Şifalı Bitkiler

İncirin Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli olan incir hem yeşil hem de mor renkte karşımıza çıkar. Çoğu kişinin kabuğunu soyarak yediği inciri kabuğu ile birlikte tüketimi de vardır. Antioksidan, lif, vitamin ve mineraller içeren incir lezzetli olması dışında incirin faydaları arasında özellikle sindirim sisteminin çalışması için tercih edilir. Sodyum, magnezyum, potasyum mineralleri bulunduran incir, B2, B3, B6 ve K vitaminleri içerir. 100 gr incirde bulunan kalori miktarı sadece 74’dür. Bu nedenle yaz mevsiminde karşımıza çıkan inciri sık, sık tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kuru İncir Zeytinyağının Faydaları

İncirin Sağlığa Faydaları

Sindirimi Rahatlatır: Genel sindirim sağlığını iyileştiren incir kabızlığın önlenmesinde akşamları suya konularak sabahları tüketilebilir. Lif değeri bulunan incir bağırsakların çalışmasını sağlayarak müshil etkisi bulundurur. Sindirim düzenli şekilde çalışmasını sağlamak için kış aylarında kuru incir de tüketilebilir.

Kalp Sağlığını Geliştirir:  İncir tüketerek kanda bulunan trigliserit seviyesi azaltılır bu sayede kalp rahatsızlıkları riski azalmış olur. Serbest radikallerden vücudu koruyan incir koroner arterlerin bloke olmasını sağlar ve kalp sağlığını geliştirir. İncirde aynı zamanda bulunan Omega-3 ve Omega6 barındırması kalp problemlerini önleyen bileşenlerdendir.

Kemikleri Güçlendirir: İncir kemik sağlığının korunmasında fayda sağlayan magnezyum, kalsiyum ve potasyum barındırır. İncir tüketerek yaşlılıkta oluşabilecek kemik erimelerinin ve kırıklarının önüne geçer kemiklerin incelerek hasar görmesini önler.

Hipertansiyon İçin: Vücuttaki sodyum ve potasyumun dengesinin bozulması hipertansiyon riskinin oluşmasını destekler. Potasyum içeren incir vücutta oluşan bu dengesizliğin önüne geçerek olası tansiyon sorunlarını önlemede yardımcıdır.

İncir Vücut Temizliği Yapar: Antioksidan etki bulunduran incirde aynı zamanda antibiyotik bileşenlerde bulunur. İncir bağırsakların temizlenmesini sağlarken tüm vücudun temizlenmesinde de katkı sağlamış olur. Komple sistemi etkileyen incir iltihaplanmalara ve solunum yolları problemlerine iyi gelmektedir.

Astım Tedavisinde Yardımcıdır: İncir suyunu ya da bal ve çemen tozu ile birlikte hazırlanan incirli karışımı tüketmek astım ataklarının azalmasında yardımcı olabilir. Mukozayı nemlendiren incir serbest radikallerle savaşmaktadır.

Boğaz Ağrılarını Azaltır: Boğaz ağrısını koruyan müsilaj bileşeni incirde barınmaktadır. Bu bileşen boğaz ağrılarından size koruyarak oluşan boğaz ağrıların azaltılmasını sağlayan etkiye sahiptir. Bademcik iltihabının azalmasında etkili olan incir boğaz bölgesinde oluşan şişlik ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

Cilt Rahatsızlıklarından Korur: Antioksidan vücutta oluşan toksin ve mikrobiklerin vücuttan hızla atılmasını sağlar. İnciri hem taze hem de kuru halde tüketebilirsiniz. İnciri püre haline getirip cildinize uyguladığınızda sivilce problemlerini geçirir ve cildin gençleşmesini sağlar. incir aynı zamanda kırışıklıkların derinliğini azaltır ve cildi nemlendirir.

Göz atabilirsiniz: İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

İncirin Saçı Güçlendirir: C ve E vitamini dışında magnezyum sayesinde saç derisinde bulunan kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerinin güçlenmesini sağlayan incir saçların hızlı uzamasında katkı sağlar.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru inciri satın alırken bildiğiniz yerlerden almaya özen gösterin. Raf ömrünü tamamlamayan ve daha taze olan kuru incirleri satın alınız.

Kuru inciri akşamdan suya koyup sabah tüketirseniz hazımsızlık problemlerine ve kabızlık sorununa iyi gelecektir.

Günde 3 tane kuru incirden tüketerek lif ihtiyacınızın 4’te birini karşılarsınız.

Vücutta oluşan potasyum sodyum dengesini koruyarak tansiyon dengesizliğine iyi gelir.

Zayıflamak isteyenler sabahları kuru incir tüketmelidir.

Metabolizmayı arttırarak vücut sağlığını sağlıklı kılar.

Demir içeren kuru incir kansızlık sorununuza da iyi gelmektedir.

İncir Suyu Faydalı Mı?

İncir suyunu çıkarmak için akşamdan 4 – 5 inciri suya koyup 1 litre su hazırlanabilir. Bu su ile saçlar yıkandığında saçları besler ve kökleri güçlendirir.

Uykusuzluk için incir suyu yatmadan 1 saat önce içildiğinde uykuya geçişi hızlandırır.

Sindirimi çalıştıran incir suyu B6 vitamini içerir.

İncir suyunu yulafla karıştırıp tüketirseniz hızlı zayıflamaya katkı sağlarsınız.

İncir suyu içerek solunum yolları ve boğaz ağrılarını önlersiniz.

Anne sütünü arttırdığı söyleniyor fakat yinede hekiminize bu konuyu danışmalısınız.

Yaşlılıkla gelen hastalıkların oluşumunu azaltmak için incir suyu düzenli içilebilir.

İncirin Zararları

Şeker ve diyabet rahatsızlığı bulunanlar incir tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Kan şekerinin düşmesine neden olabilir.

Aşırı tüketim sonucunda ishal oluşumu gözlemlenebilir.

Bilinen büyük bir zararı bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketim sonucunda vücut tepkime gösterebilir.

İncir yaprakları bazı kişilerde kaşıntı ve ciltte kızarıklıklara neden olabilir.

Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar incir tüketiminden kötü sonuç alıyorsa mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı