaştırır: Kedinizin bitkilerinizden uzak durmasını ve bitkilere zarar vermesini engellemek için yapılacak en güzel şey portakal kabukları rendeleyip kahve telvesi ile karıştırın. Karışımı bitki saksılarının çevresine serpiştirin.

Peeling Olarak Kullanın: Her kahveden sonra telveleri küçük ağzı kapaklı bir kavanoza koyun ve biriktirin. Ayda bir kere bu kahve telvelerini banyoda duş almadan önce selülit olan bölgelere peeling yaparak uygulayın. Hem kan dolaşımı sağlanacak hem de daha sağlıklı bir görünüm oluşacaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı