Kürtaj

İstanbul Kürtaj Yapan Özel Hastaneler

İstanbul kürtaj yapan özel hastaneler ile ilgili aklınızdaki soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kürtaj hakkında yapılan araştırmalar, gebeliklerin neredeyse yarısının bu işlem neticesinde sonlandırıldığını göstermektedir. Var olan nedenler kadınların istenmeyen ilişkiler neticesinde gebe kalmalarından sağlık sorunlarına kadar artırabilmektedir. İstanbul’da istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında pek çok farklı sağlık kuruluşuna başvurmak mümkündür. Ancak bu bağlamda dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Kadınlar genellikle gizlilik ya da korku gibi nedenler yüzünden merdiven altı yerleri kürtaj için tercih etme meylindedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Fakat kürtaj, gereken tıbbi ekipmanlar bulunmadan veya sterilize olmamış bir ortamda gerçekleştirildiğinde hayati riskler oluşturabilmektedir. Bundan ötürü İstanbul’da gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınların özel hastanelere başvurması önerilmektedir. Devlet hastanelerinde de bu tip hizmetler verilmesine karşın daha sınırlı bir hareket alanı mevcuttur. Üstelik özel hastaneler işlemlerin hızlı ve maksimum gizlilik içerisinde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sorunsuz şekilde gerçekleştirilen kürtaj neticesinde aynı gün içerisinde taburcu da olunabilmektedir. O halde İstanbul kürtaj yapan özel hastaneler konusunda detaylı bilgiler yazımızın devamındadır.

İstanbul Kürtaj Yapan Doktorlar

İstanbul kürtaj yapan doktorlar yönünden de alternatifler bulundurmaktadır. Kürtaj da aynı gebelik süreci gibi doktorlara duyulan güven kapsamında başarılı sonuçlar vermektedir. Bundan kaynaklı olarak iletişim kurulamayan ya da güven eksikliği hissedilen uzmanlarda kürtaj olunmamalıdır. Ayrıca uzmanların işlem öncesinde kadınlara bu konu hakkında detayları vermeleri gerekmektedir. İstanbul’da kürtaj yapan doktorlar özel hastanelerde, devlet hastanelerde ya da belli kliniklerde bulunabilmektedir. Devlet hastanelerinde bu alanda iyi derecede hizmet veren uzmanlar vardır. Lakin devlet hastanelerinden kürtaj için randevu alımları geç tarihlere randevu verilmesine neden olmaktadır. İstanbul’daki hasta yoğunluğundan kaynaklanan bu durum ise kürtajın yasal zamanının dolma riskini beraberinde getirmektedir. Bu neden yüzünden İstanbul’da kürtaj yapan doktorlara özel hastaneler ya da klinikler aracılığı ile erişim sağlamak daha doğrudur.

İstanbul Kürtaj Yapan Poliklinikler

İsteğe bağlı kürtaj için İstanbul’da kürtaj yapan polikliniklere de başvurulabilmektedir. Fakat her özel hastane ve her poliklinik farklı politikalar üzerinden yönetilmektedir. Özellikle sağlık kuruluşlarının sahipleri kürtaja karşı bir tavırdalarsa, bu gibi yerlerde kürtaj olunması mümkün değildir. Kürtaj olmak için direkt olarak bir özel hastaneye ya da polikliniğe gidilmesinin yerine ön bilgilendirme alınarak hareket edilmesi işlemleri daha kolay hale getirecektir.

İlginizi çekebilecek konu: İstanbul Kürtaj Fiyatları

Polikliniklerde kürtaja müsaade edilmesi halinde kadınlar öncelikle bir muayene süreci geçirmektedir. Yapılan muayenelerde gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu kesin olarak belirlenmektedir. Sonrasında ise uzman önerilerine göre bir kürtaj yöntemi tercih edilmektedir. Ülkemizde rahim kazınarak veya vakumlu şekillerde kürtaj olunabilmektedir. Günümüzde artık vakumlu kürtaj tercih edilmesine karşın belli durumlarda rahmin kazınması daha doğru kabul edilmektedir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında en sağlıklı yöntemin kürtaj olduğu unutulmamalıdır. Piyasada bazı haplar ya da iğneler bebeğin düşmesini sağladığı gerekçesi ile satılmaktadır. Ancak bu gibi yöntemlerin hayati tehlikeleri vardır. Kadınlar, istenmeyen gebelikleri sonlandırmada, özel hastaneler veya poliklinikler aracılığıyla mutlak suretle uzman desteği almalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı