Şifalı Bitkiler

İrmiğin Faydaları

İrmik faydaları arasında en belirginleri arasında diyabetik rahatsızlığında yardımcı olmasıdır. İrmik helvası ile herkesin gönlünü feth eden irmik mide dostudur. Birçok vitamin ve mineral barındıran irmik diyabetik rahatsızlığında, kilo kaybını teşvik etmesi ile, enerji vermesi ve yüksek kolesterole verdiği destekle irmiğin faydalarından yararlanabilirsiniz. B ve E vitaminleri barındıran irmikte magnezyum, çinko, potasyum, fosfor ve antioksidan yönünden zengindir. İrmik faydaları ve zararlarını ayrıntılı bir şekilde ele aldık.

İrmiğin Sağlığa Faydaları

Diyabetik Rahatsızlığı İçin: İrmik düşük glisemik indekse sahip olduğu için diyabetikleri için en iyi tercihlerden biridir. Beyaz un ile birlikte karıştırılıp tüketildiğinde bağırsak ve midede daha yavaş emilim sağlanır ve kan şeker seviyelerinin hızlı yükselip alçalmasını önler ve kontrol altına alır.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kolesterolü Önler: İrmikte bulunan kolesterol ve yağ oranı düşüktür. Yüksek kolesterolün gelişimini önlemek için irmik faydalarından yararlanabilirsiniz. İrmikte yağ olmasına rağmen doymuş yağ ve trans yağ oranı içermez ve kolesterolün seviyesini azaltmada etkilidir.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kilo Vermeyi Teşvik Edicidir: İrmik faydaları arasında en bilinenlerden biri de irmiğin yavaş emilimidir. Yavaş emilebilen besinler kilo vermeyi teşvik edicidir, uzun süre açlık çekmenizi önler. İrmik yiyerek iştahı kontrol altında tutabilir ve sık yemek yemekten uzaklaşabilirsiniz.

Antioksidan Zenginidir: Selenyum barındıran irmik vücut hücrelerine direk etki ederek DNA oksidasyonunu önler ve zarar görmesini engeller. Bu oksidansyonlar kalp hastalığı riskine karşı sizi koruyacağı gibi risklerinin de azalmasına yardımcı olur. Antioksidan içeren her besin gibi irmikte bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücut enfeksiyonlarının oluşmasını engeller. 1 porsiyon irmik yediğinizde günlük almanız gereken selenyum miktarının yarısından fazlasını giderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Çekirdeğin Faydaları Nelerdir? Fazlası Zararlı mı?

Enerji Verir: Vücudun gerektiği zindelik miktarını karşılayan irmikte yer alan karbonhidratlar enerji seviyesini yükseltir. Kendinizi halsiz ve bitkin hissediyorsanız irmik tüketerek enerjiyi geri kazanabilir karbonhidrat oranı yüksek yağ oranı düşük bir besindir.

Demir Eksikliği İçin İrmik: Demir içeriği yüksek olan irmik günde 1 porsiyon yendiğinde demir ihtiyacınızın 10’da 1’ini karşılar. Demir anemi rahatsızlığını önleyen hücrelere oksijen sağlayan ve hemoglobin üretimini destekleyen mineraldir. Aynı zamanda üşüme halsizlik ve yorgunluğu giderir.

Kemik ve Kas Yapısını Güçlendirir: İrmikte bulunan esansiyel yağlar vitamin ve mineraller vücudun ihtiyacı olan mikro besin desteği sağlarlar. Böbreklerin ve kalp sağlığının gelişimini destekleyen irmik kemik ve kas yapısını güçlendiren fosfor içerir ve magnezyum içerir.

Sinir Sistemini Güçlendirin: Sinir sistemini sakinleştiren magnezyumi fosfor ve çinko mineralleri içeren irmik daha sakin ve stresten uzak olmanızı sağlayarak vücut sağlığını arttırır.

İrmik Nasıl Tüketilebilir?

İrmik un gibi güveç yemeklerinde ve unlarda daha koyu bir kıvam elde etmek için kullanılabilir. Hem lezzetli hem de yoğun bir kıvam istiyorsanız irmiğin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bisküvi, kek, kurabiye ve ekmek yapımında kullanılabilen irmik beyaz un yerine daha çok tercih edilir. Beyaz ekmek kadar yağ içeriği bulunmadığı için diyet listelerinde de yer almaktadır.

Makarna kesmek için irmik unundan faydalanabileceğiniz gibi pizza hamurunu hazırlarken de irmikten yararlanabilirsiniz.

İrmik Nasıl Saklanır?

İrmiği böceklenmemesi ve bozulmaması için oda sıcaklığına koyup cam kavanozda ağzı kapalı olarak saklamalısınız. Açıkta bırakmamaya özen göstermelisiniz.

İrmiğin Zararları

İrmiğin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat her besin gibi irmikte fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilir. Hatta aşırı tüketim kilo alımına sebebiyet verebilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı