Genel Sağlık

İzotonik Su Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İzotonik su tıp dünyasında oldukça önemli ve hayat kurtaran su olarak bilinmektedir. Sadece tıp alanında değil birçok alanda kullanılan bir sudur. Serum fizyolojik olarak da adlandırılan izotonik su tuzlu sudur. 100 gram suyun içerisine atılan 10 gram tuzun çözünmesi sonucu oluşan bu çözelti sağlık sektöründe önemli durumlarda kullanılabilmektedir. Son zamanlarda bebek ürünlerinin içerisine de eklenen izotonik su çoğu kişinin aklına takılan konulardan biri haline gelmiştir. Özellikle bebek bezlerine eklenen bu özellik ile birlikte anneler izotonik su nedir sorusunu sürekli olarak aklına getirebilmektedir.

İzotonik Su Nerelerde Kullanılır?

İzotonik su nedir sorusundan ziyade genellikle yeni doğan bebeklerin burun ve kulak temizliğini yapabilmek için kullanılmaktadır. Temizleyici özelliğe sahip olan bu su damar yolu ile vücuda verilebilir. İzotonik su, vücutta yeterli su kalmadığında, bulantı, kusma, yanık ve ishal gibi durumlarda damar yolu ile serum şeklinde verilebilmektedir. Kişilerde ameliyat ya da bilinç kaybı gibi durumlarda ağızdan beslenemedikleri durumlarda da izotonik su verilebilmektedir.

İzotonik su kullanılan yerler arasında ameliyat malzemelerinin yıkanmasında, yaranın mikroplardan arındırılmasında, katater- mesane sondası gibi malzemelerin temizliğinde de izotonik su kullanılmaktadır. Strerilizasyon yapabilmeyi sağlayan özelliğinden dolayı izotonik su günümüzde bebek bezlerinde de kullanılabilmektedir.

İzotonik Su Bebek Temizliğinde Kullanılabilir Mi?

İzotonik su genel olarak bazı tıbbi malzemelerin temizliğinde ve vücudun sorunlarının giderilmesinde kullanılabilmektedir. Vücudun bulantı ve kusma gibi durumlarda direnç kazanması amacıyla damar yolu ile verilebilen bu su ile üretilen bebek ürünleri de sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Göz atabilirsiniz: İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Günümüzde sunulan bebek bezlerinin izotonik su ile üretildiği söyleniyor ve aileler bu bezlerin kalitesini merak ediyor. Temizlik konusunda yüksek sterilizasyon imkanı sunan izotonik su ise bebeklerin vücutlarının temizliğinde kullanılabilir özellikler sunmaktadır. Ancak izotonik suyun içerisine eklenecek olan maddelerden dolayı bu suyun içeriği değişebilir. Bu nedenle üretilen bebek ürünlerini alırken dikkat etmek gerekir.

İzotonik su insan vücuduna zarar vermeyecek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bebek bezlerinde ve ıslak mendillerde kullanılabilir. Ancak alerjik durumlarda izotonik su bebeklerde yanma, morarma, ateşlenme, iltihaplanma gibi sorunlara yol açabileceği için doktora danışarak kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı