Kürtaj

İstanbul’da Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

İstenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesi anlamına gelen kürtaj için farklı yöntemler bulunur. Yöntemlerin farklı olmasına binaen hem işlemi yapan kurumlar hem de işlemlerin ücretleri değişim gösterir. Öncelikle bilinenin aksine kürtaj olmak tamamen yasalara aykırı bir durum değildir. Belli çerçevelerde özel hastanelerde de devlet hastanelerinde de kürtaj olunmasında hiçbir sorun yoktur. Bu neden yüzünden kürtaj olmak isteyenlerin merdiven altı olarak tabir edilen ve gerekli sağlık koşullarını karşılamayan yerlerden uzak durmaları gerekir. Başta İstanbul olmak üzere artık hemen her şehirde, sağlıkları tehlikeye atmadan, uzun süre beklemeden profesyonel ellerde kürtaj olmak mümkün. Ayrıca kürtaj fiyatları da merak edilmektedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Gebeliğin sonlandırılmasında pek çok farklı neden kendini gösterebilmektedir. Ancak gebelik sonlandırma düşüncesi olan kadınların, gebelik ilerlemeden kesin kararlarını vermeleri gerekir. Türkiye’de kürtaj için belirlenmiş olan yasal süre on haftadır. Evli kadınların kürtaj için eşlerinin imzalı onayını da almaları istenir. Uzmanlarla yapılan görüşmeler sonrasında kürtajın hangi sistem ile yapılacağının da kararı verilir. Bu kadar hem operasyonun seyrinin hem de kürtaj fiyatlarının değişiminde etkilidir. Öncelikle özel hastanelerde ve kliniklerde yapılan kürtajlar, devlet hastanelerine göre daha yüksek rakamlardan oluşur. Ayrıca her klinikte ve özel hastanede de kürtajın sabit bir fiyatı bulunmamaktadır. Her sağlık merkezinin kullanmakta olduğu ekipmanlar, uzmanların cerrahi kabiliyetleri ya da operasyon sonrasında verilen hizmetler farklıdır. Var olan farklar fiyatlarda da fark yaratır.

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatları

İstanbul’da özel hastanelerdeki kürtaj fiyatları, hastanenin semtine göre oynamalar gösterebilmektedir. Hastanelerdeki yoğunluk da değişimlerdeki bir diğer neden olarak hastalara sunulmaktadır. Sayılan veriler ışığında güncel fiyatların en düşüğü 1000 TL’ye yakın rakamlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kürtaj öncesinde ve sonrasında lüks olarak adlandırılan hizmetlerin talebi, de etkin rol oynamaktadır. İşlem sonrasında özel odalarda dinlenmek gibi istemler de fiyatlara dâhil edildiğinde rakamlar 3000 TL’yi bulabilmektedir.

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları devlet hastanelerine göre pahalı olmasına karşın tercih edilme oranları çok yüksektir. Öncelikle devlet hastanelerinde kürtaj olabilmek için özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde uzun bir bekleme sırasına girilmesi gerekmektedir. Randevuların zamanı gelene kadar ise pek çok kadın, yasal kürtaj süresini doldurmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kürtaj İstanbul Yapan Merkezler

Bu neden yüzünden kürtajda, özel hastaneler daha büyük avantaj içermektedir. Üstelik özel hastaneler bekleme yapılmamasının yanı sıra vakumlu kürtaj hizmetini de gelişmiş olarak vermektedir. İstanbul ve çevre illerde yer alan pek çok hastanede artık ödemelerde kolaylık devri de başlamıştır. Böylelikle işlem öncesinde bilgilendirme alarak gebelik kısa sürede sonlandırılabilmektedir. Son olarak ücret değişimlerinde gebeliğin ne süredir devam ettiği de önemlidir. Çünkü gebelikte ilerleyen zamanlardaki kürtajlar, uzmanların işlerini zora sokmaktadır. Bu da operasyonun süresini artırdığı gibi kürtaj için talep edilen ücretlerin de artmasına neden olabilmektedir. Hastaların net fiyat için muayene olması şarttır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı