Genel Sağlık

İshal Kesen Şeyler – 15 Yiyecek ve İçecek

İshal diğer adı ile diare, bağırsaklardaki suyun yeterince emilmemesi ve bağırsaklarında dışarıya sıvı bırakması ile birlikte sıvı şekilde dışkılamaya verilen isimdir. Bağırsaklarda oluşan bir sorunun belirtisi olan ishalde kişiler sık sık dışkılama ihtiyacı hissederler. Bakteri, parazit ve virüslerin neden olduğu ishalde yetişkinlerin ağızdan bol bol su alması ve çocuklarda ise beslenme ve çeşitli tetkikler ışığında ilaç kullanılması gerekebilir.

İshal en sık çocuklarda görülmektedir. Öldürücü bir sağlık sorunu olabilen ishalde kişiler günlük olarak 250 gram ve daha fazlası dışkılama yapabilir. Dışkının ise %70’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle ishal sorunu olan kişilerde ve çocuklarda su eksikliği oldukça fazla miktarda olmaktadır.

Gün içerisinde 3 defadan daha fazla sulu dışkılama görülürse bu ishal olarak değerlendirilmektedir. Bazı kişilerde yiyeceklerle ya da su tüketimi ile ortadan kaldırılabilen bu durum bazı kişilerde ise 14 litrelik su kaybı gibi oldukça hayati sorunlara neden olabilmektedir. İshali kesen yöntemler ile kişilerin tedbir alması gerekir.

İshali Durdurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

İshal çeşitli bakteri ve parazitlere bağlı olarak ortaya çıktığından dolayı ishal olmadan önce temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Özellikle tüketilen besinlerin ve içeceklerin güvenilir yerlerden alınması ve temizlenmesi şarttır. İshali durdurmak için bazen çeşitli yöntemleri denemek etkili olabilir ancak bazı kişilerde ishalin yoğun olmasından dolayı ilaç kullanımı gerekebilir.

 1. Bol Bol Su Tüketilmeli!

İshal nedeniyle vücut içerisinde yoğun bir su kaybı yaşanmaktadır. Su kaybının telafi edilmediği durumlarda ise vücut içerisinde meydana gelen dehidrasyonlar sonrası özellikle çocuklarda ölüme kadar sonuçlanabilmektedir. Su kaybının önlenebilmesi için her dışkılamadan sonra su içilmelidir.

İshal nedeniyle oluşan su kayıplarında kişilerin ağızlarında kuruluk, deri üzerinde gevşeme ve yaşlılarda susuzluktan dolayı uyuklama hali görülebilir. Bebeklerde susuz kalmaya bağlı olarak gözler küçülebilir, gözaltları morarabilir, daha az idrar yapmış olabilirler. Su kaybından dolayı kişilerde uyku haline ek olarak yemek yemeyi reddetme durumu da oluşabilir.

 1. Muz!

İshali durdurmak için tüketilebilecek besinlerin başında muz gelmektedir. Muzun içerisinde yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır. Sıvı ile kaybedilen potasyumun muz ile geri alınması halinde bağırsakların çalışması düzenlenebilecektir.

 1. Pirinç

Pirinç içerisinde bulunan düşük lifler ve elektrolit bağlayıcı maddeler nedeniyle ishal durumunda oluşan sıvı dışkılamayı önleyebilmektedir. Dışkının koyulaşmasına yardımcı olan pirinç yetişkinler tarafından tüketilebileceği gibi beyaz pirinç ile hazırlanan besinler de tüketilebilir.

 1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi ishali geçiren içecekler arasında yer almaktadır. Doğal antiseptiklerden biri olan elma sirkesi ishal döneminde birkaç yemek kaşığı tüketilebilir. Bağırsakların ve diğer dışkılama kanallarının içerisinde bulunan bakteri ve parazitlerin temizlenmesi için elma sirkesi oldukça faydalı olmaktadır. Elma sirkesinin içerisinde bulunan ‘’pektin’’ maddesi dışkının sertleşmesine de yardımcı olmaktadır.

 1. Tuz- Şeker Karışımlı Su

İshali bir türlü durmak bilmeyen yetişkinlerde ve çocuklarda evde ishali geçiren yöntemler olarak tuz- şeker ve su karışımı hazırlanabilir. Bir çay kaşığının yarısı kadar tuz ve bir çay kaşığının yarısı kadar şeker bir bardak suya atılarak erimesi sağlanır. Oluşan karışım ishal geçene kadar günde bir kere tüketilmelidir.

Vücutta ishale bağlı olarak atılan tuzun yerine gelebilmesi ve şeker ile birlikte elektrolit bağlarının sağlanması için hazırlanan bu karışım kısa sürede bağırsaklarda oluşan sorunu ortadan kaldırabilecektir.

 1. Patates

Patatesleri haşlayarak ve üzerine az miktarda tuz atarak tüketmek bağırsakları rahatlamasını sağlar. Haşlamanın dışındaki patates tüketiminde patatesin içerisindeki mineraller ve diğer besin değerleri yeterince etkili olamamaktadır. Bu nedenle haşlanarak tüketilmesi ishale iyi gelmektedir.

 1. Yoğurt

Yoğurt içerisindeki pek çok bağırsak dostu bakteri ile ishali geçiren yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır. Bağırsak florasını koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt ishal durumunda bağırsakların içerisindeki zararlı bakterileri etkisiz hale getirmektedir.

 1. Keçiboynuzu

Yoğun bir E vitamini deposu olan keçiboynuzu ishali geçiren doğal yöntemler arasında bulunur. Yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilecek besinler arasında olan keçiboynuzu suyun içerisinde bekletilerek yumuşaması halinde de tüketilebilir.

 1. Ekmek

İshali ne keser diye düşünen ve ishale herhangi bir çözüm bulamayanlar için ekmek en kısa sürede ishal kesen yiyeceklerden olmaktadır. Ekmek bağırsakların içerisindeki su kaybını önlemeye yardımcı enzimler içermektedir. Tüketildiğinde ishalin durmasına yardımcı olacaktır.

 1. Yağsız Et

Yağsız et ya da tavuk haşlanarak patatesle tüketildiğinde vücuttaki parazitlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca tavuk ve ya etten kalan suyun çorba yapılması halinde bağırsakların işleyişine destek olan bakterilerde vücuda alınmış olur.

 1. Limon Suyu

İshale neden olan bakteri ve parazitlerin vücuttan atılmasına faydası olan besinlerden biri de limondur. Taze bir limonu sıkıp içtiğinizde ishal durumunuz geçmeye başlar ve bağırsaklar temizlenir.

 1. Şeftali

Mevsimi geldiğinde ishal için faydalı besinler içerisinde olan şeftali tüketilebilir. Potasyum kaynağı olmasından dolayı sindirim sistemini düzenleyen şeftalinin içerisindeki çeşitli besin değerleri ve su sayesinde ishal olan kişilerin vücutlarındaki ihtiyaçlar giderilebilmektedir.

 1. Yağsız Izgara Köfte

Yediği yemeklerde damak tadına önem verenler ve ishal sorunu olanlar için yağsız etten yapılmış ızgara köfteler ishali durduracaktır.

 1. Kahve

Türk kahvesi olarak ya da toz haldeki kahveyi tüketerek ishal sorunundan kurtulmak mümkün. Kahvenin içerisine az miktarda limon sıkılarak yenmesi halinde de ishal sorunu geçebilmektedir.

 1. İyi Haşlanmış Yumurta

Evde ishalin tedavisi için kahvaltıda iyi haşlanmış bir yumurta yenebilir. Yumurtanın içerisindeki besin değerleri vücudun kaybettiği besin ögelerini yeniden kazandıracaktır.

İshali Geçirmek İçin Evde Yapılması Gerekenler

 • İshali en hızlı geçiren yöntemler sıralamasında temizlik ilk sırada gelmektedir. Ellerin ve tüketilen besinlerin temizliğine dikkat edilmesi halinde ishal daha kısa sürede geçeceği gibi etkileri de azalacaktır.
 • Besin tüketimi sık sık ve az az olmalıdır. Bir anda mideye ve bağırsaklara yüklenilmediği gibi ishal zamanlarında da vücudun ihtiyacı olan besinler düzenli olarak alınacaktır.
 • Hazırlanan yemeklerin tam bir şekilde pişmiş olmasına dikkat edilmelidir. Tam pişmeyen yemeklerden dolayı ishal daha da fazla hale gelebilir.
 • Açıkta satılan besinler tüketmek yerine kapalı besinler yemek ve hazır gıdalar yerine eve hazırlanmış besinler tüketmek de ishali evde geçirmek için yapılabilecekler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde İshali Kesen Şeyler – Yiyecek ve İçecek

İshal Artıran ve Uzak Durulması Gereken Besinler

İshalde yenmemesi gerekenler arasında kızartılmış ve yağlı besinler bulunur. Bu tür besinler ishali daha da artırdığı gibi kişilerin bağırsak ve midesinde sorunlar oluşmasına neden olacaktır. Süt ve süt ürünleri ishalin etkisini artırır. Süt ve süt ürünlerinin içerisindeki bakteriler bağırsakta ishale neden olan bakteri ve ya parazitleri desteklemektedir. Sonuç olarak ishal artış gösterebilir ve midede şişkinlik ve ağrı görülebilir.

Çölyak hastalarının ishal olması halinde mısır gibi ürünlerin tüketilmesini bir kenara bırakması gerekmektedir. Ayrıca ishal zamanlarında alkol, gazlı içecekler tüketilmesi halinde ishali daha da hissedilebilir hale gelecektir. Nescafe ve çay gibi ürünler de ishalin artmasına neden olur. Çikolata, şekerli besinler tüketilmesi de ishal artırıcı besinlerdendir. Yapay tatlandırıcılar ve kişilerin midesine rahatsızlık veren besinlerin tüketilmesi halinde de ishal durumu artacaktır.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı