Anne & Bebek

Kabakulak Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Kabakulak nedir: virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır (kabakulak virüsü). Özellikleri, tükürük bezlerinin ve her şeyden önce parotis bezlerinin şişmesidir. En sık, 15 yaşın altındaki çocuklar kabakulak hastalığı görülmektedir.

Kabakulak nasıl bulaşır?

Kabakulak patojeni sümükte bulunur ve öksürme, hapşırma veya konuşma, yani damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşır. Başka bir iletim yolu doğrudan vücut temasıdır. Ev içi veya oyuncak eşyalar, enfekte bir çocuğun tükürüğüyle kirlenebilir. Ancak, virüsler hasta bir çocuğun idrarında da bulunur. Kapalı odalarda, enfeksiyon riski özellikle daha yüksektir. Virüsün yayılması ile hastalığın başlangıcı (kuluçka dönemi) arasında genellikle iki ila üç hafta vardır. Diğer insanlar için kabakulak, şişliğin başlamasından yaklaşık bir hafta önce ve iki hafta sonra bulaşıcıdır.

İlginizi çekebilir: Yaygın Erkek Hastalıkları – En Çok Görülen Hastalıklar

Kabakulak belirtileri nelerdir?

 • Kabakulak genellikle hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık, mide ağrısı ve zayıf baş ağrısı ile başlar.
 • 24 saat içinde çocuğunuzun tek kulağında ağrı oluşur. Ağzı açmak, çiğnemek ve yutmak acı vericidir. Ağrıyan kulağın önündeki ve altındaki alan belirgin şekilde şişer. Çoğunlukla birkaç gün sonra diğer tarafta da bir şişlik gelişir. Tükürük bezleri kabakulak virüsü ile enfekte edilmesi sonucu hastalık oluşmuştur.
 • Şişlik genellikle keskin bir şekilde tanımlanmamıştır ve kulak memelerinin çıkıntı yapmasına neden olur. Şişlik, çenenin altındaki diğer bezleri de etkileyebilir.
 • Şişlik o kadar güçlü olabilir ki çenenin kenarı artık fark edilemez.
 • Ağrı ve ateş altı ila yedi gün sonra azalır. Bazı çocuklar hiç ateş almazlar.

Doktor nasıl tanı koyar?

Doktor, hastanın klinik görünümüne (glandüler şişlik ve diğer semptomlar) dayanarak tanı koyar. Çocuğun semptomların başlamasından iki ila üç hafta önce hasta bir çocukla teması olmuşsa, tanı kolayca doğrulanabilir. Hastalık bir kan örneği alınarak da teşhis edilebilir, ancak bu genellikle gerekli değildir. O halde kabakulak nedir sorusuyla ilgili bu yanıtlarla birlikte tedavi süreci hakkında bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  3 Aylık Bebeğin Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Kabakulak nasıl tedavi edilir?

 • Kabakulak olan çocuklar genellikle evde tedavi edilir. Çoğu semptom ilaç kullanmadan kaybolur.
 • Hafif antipiretik ve analjezik ilaçlar ateş ve baş ağrısına karşı yardımcı olur.
 • Bazı çocuklar ateşlenip yatakta kalır, bazıları fiziksel olarak iyi hisseder, kalkıp dolaşmak ister. Fiziksel koruma tavsiye edilir.
 • Çocuklar çok su içmeli ve semptomları hafifletmek için az yağlı, yumuşak yiyecekler yemelidir.

Hangi hastalıklara neden olabilir?

 • Kabakulak virüsleri vücutta göç edebilir ve çeşitli organ ve organ sistemlerine bulaşabilir.
 • Şiddetli baş ağrısı, ateş, boyun tutukluğu, kusma, dokunma duyarlılığı ve baş dönmesi menenjiti gösterir.
 • Genç ve yaşlı erkeklerde hastalık vakaların yüzde 20 ila 30’unda testislere yayılır. Hastalık yaklaşık üç ila dört gün sürer. Testis enflamasyonu, özellikle bilateral ise kısırlığa neden olabilir.

Kabakulak nasıl önlenir?

Çocukları kabakulaktan aşılamak günümüzde faydalı bir rutindir. Aşı, kızamık ve kızamıkçık ile birlikte uygulanmaktadır. Aşının yararlılığı yüzde doksanın üzerindedir. Çocuklara yaklaşık iki yaşlarında aşılanmalıdır.

Bir önceki yazımız: Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı