Diyet

Ultra İşlenmiş Gıdalar ve Kilo Problemi

Ultra İşlenmiş Gıdalar Kilodan Daha Fazlası mı?

Türünün ilk çalışmasında, bilim adamları Ultra İşlenmiş Gıdalar yemenin insan gönüllülerinde 2 hafta kadar kısa bir sürede kilo almaya yol açtığını göstermiştir.

İşlenmiş gıdaları obezite ve bağırsak iltihabı gibi sorunlara bağlayan farelerde birçok çalışma vardır.Ancak fareler insan değildir, çünkü bu tür çalışmaların eleştirmenleri dikkat çekmektedir.İnsanlarda, araştırmacılar işlenmiş gıdalar ile sağlık sonuçları arasında, artan obezite riski, kanser, otoimmün koşullar ve hatta ölüm riski gibi ilişkiler olduğunu bildirmişlerdir.Bununla birlikte, ultra işlenmiş gıdalar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enerji alımının% 57,9’unu şaşırtıcı bir şekilde yapıyor.

NOVA gıda sınıflandırma sistemine göre, ultra işlenmiş yiyecekler arasında alkolsüz içecekler, paketlenmiş atıştırmalıklar, et külçeleri, dondurulmuş yemekler ve katkı maddelerinde yüksek ve işlenmemiş içeriklerde düşük gıdalar bulunur.Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) bir parçası olan Bethesda’daki Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden Kevin D. Hall, “Aşırı işlenmiş gıda tüketimi ile obezite arasındaki korelasyonları bulduk”. Medical News Today açıkladı.

Hall ve meslektaşları şimdi Cell Metabolism dergisindeki işlenmemiş ve aşırı işlenmiş gıdaların insanlar üzerindeki etkilerini karşılaştırarak kontrollü bir klinik çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır.

‘Bulgulara göre şaşırdım’

Araştırma ekibi, 28 gün boyunca NIH Klinik Merkezinde kalan 10 erkek ve 10 kadın gönüllüyü işe aldı.Katılımcıların yarısı ilk 2 hafta boyunca ultra işlenmiş yiyecekler yerken, diğerleri işlenmemiş yiyecekler aldı. 2 haftalık sürenin sonunda, gruplar değişti ve her bir katılımcının hem ultra işlenmiş hem de işlenmemiş yiyecekleri 2 hafta boyunca yemelerine izin verdi.Gönüllüler günde üç öğün yemek yiyorlardı ve araştırmacılar istedikleri kadar veya az yemek yemelerini istediler. Ayrıca bütün gün atıştırmalık ve şişelenmiş suya da ulaşabildiler.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

MNT, “Ultra işlenmiş gıdaların, kalori alımının artmasına neden olabileceğini varsaydık, çünkü lif bakımından düşük iken genellikle şeker, yağ ve tuz bakımından yüksekler” dedi. “Bu nedenle, bu besinler için ultra işlenmiş ve işlenmemiş diyetleri eşleştirdiğimizde, ultra işlenmiş diyetin benzer kalori alımına ve vücut ağırlığında çok az farklılığa yol açmasını bekliyorduk.”Ancak gönüllüler aşırı işlenmiş diyete girerken, işlenmemiş diyete göre her gün ortalama 508 kalori aldılar. Sonuç olarak, bu süre zarfında ortalama 2 kilo (0.9 kilogram), çoğunlukla vücut yağları şeklinde koydular.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ultra İşlenmiş Gıdalar kilo alımına neden olur, ancak bu kaloriden daha fazlasıdır

“Bu çalışmanın bulgularına şaşırdım, çünkü şeker, yağ, karbonhidrat, protein ve sodyum gibi bileşenler için iki diyetle eşleşirsek, aşırı işlenmiş yiyecekler hakkında sihirli bir şey olmayacağını düşündüm. insanlar daha fazla yemek için. “İşlenmemiş gıda grubuna katılanlar, 2 haftalık çalışma döneminde ortalama 0,9 kg kaybetti. Bu grup ayrıca, açlığı bastıran ve açlık hormonu ghrelinde azaldığı bağırsak hormonu peptidi YY’de artışlar gördü.

Hız sorun olabilir

Hall ve meslektaşlarının, ultra işlenmiş çalışma grubundaki gönüllüleri ağırlık vermeye yönlendirmiş olabileceğini düşünmesinin birkaç nedeni var.Her ne kadar çalışma katılımcıları diyetlerin hoşluklarını ve tanıdıklarını eşit olarak değerlendirmiş olsalar da, ultra işlenmiş grupta önemli ölçüde daha hızlı yemişlerdir.Aslında, işlenmemiş gıda grubundaki emsallerinden fazladan, fazladan 17 kalori veya dakikada 7.4 gram yiyecek tükettiler.

Hall, “Yiyeceklerin dokusal veya duyusal özellikleri hakkında daha hızlı yemelerine neden olan bir şeyler olabilir” diyor. “Çok hızlı yiyorsanız, belki de beyninize dolu olduğunuzu belirtmek için gastrointestinal sisteminize yeterince zaman vermeyeceksiniz. Bu olduğunda, kolayca aşırı ısınabilir.”Her iki diyetin makrobesin bileşimindeki yakın eşleşmeye rağmen, işlenmemiş diyet biraz daha fazla protein içeriyordu. Hall, “Bu, insanların daha fazla yediği için belirli protein hedeflerine ulaşmaya çalıştıkları için” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Yaz aylarında tüketilmesi gereken faydalı meyveler

Yine de ekip, ultra işlenmiş gıda grubunun işlenmemiş gıda grubundan daha fazla karbonhidrat ve yağ tükettiğini, ancak protein tüketmediğini buldu.Son olarak, ultra işlenmiş gruptaki öğünler, işlenmemiş gruptan daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahipti; bu da Hall’ın “gözlenen aşırı enerji alımına büyük olasılıkla katkıda bulunmasını” öneriyor.

Ultra işlenmiş yiyecekler sosyal bir problem midir?

Yazarlar, çalışmalarında, “metabolik koğuşun yatan hasta ortamının, sonuçlarımızı serbest yaşama koşullarına genelleştirmeyi zorlaştırdığını” içeren çeşitli sınırlamaları belirlemektedir.Ayrıca maliyet, kolaylık ve becerinin tüketicileri işlenmemiş gıdalar üzerinde ultra işlenmiş ürünler seçme konusunda nasıl etkilediğini dikkate almadıklarını da kabul etmişlerdir.”Ultra işlenmiş gıdalar ABD’de tüketilen kalorilerin yarısından fazlasına katkıda bulunuyor ve ucuz ve kullanışlı seçeneklerdir, “Hall MNT’ye yorum yaptı.

“Öyleyse, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini büyük ölçüde azaltmak zor olabilir,” diye devam etti, “özellikle sosyoekonomik olmayan parantez içindeki insanlar için işlenmemiş olanları satın almak ve güvenle depolamak için zaman, beceri, ekipman veya kaynaklara sahip olmayan insanlar Gıda maddelerini ve ardından lezzetli, işlenmemiş yemekleri planlayıp güvenle hazırlayın. ”Hall gazetede, “Ancak, ultra işlenmiş gıdaların tüketimini caydıran politikaların, asgari olarak işlenmiş gıdalardan yemek hazırlamak için gereken zamana, beceriye, masrafa ve çabaya karşı duyarlı olması gerekir – bunlar için çoğunlukla yetersiz olan kaynaklar sosyoekonomik sınıfların üyesi olmayanlar. ”

Sosyoekonomi ve yemek seçimleri arasında bir bağlantı öneren ilk kişi değil.Nature dergisindeki son zamanlarda yapılan büyük çaplı bir çalışma, ABD gibi yüksek gelirli ülkelerde, kırsal nüfusun şehir meslektaşlarından daha hızlı kilo aldıklarını göstermektedir.Bu çalışmadaki yazarlar, bunun kısmen “düşük eğitim ve gelir, düşük kullanılabilirlik ve yüksek sağlık ve taze gıda fiyatını içeren ekonomik ve sosyal dezavantajlardan” kaynaklanabileceğini söylüyor.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı