Şifalı Bitkiler

Kabuklu Fıstığın Faydaları

Kabuklu fıstığın faydaları hakkında konuşmadan önce yer fıstığı olarak da bilindiğini hatırlatmamız gerekiyor. Fıstık ezmelerinde kullanılan kabuklu fıstık sağlıklı yağ içeriği sayesinde kozmetik sektöründe de çok tercih edilen bir besindir. Kabuklu fıstıklar diğer kavrulmuş fıstıklara göre kavrulmamış ve tuzlanmamış olduğu için daha sağlıklıdır. A ve C vitaminleri bulunsa da E vitamini yönünden oldukça güçlüdür. Manganez, magnezyum, niasin, folat ve sağlıklı yağlar ve proteinler içerir.

Kabuklu Fıstığın Sağlığa Faydaları

Enerji Vermek İçin: Antioksidan içeriğinde sahip kabuklu fıstık faydalarından yararlanmak için mineral ve vitamin desteğinden zengindir. Enerji zenginliği sağlayan kabuklu fıstık gün içinde sınırlı sayıda tüketilebilir.

Depresyona İyi Gelir: Serotonin içeriğine sahip her besin gibi kabuklu fıstıklarda sizi sakinleştirerek depresyon riskini azaltır. Kabuklu fıstıklarda yer alan bileşenler sakin kalmanıza destek verirken stresten uzak bir hayat yaşamanızı teşvikleyicidir.

Kolesterolü Dengeler: Kabuklu fıstık faydaları arasında en belirgini de iyi kolesterolün artmasını sağlayarak kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Doymamış yağ asitleri bulunduran kabuklu fıstık birçok kronik rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kan Şekerini Düzenler: Kabuklu fıstıklarda yer alan mineral çeşitlerinden kalsiyum, manganez ve karbonhidratlar kan şeker seviyesinin normale dönmesine yardımcıdır.

Hamile Bayanlar İçin: Hamile kalmadan önce ve hamilelik döneminde çok faydalı olan kabuklu fıstık folik asit içeriğinden dolayı bebeklerde riski azaltır ve anneye de bebeğe de sağlıkta katkı sağlar.

Çocuklara Faydalıdır: Çocuklarınıza kabuklu fıstıktan rahatlıkla yedirebilirsiniz. Kabuklu fıstıkta yer alan protein ve amino asitler gelişimi destekleyerek büyümeyi sağlıklı tutar.

Kolon ve Mide Kanserinden Korur: Kanser türleri arasında özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Sindirimin sağlıklı seviyede olması kolon kanseri ile doğru orantılıdır ve yarı yarıya riskleri azaltmada başarılıdır. Mide kanserinde de aynı oranda koruyuculuk sağlar.

İlginizi çekebilir: Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kilo verme çabanızda haftada 2 kere bile kabuklu fıstıklara yer verirseniz obezite riskine karşı savaş açabilirsiniz. Fıstık ezmesi de kabuklu fıstık gibi zayıflatma etkisine sahiptir ve kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebilir.

Safra Kesesine İyi Gelir: Safraya iyi gelen kabuklu fıstık safra taşlarının azalmasına yardımcı olur safra kesesi sağlığını koruyarak semptomları azaltır.

İnme Risklerine Karşı: Beyin ve sinir sağlığını koruyan kabuklu yer fıstıkları antioksidan ve nitrik asit içermesi ile beyin sağlığını koruduğu gibi kalp rahatsızlıklarında inme olasılığını da azaltıyor.

Kabuklu Fıstığın Cilde Faydaları

E vitamini değeri oldukça yüksek olan kabuklu fıstık faydaları arasında cilde iyi gelmesi en baştadır.

Omega 3 yağ asitleri içeren kabuklu fıstık ciltte oluşabilecek döküntülerin geçmesi için tüketilmelidir.

Kabuklu fıstıktan yapılan fıstık ezmesi cilde sürülerek daha sağlıklı hale getirilebilir ve cilt daha aydınlık ve parlak olur.

Beta karoten içeren kabuklu fıstık ciltteki renk bozukluklarının oluşmasını engeller.

Kabuklu Fıstığın Saça Faydaları

Saç dostu içeren bileşenler barındıran kabuklu fıstık saç büyümesini destekler.

Saç köklerini güçlendiren omega 3 yağ asitleri erkek tipi oluşan dökülmelerin de önüne geçer.

Kan akışının hızlanmasını sağlayan kabuklu fıstıkta bulunan E vitamini ince saçların zayıflamasını ve kırılmasını önler.

İlginizi çekebilir: Fıstık Ezmesinin Faydaları

Kabuklu Fıstığın Zararları

Kabuklu fıstık tuzsuz ve kavrulmamış olsa da fıstık türlerine alerjisi olanlar için aşırı tüketim alerjiyi tetikleyebilir.

Aşırı tüketim midede hazımsızlığa neden olabilir ve mideyi rahatsız eder.

Kabuklu fıstık yerken taze olmasına özen gösterin ve yeşil olan fıstık türlerini tüketmekten kaçının.

Günde 1 avuçtan fazla kabuklu fıstık tüketimi komple bünyeye zarar vererek bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı