Şifalı Bitkiler

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun faydaları orta çağdan beri halk ilacı olarak kullanılıyor. Isırgan otunun faydaları arasında A, B, C, D ve K vitaminleri, demir, sülfür, potasyum, sodyum, manganez, silikon, iyot, kalsiyum, magnezyum ve fosfor mineraller bulundurur. Adından da belli olduğu gibi ısıran bir bitkidir ve çıplak elle ellenmesi çokta tavsiye edilmez kaşıntı ve batma yapabilir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Artrit Tedavisi: Artrit ağrılı ve kişiyi yoran bir rahatsızlıktır. Isırgan otunun faydaları ağrısında gut, romatizma ve eklem ağrılarını hafifletme özellikler vardır. Isırgan otu ezilerek, ya da yağı ovularak ağrıyan bölgelere sürülerek yedirilir. Sadece dışarıdan değil ısırgan otunun çayı da içildiğinde ağrıları dindirme etkisi bulunur.

İdrar Yollarındaki Enfeksiyonların Tedavisinde: Isırgan otu faydaları arasında idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen ısırgan otu mesane ve böbreklerde oluşan taşların oluşumunu engelleyerek var olan taşları da küçülterek ishal veya mesaneden çıkmasına yardımcı olur.

Dolaşımı Hızlandırır: Isırgan otunda yer alan demir ve C vitamini kırmızı kan hücrelerini destekleyerek bağırsakların demir emilimini azaltarak vücuda daha faydalı hale gelir. Yorgunluk, kas zayıflığı, baş ağrıları ve birçok sağlık problemlerinin önüne geçen ısırgan otu dolaşımın hızlanmasına yardımcı olarak genel sağlık kalitesini arttırır.

Böbreklerdeki Taşlar İçin: Isırgan otu diüretik etkilere sahiptir ve böbrekleri olumlu yönde etkiler. Böbreklerde ve safra kesesine yerleşmiş taşların parçalanarak atılımını sağlar ve vücuttaki toksinleri giderir. Böbrekleri çalıştıran ısırgan otu ödemin giderilmesini sağlayarak şişkinlikleri azaltır.

Kemik Sağlığını Yükseltir: Kalsiyum değerine eş değer olan bir diğer mineralde bordur. Isırgan otunda yer alan bor osteoporoz döneminde görülen kemik sağlığını korur ve kemik erimelerinin oluşumunu engeller.

Solunum Yollarına Faydalıdır: Isırgan otu üst solunum yolları rahatsızlıklarından astım, saman nezlesi ve alerjik problemlerin tedavisinde yardımcıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda alerjinin getirdiği semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.

Sağlıklı Kalbi Destekler: Isırgan otu tüm vücut için faydaları anene döneminden tavsiye edilir. Sağlıklı kalbi destekleyen ısırgan otundan hazırlanan çay kan basıncını düşürerek vücuttaki gerginliği azaltır ve stresten korunmanıza yardımcı olur.

Prostat Sağlığını Geliştirin: Prostat büyümesi ve kanser riskini önleyen ısırgan otu ciddi erkek rahatsızlıklarına iyi gelir. Kimyasal ilaçların verdiği zararları azaltan ısırgan otu prostat büyümesini engelleyerek testesteronları uyarır.

Göz atabilirsiniz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Libidoyu Yükseltir: Isırgan otu yiyerek libidoyu yükseltebilir karı koca arasında yaşanan soğukluğun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Isırgan otunu direk yiyerek ya da çayını içerek libido artırımı sağlayabilirsiniz.

Kanın Artmasını Sağlar: Anemi tedavisi görüyorsanız ısırgan otu tüketimi size bu süreçte yardımcı olacaktır. Kanın temizlenmesini sağlayan ısırgan otu kan şeker seviyelerini azaltarak kan seviyesini yükseltir.

Isırgan Tohumunun Faydaları

Isırgan tohumunu cilt maskeleri hazırlayarak ve saç maskeleri hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Kan şeker seviyesinin düşmesinde etken olan ısırgan otu şişkinliklerin giderilmesi için sık, sık tüketilebilir.

Isırgan tohumu da libidonun artmasında faydalı bileşenlere sahiptir.

D vitamini ve demir içeriği sayesinde kanın artmasını sağlayan ısırgan tohumu aynı zamanda kanın da temizlenmesinde destekleyicidir.

Şiddetli öksürüğün azalmasında ısırgan tohumu son derece faydalıdır ve üst solunum yollarının rahatlamasına yardımcıdır.

Isırgan tohumu tüketerek bağırsak yollarını çalıştırır ve oluşan şişkinliklerin giderilmesinde destek verir.

Regl döneminde yaşanan sancı ve sızlamaların etkisini azaltır.

İlginizi çekebilir: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Isırgan Otunun Zararları

Aşırı tüketilen ısırgan otu vücutta yan etkilere neden olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek tansiyon rahatsızlıklarınız varsa aşırı ısırgan otu tüketiminden kaçının.

Isırgan tohumunu cildinize uygulayacaksanız önce ufak bir yerde deneyin. Alerji ve tahrişlere neden olabilir.

İdrar yollarında sorunu olanlar ya da aşırı idrara çıkanlar tüketmemelidir.

Yazının başında da bahsetmiştik aşırı ısırgan tohumu tüketimi değen yeri yakabilir. Bu nedenle elinize ya poşet ya da eldiven geçirirn.

Kanın incelmesinde etkendir ve bu nedenle kan inceltici aspirin gibi ilaç kullananlara aşırısı tavsiye edilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı