Kadın Sağlığı

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi – Egzersizleri- Hangi Bölüm Bakar?

Kadınlarda idrar kaçırma bitkisel tedavi ile mümkün mü? Ve kadınlarda idrar kaçırma egzersizleri ne kadar işe yarıyor sorularına bu yazımızda sizler için nedenleri ile birlikte cevap veriyoruz.

Öncelikle kadınlarda idrar tutamama sorunu birçok kadında görülen bir sağlık problemi olmak ile birlikte, tedavisi uygulandığı zaman çözüme kavuşulmaktadır. Bunun için kadınlarda idrar kaçırma egzersizleri uzmanlar tarafından tavsiye edilir ve oldukça etkilidir. Aynı zamanda bitkisel tedavi desteği ile de bu sorunda azalmalar mümkün hale gelmektedir. Özellikle menopoz sonrası bu durum sıklıkla yaşanır ve yetişkin yaşlı kadınlarda idrar kaçırma nedenleri bu duruma bağlıdır. Bu dönemde %35 ve %56 oranında kadınlarda bu sorunlar meydana gelmektedir. Çocuklarda idrar kaçırma durumu da fazlası ile görülür; ama bu olayın yaşanma nedenlerinden birisi aile eğitimi ile alakalıdır ve bu tür durumlarda çocuk üzerinde psikolojik baskı uygulanmamalıdır. Genç kadınlarda idrar kaçırma olayı ise çok daha dramatik olabilmektedir ve unutulmamalıdır ki bu sorunun çözümü mevcuttur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri için en öncelikli sebep genetik yapıdır. Bunun haricindeki nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Vajinal ameliyatlar sonrasında bu sorunun çıktığı gözlemlenmiştir
  • Doğum sonrası idrar kaçırma sorununun nedeni de olan zor geçen doğumlar
  • Daha önce görülmüş olan radyasyon tedavisi
  • Solunum yollarında oluşan hastalıklar ( kronik)
  • Menopoz sonrası

Öksürürken kadınlarda idrar kaçırma olabilmektedir ve bu durum sadece bayanlara özel değildir. Bunun nedeni karın içinde ki basıncın artmasıdır ve stres tipi kategorisine girer. Genç kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında idrar kesesinin kasılması da vardır ve bu da gülerken idrar kaçırma yada herhangi bir sebebe dayanmayan nedenlerle gerçekleşir. Her başvuru için uzmanlar ameliyat seçeneğini değerlendirmezler ve öncesinde operasyon olmadan bu hastalığı tedavi etmeyi amaçlarlar. Böylece kadınlarda idrar kaçırma neden olur sorusunu da cevaplamış olduk.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bu sorun için uzmanların en etkili egzersiz tavsiyesi Kegel egzersizidir ve bu konuda oldukça etkilidir. Kadınlarda idrar kaçırma bitkisel tedavi ile birlikte daha da etkili olabilmektedir ve kadınlarda idrar egzersizleri yapılışı aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle egzersiz sırasında uzanılmalıdır ve arka taraftaki kaslar sıkılmalıdır. Vajina etrafında yer alan kaslarda sıkılmalıdır ve kalça ile baldırlar rahat olmak zorundadır. İkişer saniye ara ile önce sıkmalı, sonrasında da dinlenmelisiniz.
  • Kasların yerini öğrenmek için idrar yaparken yarıda bırakarak yukarıdaki işlemi tekrar edin. Pelvik kaslarının nerede olduğu böylece daha kolay öğrenilir.
  • Pelvik taban kasları 5 saniye sıkılmalı ve 5 saniyede bırakılmalıdır. Bu işlem 6-11 kez tekrarlanmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma bitkisel tedavisi için Saraçoğlu ve birçok alternatifi sizler ile paylaşacağız.

  • Plantain: daha çok genç kadınlarda idrar kaçırma sorunu için tavsiye edilir ve küçük yaştakiler için 1 bardak içirilmelidir. Daha büyük yaştakiler için miktar 2 bardağa çıkabilir. Yarım bardak plantain ve 1 bardak su ile birlikte tadımlık bal. Bal haricinde farklı tatlandırıcı da koyabilirsiniz. Platain yapraklarını kısık ateşte ki suya yerleştirin ve 4 dakika pişirin. Sonrasında soğuması için bir süre bekleyin ve balla tatlandırıp için.
  • Rezene: Bu bitkinin özelliklerinden biri de kadınlarda idrar kaçırma bitkisel çözüm konusunda yardımcı olmasıdır. Malzeme olarak; 2 şeker şurubu ( 2 çay kaşığı kadar yeterli), 15 gr rezene tohumu ve 200 ml sıcak süt. Şurubu elde etmek adına 1 çorba kaşığın 1 bardak su ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Şeker şurubu ile birlikte rezene tohumları ılık sütün içine eklenir ve günde isteğe göre 1 veya 2 kez içilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Bölüm Bakar?

Kadınlarda idrar kaçırma hangi bölüm bakar veya hangi doktora gidilmeli gibi sorular fazlası ile merak uyandıran sorunlardır. Hamilelikte idrar kaçırma kadınlar kulübü platformunda tartışılan önemli konulardandır ve bu kişilerin kadın doğum uzmanına gitmeleri gerekir. Eğer farklı bir bölüme ihtiyaç duyulur ise uzman sevki gerçekleştirir. Kadınlarda idrar kaçırma neden olur sorusuna da uzmanınız en net cevabı verecektir. Zira öksürürken kadınlarda idrar kaçırma sebepleri ile yetişkin kadınlarda idrar kaçırma nedenleri (menopoz kaynaklı) farklılık gösterir. Bu yüzden öncelikle uzman teşhisi koymalı ve sonrasında gerekli işlemleri de yapacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı