Şifalı Bitkiler

Ispanağın Faydaları

Ispanak Temel Reisten beri aklımıza kazınan faydalı ve vücudu güçlü kılan bir sebzedir.  Koyu yeşil yapraklara sahip olan ıspanak böreklerde, salatalarda, smoothielerde ve meyve sularına eklenerek vitamin ve minerallerinden faydalanılır. Ispanağın faydaları ile birlikte A, B6 ve C vitaminleri bulunurken, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, manganez ve magnezyum mineralleri bulunur. Tiamin, riboflavin, lutein, beta karoten ve niasin elementlerine sahiptir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Görme Yetisi Gelişir: Ispanakta yer alan beta karoten, ksantenin ve lutein bileşenleri ile zengindir ve göz sağlığı için faydalıdır. Pişen ıspanaklar ortaya çıkan beta karoten göz ülseri ve göz kaşıntılarının olmasını engelleyen A vitamine sahiptir. Anti enflamatuar maddesş barındıran ıspanak gözlerde tahriş ve şişlikleri önlemede yardımcıdır. Aynı zamanda ıspanak tüketimi yaşlılıkta daha çok görülen makula dejenerasyonunun önlenmesinde büyük rol oynar.

Nörolojik Fayda Sağlar: Potasyum, folik asit ve antioksidan bileşenlerine sahip olan ıspanak düzenli olarak tüketildiğinde beyin sağlığına iyi gelmesi ile bilinir. Beyin sağlığına destek vermesi folat içeriği ile de ilişkilidir ve ileriki yaşlarda oluşabilecek Alzheimer rahatsızlıklarının azalma hissini kolaylaştırır. Potasyumda folat gibi beyin için çalışır ve kan akışını arttırarak konsantrasyon problemlerine iyi gelmektedir.

Kan Basıncını Düşürür: Ispanakta yer alan yüksek potasyum düşük oranda ise sodyum içeriği bulunur. Mineral desteği ile yüksek tansiyon rahatsızlıklarından koruyan ıspanak hipertansiyon sorunlarına iyi gelerek kan damarlarının rahatlamasını sağlar.

Kemik Gelişimine Yardımcı Olur: Ispanak kemik gelişiminde ve kalsiyumun desteklenmesinde önemli bir rol oynayan K vitamini içeriğine sahiptir. Aynı zamanda manganez, bakır, çinko, fosfor ve magnezyum içeren ıspanak güçlü kemik oluşumunu destekleyerek ileride oluşabilecek osteoporoz ve menepoz rahatsızlıklarına karşı semptomları önleyebilir. Aynı zamanda bu vitamin ve mineraller diş sağlığını da destekleyecektir.

Zayıflamak İçin Ispanak Yiyin: Ispanak kalori ve yağ oranı ile düşük bir sebzedir. Diyet lifi açısından zengin olan ıspanak sindirimi kolaylaştırır, bağırsak hareketlerini çalıştırır ve aşırı beslenmeyi önlediği için hızlıca zayıflama sağlar. Ispanak yemeği yapılabilirken, smoothielere eklenebilir ve salatalar ile eklenerek yenebilir. Metabolizmanın hızlanması ile ıspanak kilo kaybını teşvik eder.

Kanserden Koruyucudur: Ispanak yemeği ocakta yüksek ateşte pişse dahi bileşenlerini kaybetmeyerek kanser türevlerinin riskinden sizi koruyacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda özellikle cilt ve mide kanserlerine karşı hücrelerin çoğalmasını önleyici etkilere sahiptir.

Bağışıklığı Arttırır:

A vitamini içeren her besin gibi ıspanakta bağışıklık sisteminin artmasına yardımcı olur. Günde 1 küçük kase ıspanak yiyerek ihtiyacınız olan vitamin ve mineral desteğini sağlar ve kış hastalıklarına karşı koruma altına alırsınız.

Anemi Rahatsızlığına İyi Gelir: Anemi rahatsızlığının en büyük nedenlerinden biride vücutta demir eksikliğinin oluşmasıdır. Anemi rahatsızlığından doğan semptomları önlemek için faydalı olan ıspanak sebzesi tüketilebilir. Demir içeriği bulunan ıspanak yağ ve kolesterol içermediği için kırmızı ete oranla daha faydalıdır. Ispanak tüketerek anemiden kaynaklı halsizlik ve yorgunluk giderilirken, saç ve cilt sağlığı da önemli ölçüde etkilenir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Ispanağın Cilde Faydaları

Akne temizliğinde yüksek etkiye sahip olan ıspanak cildin yağ dengesini korumaktadır. Akne rahatsızlığından kurtulmak için ıspanaktan faydalanabilirsiniz.

Ispanağı biraz havanda ezip üzerine bir miktar su ekleyin. Temizlenmiş cildinize karışımı sürüp yirmi dakika bekletip yıkayın.

Cilt kanserine karşı etkili olan ıspanak güneşin verdiği zararlı ışınların ciltte oluşturduğu doku sorunlarını hafifletmede yardımcıdır.

A ve B vitaminleri içeren ıspanak yaşlanma karşıtı bir besindir. Antioksidan zengini olan ıspanak kırışıklığın önlenmesinde destekleyici içeriklere sahiptir.

Ispanağın Saça Faydaları

Saçların beslenmesini sağlayan A, B, C ve E vitaminlerine sahip ıspanak demir içeriği ile birleşince saçların güçlü olmasını destekler.

Omega 3 yağ asitleri bulunan ıspanak kırmızı kan hücrelerini destekleyerek saç köklerinin nefes almasını sağlar ve hızlı uzamayı destekler.

Ispanağı Diyet Yaparken Tüketin

Hem pişirerek hem de çiğ olarak ıspanağı tüketebilirsiniz. Hem buzlukta dondurarak istediğinizde tüketebileceğiniz konserve olarak da yenebilir.

Makarna, çorba ve güveç yemeklerine ıspanak ekleyebilirsiniz.

Ispanakları hafif ateşte biraz zeytinyağı ekleyerek kavurabilir üzerine parmesan peyniri ve az karabiber ekleyip tüketebilirsiniz.

Savdviçlerinize marulla birlikte ıspanak yaprağı da ekleyebilirsiniz.

Omlet yaparken karışımınıza ıspanak yapraklarını parçalayıp ekleyin ve kahvaltılarda mutlaka tüketin.

Ispanak Suyunun Faydaları

Ispanak suyu vücuttaki sıvı kaybını dengeleyerek genel sağlığa katkı sağlar.

Anemi rahatsızlığı bulunan kişiler evde shake veya smoothie hazırlarken içeriğine ıspanak ekleyerek kansızlık tedavisine destek olabilirler.

Göz atabilirsiniz: Akdeniz Anemisi Nedir? Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Cilt ve saçların daha sağlıklı hale gelmesi için ıspanak suyu iyi bir alternatiftir.

Ispanak suyu bağırsak hareketliliğini destekleyerek kabızlık şikayetlerini azaltır. Sindirim sistemine katkı sağlayan ıspanak kolon kanserine karşı da risklerin azalmasında yardımcıdır.

A vitamini içeren ıspanak suyu katarak, makula dejenerasyonu ve gece körlüğü risklerinin oluşmaması için önemli rol oynar.

Diş etlerinin kanamasını azaltmak için ıspanak suyu içilebilir.

Kan basıncında artış bulunuyorsa ıspanak suyu dengeleyici görev görür.

Nörolojik rahatsızlıklarda iyi bir seçenek olan ıspanak suyu sinir sağlığını ve kemik sağlığını onarır.

Ispanağın Zararları

Potasyum değeri yüksek olan ıspanak böbrek problemleri yaşayanlar için çok da tavsiye edilmez. Aşırı tüketimden kaçının.

Aşırı ıspanak tüketimi vitamin ve mineral değerlerinin emilimini sağlayarak vücuda zarar verebilir.

Ispanak çok fazla tüketildiğinde mide semptomlarının artmasına neden olabilir. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve mide yanması ile karşılaşabilirsiniz.

Alerjik rahatsızlıkları bulunanlar ıspanak tüketiminde ölçülü olmalıdırlar.

Ispanağı çiğ yada pişmiş olarak tüketirseniz mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Böyle bir imkanınız yoksa su ile ağzınızı gargara yapın.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı