Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Kadın hastalıkları çağımızın en elem verici rahatsızlıkları arasında sayılabilir. Bazı kadın hastalıkları, anne olmamıza bile engel olur. Peki, bu hastalıkları bertaraf etmek için neler kullanmalı ya da nelere dikkat etmeliyiz?

Kadın sağlığı, annelikten evlilik öncesine, menopoz dönemine kadar her konuda kadınların sorunlarını, rahatsızlıklarını konu alan geniş bir alandır. Peki, sağlıklı bir kadın olmak ya da genç kızlarımızı sağlıklı birer kadın olarak yetiştirmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Doğum kontrol haplarının nasıl kullanılacağından, adet döneminde yapılması gerekenlere kadar, göğüs hastalıklarından vajinismus rahatsızlığına kadar pek çok konu kadın hastalıkları alanına girer.

Kadın Sağlığı Konusunda Rutinler

Rutin hayatımızın içine, sağlığımızla ilgili birkaç küçük alışkanlık eklemeliyiz. Bunlardan ilki ve en önemlisi düzenli doktor kontrolleridir. Bilinen belirli bir rahatsızlığınızın olmaması, olmayacağı anlamına gelmez. Üç, en fazla altı ay aralıklarla doktorunuza danışmayı, başta meme kanseri olmak üzere pek çok konuda tetkiklerden geçmeyi kendinize yük olarak görmeyiniz. Kadın sağlığı hastalıkları, genel itibariyle sinsi bir şekilde ortaya çıkar. Pek çok hastalık konusunda da önden, kendi kendinize tanı koymanız oldukça zordur. Düzenli bir sağlık ocağına, gerek duyulursa hastahaneye gitmelisiniz. Strese girmemeli, süreçlerinizi takip etmelisiniz. Adet gecikmelerinde on günü aşan gecikmeler olduğu anda doktor desteği almalısınız. Arada sırada kan testleriyle değerlerinizi ölçtürmeli ve vücudunuzun gerek duyduğu eksik değerlerinizi dışarıdan takviye yöntemleriyle almalısınız. Ne olduğunu bilmediğiniz, içeriğini okumadığınız ilaç, krem vb. ürünleri kullanırken dikkat etmelisiniz. Sitemizde bu konuda çok çeşitli bilgiler bulacaksınız.

Sitemiz, sizlere fikirler vererek sağlığınız hakkında neleri nasıl yapacağınız konusunda size yardımcı olacak. Ama kendinizi en iyi kendiniz tanıyabilirsiniz. Ayna karşısında kendinizi kontrol etmelisiniz. Adet öncesi gelen akıntıların rengine dikkat etmeli, aksi bir durum fark ederseniz direkt doktorunuza danışmalısınız.


Başa dön tuşu
Kapalı