Şifalı Bitkiler

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak çekirdeği yağı faydaları arasında sağlıklı kalbi destekleme, cilt sağlığını iyileştirme, depresyondan kurtulma, dolaşımı arttırma, kemiklerin güçlenmesi, saçların beslenmesi ve hormonların dengelenmesi yer alır. İçinde güçlü omega 3 ve omega 6 yağları bulunduran kabak çekirdeği yağı faydaları bileşenlerinde A, B ve E vitaminleri ile de vücut sağlığını destekler.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kabak çekirdeğinde yer alan doymamış yağ oranları ve diğer bileşenler kalp sağlığını destekleyerek olası felç, kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıklardan vücudu korur. Kolesterol seviyelerini ve kan basıncını da düşüren kabak çekirdeği yağını beslenme rutininize ekleyebilirsiniz.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanserini Önler: Erkeklerde yaşlandıkça oluşabilen prostat genişlemesi sancılı bir süreç ve idrara çıkmaya zorlanmayı sağlayabilir. Kabak çekirdeği yağından tüketerek idrarın daha kolay çıkmasını sağlayabilir ve bu bölgede oluşabilecek iltihaplanmaları azaltabilirsiniz. Bu sayede prostat kanserinin ilerlemesi önlenebilirken yakalanma şansıda azalır.

İlginizi çekebilir: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Cilt Bakımı Yapar: Antioksidan ve sağlıklı yağlar içeren kabak çekirdeği yağı ciltte yeni hücrelerin oluşumunu destekleyerek cilt dokusunun da yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinde oluşan enfeksiyonlar ve oksidatif stresle savaşır. Cildin kırışmasını ve lekelenmesini önleyen kabak çekirdeği yağı E vitamini sayesinde var olan cilt lekelerini de azaltır.

Dolaşımı Arttırır: Kabak çekirdeğinde yer alan antikoagülan bileşeni kan akışını sağlıklı seviyede tutarak organların oksijen almasını sağlar ve dolaşımın işlevini sağlıklı kılar.

Depresyonla Mücadele Eder: Kabak çekirdeği yağı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda stres ve depresyona karşı sizi koruyacaktır. Ruh halinin iyileşmesini sağlayan kabak çekirdeği yağı aşırı stresli ve gergin olduğunuz zamanlarda bir iki damla elinize alarak boyun ve göğüs bölgesine uygulanabilir.

Hormonları Dengeler: Kadınlarda çok fazla görülen hormon bozuklukları ileriki yaşlarda da menepoz döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Regl döneminde ve hormonların dengesiz olduğu zamanlarda adet sancısı ve sıcak basmalarının görülmesini engeller.

Kemik Gelişimini Destekler: Kabak çekirdeği yağı faydaları arasında yer alan omega 6, vitamin ve mineral desteği kemik gelişimini destekler ve kemik yoğunluğunun artmasını sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Kısaca

Kabak çekirdeği yağı idrarın söktürülmesi için kullanılır.

Kabak çekirdeği yağından yatmadan bir iki damla alarak göz çevrenize ufak hareketlerle yedirin.

Kabak çekirdeği yağında yer alan amino asit ruh halini iyileştirir.

Dışkının yumuşamasını sağlayan kabak çekirdeği yağı kabızlık sorununu çözer.

Her sabah kalktığınızda mide bulantısı yaşıyorsanız kabak çekirdeği yağı iyi gelecektir.

Bağırsak yollarında yer alan tenyaların düşmesinde etkendir.

Kemik dokusunun güçlenmesini sağlar.

Ciltte güneşten ya da yaşlılıktan oluşan lekelenmelere kabak çekirdeği yağı sürülmelidir.

Kolesterolün düşmesini sağlar.

Vücutta birikmiş toksinleri hızlıca atar.

Sindirim sistemini çalıştıran kabak çekirdeği yağı bağırsakları da sağlıklı tutar.

Kış hastalıklarına karşı vücudu korur.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Direk olarak ağızdan alınabildiği gibi cilde ve saçlara da kabak çekirdeği yağı uygulanabilir.

Vücut için ağızdan almak isterseniz 1 tatlı kaşığı sabahtan su ile birlikte tüketilebilir.

Kabak çekirdeği yağını mısır unu ile birlikte harmanlanarak krem haline getirilir ve ciltte lekelere ve sorunlu bölgelere uygulanabilir.

Kabak Çekirdeği Yağının Zararları

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için kabak çekirdeği yağı tüketimi doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Ciddi bir sağlık sorununuz varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız kabak çekirdeği yağı tüketimi mutlaka hekime danışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı