Cinsel Sağlık

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata

Kadınlar, cinsellik konuya girdiğinde oldukça sallantılı dönemler yaşayabilirler. Bazı durumlarda erkeklerin gösterdiği davranış ve tutumlar kadınların cinsellikten soğumalarına neden oluyor. Bugün ki yazımız içerisinde Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata üzerine konuşmaya çalıştık. Kadınları cinsellikten uzaklaştıran erkek davranış ve tutumları;

Bakımsızlık

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata
Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata

Kadınları cinsellikten soğutan hatalardan ilki bakımsızlıktır. Eşlerin çok fazla sigara, alkol tüketimi yapmaları sonucunda ağızları kokarsa, temizlik ve hijyenlerine önem vermezlerse bu durumdan rahatsız olabilirler. Zaman içerisinde eşlerine dokunmaktan bile iğrenen kadınlar seks yapmaktan oldukça uzun bir süre uzak durabilirler.

Kıskançlık

Kadınlar, belirli bir seviyeye kadar kendilerini kıskanan eşlerinden hoşlanırlar. Ancak bu durum çok ileri bir seviyeye çıkarsa kadın kendisini duygusal yönden şiddete uğradığını düşünebilir. Giderek duygusal yönden yıpranan kadınlar, zaman içerisinde erkeklerine olan sevgi hissini kaybederek cinsellikten uzaklaşırlar.

Baskı Kurmak

Cinsel Sağlık çiftlerin ancak birbirleri ile uyumlu olduğunda sağlıklı olabilmektedir. Öncelikle şunu bilmelisiniz; Kadın ve erkeklerin dünyaları birbirinden tamamen farklıdır. Erkek, kendi dünyasını kadına baskı yolu ile kabul ettirmek istediğinde ortaya oldukça farklı sonuçlar çıkmaktadır. İlk etapta bazı şeyleri görmezlerden gelen kadınlar, baskı oranı arttığında psikolojik olarak çöküntüye girmektedir. Bu durum sosyal hayatı başta olmak üzere cinsel yaşamının da olumsuz olarak etkilenmesine neden olur.

Özensiz Tavır Sergilemek

Flört döneminde her erkek kadınını etkilemek için sevecen, nazik, romantik davranışlar sergiler. Evlilik ya da ilişkinin başlaması ile beraber bu özenlerin tamamen yok olduğu görülür. Her şeyi elde edene kadar gösteren erkekler, özensiz bir yaşam tarzı benimsedikleri an kadınların cinsellikten uzaklaştığını görebilirler. Bu gibi durumlarda eşinize ilgi göstererek sizi tanıdığı gibi olmaya özen gösteriniz.

Bencillik

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata
Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata

İnsani ihtiyaçlar arasında görülmese de bencilliğin de bu kategoriye girdiğini söyleyebiliriz. Kadınlar, doğaları gereği daima ilgi merkezi içerisinde yer almak isterler. Duygusallıktan kaynaklanan bu duruma bir erkeğin müdahale etmesi tüm yapıyı bozacaktır. İlişkide sürekli ben, benim isteğim olacak gibi davranışlara bürünen erkekler kadınlarının yavaşça kendilerinden uzaklaştığını, yatağa dahi almadığını görecekler. Ben kavramından ziyade biz kavramında düşünmek tüm sorunları çözecektir.

Aceleci Davranmak

Kadınları cinsellikten soğutan 10 hata içerisindeki en önemli madde aceleci davranmaktır. Kadınlar, erkeklerin yapmış olduğu her aceleci davranıştan büyük oranda rahatsız olurlar. Bu durum cinsellik için de geçerlidir. Bir ilişkinin uzun ömürlü olmasındaki en büyük etmenlerden birisi de sabır ve saygıdır. Sürekli aceleci kararlar veren, cinselliği de aceleye getiren erkekler zaman içerisinde eşlerinin psikolojik olarak çöküntü yaşadığını görebilirler. Özellikle cinsellikte aceleci davranılmamalı, çiftlerin istekleri göz önüne alınmalıdır.

Monotonlaşmış Bir İlişkiye Sahip Olmak

Oldukça uzun bir süre cinsel ilişkiye girmemek çiftlerin cinsellikten uzaklaşmasına neden olabilir. Özelliklesürekli aynı, durağan cinsel ilişkiler yaşanıyorsa belirli bir süreden sonra çiftler birbirinden uzaklaşabilir. Cinsel yaşamı hareketlendirmek için çeşitli fanteziler üretilmeli, eşler birbirlerine romantik ve erotik masajlar yaparak farklı pozisyonlar denemelidir. O gün cinsellik yaşanmasa bile çiftlerin birbirlerini rahatlatacak masajlar yapmaları önerilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Cinsellikten Keyif Alma Yöntemleri

Kadının İstemediği Davranışlarda ısrarcı Olmak

Evlilikte ya da normal bir ilişkide anlaşmazlık yaşayan çiftlerin bu durumu cinsel hayatlarına da yansımaktadır. Normal hayatta ya da cinsel hayatta kadınların istemediği davranışlarda ısrarcı olmak kadının ilişkiden soğumasına neden olmaktadır. Anal ilişki, oral seks gibi isteklerin sürekli olarak kadına dayatılması belirli bir süreden sonra kadınların cinsel ilişkiden soğumalarına neden olmaktadır.

Cinsel Performansı Doğru Algılayamamak

Hem kadınlar hem de erkekler cinselliği doğru kavrayamamaktadır. Cinsellik denilen olay ruh, beden ve zihnin birleşimi ile ortaya çıkmaktadır. Çok boyutlu bir sürece sahip olan cinsellikte herhangi bir aşamada eksiklik meydana gelirse ortaya cinsel sağlık sorunları çıkmaktadır. Kadın ya erkek ayrımı olmaksızın birçok kişi cinselliği penisin vajina içerisine girmesi olarak bilmektedir. Özellikle hayatı tutucu bir şekilde yaşayan kişiler cinselliği sadece soyun devam etmesi, çocuk doğumu için düşünmektedir.

Oysa; cinsellik saygı, güven sevgi üçgeni ile beraber yaşanması gerekmektedir. Bu 3 etmenden herhangi bir çiftlerin hayatında yoksa çiftlerin ilerleyen yaş dönemlerinde cinsel bir sorun ya da hastalık yaşamaları durumunda bunu kendi içerisinde saklar. En yakını olan eşlerine dahi bu durumu paylaşamayan kişiler cinsellikten adım adım uzaklaşarak soğumaktadır. Bu nedenle her ne olursa olsun cinselliği sadece penis ve vajina odaklı düşünmemek gerekiyor. Çiftlerin olabildiğince birbirlerine sevgi ve güven vermeli, cinsel hayatlarına iyi gelebilecek dokunuşlar yapmaları gerekmektedir.

Kadının Vücudunu Beğenmemek

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata
Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata içerisindeki son maddemiz ise kadının vücudunu beğenmemektir. Kadınlar, doğaları gereği dış görünümlerine gereğinden fazla önem vermektedirler. Kendi vücutlarını beğenmeyen kadınlar, partnerlerine bakarak onların gözünden nasıl göründüklerini analiz ederler. Erkek tarafından iltifat görmeyen, kendisini beğendiği ya da arzulandığını hissetmeyen kadınlarda büyük özgüven kayıpları olur. Bu durum cinsel hayatın olumsuz etkilenmesine neden olduğu gibi sosyal hayatta da kadının içine kapanık olmasına neden olabilir. Peki bu durumların çözümünü de merak ediyor musunuz?

İlginizi çekebilir: Cinsel İsteksizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çözümü Nedir?

Belli aralıklarla kadınların cinsel isteksizliğe büründüğünü hissedebilirsiniz. Öncelikle bu durumun çözümü için ortada bir cinsel sorunun olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Bu dönem içerisinde eşinizi suçlamamalı, yargılayıcı davranışlar göstermekten ortadaki sorunu konuşarak çözmeye çalışmalısınız. Cinsel isteksizlik ya da sorun tek taraflı değildir. Çiftlerin bu konu üzerine beraber düşmesi gerektiğini ve çözümü ortak ele almaları gerektiğini belirtmek isteriz. Ortadaki durumu sorun olmaktan çıkaran çiftler, yakın bir süre içerisinde bu soğukluğu üzerlerinden atacaklardır. Bireysel olarak çiftler cinsel sorunlar üzerine yoğunlaşıp çözüm alamamaları durumunda ise uzman kontrolünden kesinlikle geçmeleri gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Göz atabilirsiniz: Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı