Şifalı Bitkiler

Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları

Kabağı sebze olarak bilsek de aslında bir meyvedir. Yaz aylarında daha çok tezgahlarda gördüğümüz kabak sarıdan yeşile kadar farklı renklerde görebiliriz. Kabağın faydaları için yemek olarak tüketebileceğiniz haşlayarak tükettiğinizde nefis bir diyet menüsü oluşturabilirsiniz. 1 fincan haşlanmış kabakta bulunan kalori miktarı sadece 21’dir. Bu nedenle zayıflamak için ya da sağlık diyeti için kullanacaksanız haşlayarak kabağı tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kabağın Faydaları

Kilo Kaybına Yardımcı Olur: Nişasta oranı düşük olan kabak kalori oranı da düşüktür ve diyetin bir parçası olmalıdır. Kabak haşlanarak tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır, lif ve su içeriği yüksektir. Özellikle akşam yemeklerinde salatanızın yanına haşlanmış kabak ekleyerek kolay doyum sağlayabilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korur: Kardiyovasküler sağlığın korunması için kabak tüketimi tedaviye yardımcı olur. Kabakta bulunan düşük sodyum miktarı potasyum değerinden çok daha düşüktür ve kalp sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller barındırır. Folat,magnezyum ve içeriğindeki amino asitler kalp krizi, inme felç gibi rahatsızlıklardan sizi koruyacaktır.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar: Solunum sistemi ile bağışıklık sistemi birbirini tetikler ve sağlıklı gelişim için paslaşırlar. Kabakta bulunan C vitamini ve bakır minerali astım tedavisi için gerekli bileşenleri içerirken solunumda problem yapanlara karşı mücadele içine girer. Kabak tüketerek sağlıklı akciğer ve solunum sistemine kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sindirime Yardımcı Olur: Tatil sonrası, stresi bir günün akşamı ya da çok aktiviteli geçen günler sonrasında vücut doğal bir ödem yapabilir. Şişkinlik sindirimin sağlıklı işlevini sürdürememesinden de kaynaklıdır. Kabakta yer alan karbonhidrat ve lif oranı oldukça yüksek olduğu için kabızlık, hazımsızlık ve ödem sorunlarının önüne geçer.

Kanserden Korur: Kabak kanserden koruyan bileşenler barındırır. Özellikle kontrol edilmeyen hücrelerin yayılmasını önleyerek kolon kanserine karşı vücudu koruma altına alır. Bağırsaklarda biriken fazla suyun emilmesini sağlayan kabak kötü atıkların giderilmesinde nemlendirici görev görür. C vitamini içeren her besin gibi serbest radikallerden de vücudu koruyacaktır.

Göz Sağlığı İçin:

Göz hastalıklarından korunmak için sağlık diyet programınıza mutlaka kabak ekleyin. Kabakta yer alan A vitamini ve beta karoten makula dejenerasyonundan, katarakt rahatsızlıklarından ya da görmenin azalma durumunda etkisini gösterecektir. Ayrıca kabak çiğ halde iken göz ezilip göz üstlerine koyulursa oluşan şişkinliği alacaktır.

Göz atmanızda fayda var: Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Kemikleri Güçlendirir: A ve K vitamini bakımından zengin olan kabak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Magnezyum açısından da zengin olan kabak kemiklerin güçlenmesini sağlarken diş sağlığının da korunmasında etkilidir.

Yaşlanma Karşıtıdır: Kabakta bulunan antioksidan bileşenleri birçok pahalı kremden daha çok etkilidir cilt için. Cildin dış etkenlerden korunmasını ve cilde zarar veren toksinlerin hızlıca atılmasını günde 1 fincan kabak yiyerek sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kabakta bulunan kolajen miktarı suyun cildinize verdiği güzelliği de vaad ediyor. Kabak tüketerek soluk bir ten yerine ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Hamilelikte Faydalıdır: Hamilelik süresince dikkat edilmesi gerekenlerin başında sebze tüketimi gelir. Kabakta faydaları arasında kan basıncını düzenlemekte faydalı ve oluşan sinirlerin önlenmesinde yardımcı olacaktır. Folik asit eksikliğinden oluşabilecek sakatlıkları da kabak yiyerek önlemede yardımcı olabilirsiniz.

Bal Kabağının Faydaları

Bal kabağı gibi bal kabağı da saç ve cilt sağlığı için son derece önemlidir.

Kalorisi düşük olduğu için tatlısı yapılmadığı sürece diyetlerde tüketilebilir.

K vitamini içermesi ile güçlü kemiklerin oluşumunu desteklemektedir.

Beta karoten bulunduran bal kabağı kanser türevlerine karşı vücudu korumada takviye edicidir. Özellikle prostat kanserlerinde tavsiye edilen sebzeler arasındadır.

Vücutta oluşan iltihap ve enfeksiyonlara karşı savaşçı olarak görev yapar.

Solunum yollarında aktif rol oynayarak astım gibi ciddi rahatsızlıklara yardımcı olur.

Potasyum içeriği yüksek olan besinler gibi sodyum oranını düşürmektedir. Bu da damar ve kalp risklerinden vücudu uzak tutar.

Lif değeri yüksek olan bal kabağı tok tuttuğu gibi sindiriminde sağlıklı çalışmasını destekler.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bal kabağı mineral ve vitamin bakımından zengindir. Bal kabağı magnezyum içermesi ile birçok rahatsızlığa karşı sağlıklı yaşam sunar.

Peptik ülser rahatsızlığına karşı bal kabağı düzenli tüketilebilir.

Kabak Zararları

Kabak tüketimi alerjik reaksiyonları yüksek olan kişilerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntılara neden olabilir.

Kabak tüketirken organik olmasına dikkat edin. Zirai ilaçlanan kabaklar mide kramplarına ve ishal rahatsızlıklarına neden olabilir.

Demir içeriğine sahip kabak bazı uzmanlara göre beyin gelişimini desteklerken bazı uzmanlara göre de demir miktarının çok olması beyni negatif yönde etkiler.

Hamilelikte ve göz sağlığı için tüketildiğinde faydası olsa da ölçülü olmaya dikkat etmek gerekir. Aşırı miktarda tüketimi tam tersine zarar verebilir.

Ciddi rahatsızlıklarda ve düzenli ilaç kullanımlarında aşırıya kaçmadan önce doktora mutlaka danışmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı