Şifalı Bitkiler

Işkın Otunun Faydaları

Işkın otunun faydalarından yararlanmak için ışgın ve uçkun olarak da aktarlarda bulabileceğinizi bilmelisiniz. Çok fazla rastlamadığımız ve birçoğumuzun yararından bir haber olduğu ışgın otunun faydaları özellikle Çin tıbbında bir hayli popüler. Işkın otunun faydaları arasında B, C ve K vitaminleri bulunurken demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri bulunur.

Işkın Otunun Faydaları

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Lif değeri yüksek olan ışkının sindirime en büyük yardımcısıdır. Mide kramplarının önlenmesinde ve şişkinlik problemlerinde iyi gelen ışkın kabızlık sorunu çekenler için tavsiye edilen bitkiler arasındadır. Işkın bitkisi metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlarken kolon kanserinden de bünyeyi korumaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Diyabet Rahatsızlıklarında: Işkın bitkisinde yer alan bileşenler şekerin yakıt olarak kullanılmasını sağladığı için vücut sistemine fayda sağlıyor. Diyabet rahatsızlıklarında görülen insülin bozuklukları ışkın otu yenildiğinde doğru yolu buluyor ve kan basıncının kontrol altında olmasını sağlıyor.

Kemik Yapısını Güçlendirir: Işkın otunda yer alan K vitamini kemik dokusunu güçlendirmek için faydalı bir vitamindir. Kemik gelişimini destekleyen ışkın otu yaşlılıkta görülen kemik erimeleri ve çabuk kemik çatlaklarının oluşumunu engelleyerek daha güçlü ve dayanıklı kemik yapısı sağlar.

Cilt Enfeksiyonlarına Karşıdır: Işkında yer alan bileşenler antiseptik ve antibakteriyel etkisi sağlayarak cildin iltihaplanmasını önler. Işkın otundan hazırlanan macun kıvamında karışım ciltte iltihaplanmış bölgeye uygulanırsa serbest radikallerden cildi korur ve hızlı bir onarma sağlar.

Beyin Gelişimini Destekler: Kemik gelişiminde önemli bir yere sahip olan K vitamini beyin gelişiminde de etken bir vitamindir. Işkın yiyerek beyin sağlığını güçlendirebilir ve ileride oluşabilecek Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarda yaşanan bellek kayıplarının oluşumunu engellemede yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi?

Zayıflamaya Yardımcıdır: Zayıflamak isteyenlerin ilk baktıkları yedikleri besinlerin kalori oranlarının düşük olmasıdır. Işkın otu da kaloride düşük bir sebzedir ve diyet menülerinde eklenebilir. Antioksidan zengini olan ışkın bitkisi kabızlığın önlenmesinde yardımcı içerikler barındırır ve müshil etkisi oluşturur.

Kalp Rahatsızlıklarına Yardımcıdır: Işkın otunun zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemiştir. Kalorisi düşük olan birçok besin gibi kolesterol ve yağ oranı da oldukça azdır. Lif değeri bulunan ışkın otunda yer alan C vitamini sayesinde kalp semptomları azaltılmaya yardımcı olur ve kolajen içeriği sayesinde olası kalp krizi ve felç sorunlarının görülme riskini azaltır.

Kanserden Korur: Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları hafifleten ışkın otu içerdiği antioksidan etkisi sayesinde kanser hücrelerinin verdiği hasarları azaltır. Antioksidan değeri yüksek olan ışkın çiğ yendiğinde kanser hücrelerini azaltır ve olası ağız ve akciğer kanserlerine karşı önlem almaya yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Işkın Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Diğer sebzeler gibi ışkın sebzesi de yemeklerde, sebze çorbalarında, yemeklerde, tatlılarda, reçellerde ve makarnalarda kullanılabilir. Mayhoş ve farklı tadı sayesinde popüler olan ışkını aktarlarda kurutulmuş halde bulabilirsiniz.

Işkın Reçeli Nasıl Yapılır?

Işkın otu ( 1 kilo )

Şeker ( 750 gram )

Su ( hafif üzerine çıkana kadar )

Karanfil ( 2 – 3 tane )

Hazırlanışı: Işkın bitkisini yıkadıktan sonra doğrayın ve tencereye alıp şekeri atıp suyu ilave edin. Hafif şeker eridiğinde karanfilleri ekleyip altını kısın ve 15 – 20 dakika kadar bekleyin. Ocaktan alın ve ılıyıncaya kadar bekleyin. Ilıyan ışkın reçelini kavanoza ekleyip dolaba koyabilirsiniz.

Işkının Zararları

Böbrek rahatsızlıkları bulunan kişiler ve böbrek taşından düzenli şikayeti bulunanlar ışkın bitkisinden uzak durmalıdır. Işkın böbrek ve safrada taş oluşumunu destekler ve sancılı sürece girmenize sebebiyet verebilir.

Karaciğerden muzdarip olan kişiler ışkın bitkisinden uzak durmalıdır.

Yeni anne olmuş kişiler ve anne adayları ışkının herhangi bir yan etkisi bilinmese de tüketimden uzak durmalıdır. İllaki tüketmek istiyorsanız mutlaka doktorunuzun görüşünü alın.

Işkın bazı kişilerde ciddi yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle tüketimde ölçülü olmaya özen gösterilmelidir. Çocukların tüketimi tavsiye edilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı