Kürtaj

İstenmeyen Hamilelik Sonlandırma Yöntemleri

İstenmeyen hamilelikle on haftaya kadar kürtaj ile birlikte sağlıklı şekilde sona erdirilebilmektedir. Ayrıca artık modern sağlık merkezleri vakumlu kürtaj sayesinde işlemlerin acısız ve kısa süreli olarak bitirilmesini sağlamaktadır. Yazımızın devamında istenmeyen hamilelik sonlandırma yöntemleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kürtaj Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İstenmeyen gebeliklerin çözümü olan vakumlu kürtaj on dakikada tamamlanabilmektedir. Vakumlu kürtaj ile rahim içi özel tıbbi ekipmanlarla temizlenmektedir. Üstelik bu yöntem, kazıma yöntemine göre hem acısız hem de daha ağrısızdır.

İlgili konumuz: Gebelik Sonlandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Vakumlu Kürtaj Sonrasında Hemen Taburcu Olunur Mu?

Vakumlu kürtaj ile gebeliklerin sonlandırılmasında hastalar genel anestezi almaktadır. Lokal anestezinin de mümkün olduğu yöntemde hastanede kalınmasına gerek kalmadan taburcu olunabilmektedir. Bunun için işlem sonrasında birkaç saat gözetimde kalınması yeterlidir.

Bitkisel Takviye Alınarak Gebelik Sonlandırılır Mı?

Hamilelik sonlandırılmasında gizlilik isteyen kadınlar bitkisel yöntemlerle gebeliklerini sonlandırmak istemektedir. Adet söktürücü bitkiler, düşüklere yol açabilmektedir. Fakat meydana gelen düşükler hayatı tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Ayrıca her bitkisel takviyelerin işe yarama ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle istenmeyen hamilelik sonlandırma yöntemleri uygulanmadan önce bir kez daha düşünülmelidir.

Düşük İlaçları Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Düşük ilaçları ancak uzmanlar önerdiğinde kullanılmalıdır. İlaçların hayati tehlikesi bulunmasından dolayı bilinçsiz kullanımı kesinlikle sağlıklı değildir.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Nasıl Yapılır? Videolar Görüntüler İzleyin

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı