Şifalı Bitkiler

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

İncir çekirdeği ham haliyle nerelerde bulunur? İncir çekirdeğinden nerelerde faydalanılır? İncir çekirdeği yağı faydalarından birçok alanda yararlanabilirken bazı tıptan çare bulamayanlar şifalı yağların mucizelerine başvurabiliyorlar. İncir meyvesinden üretilen incir çekirdeği yağı yeşil, kırmızı, siyah, sarı veya mor renk incirlerden elde edilebilir. Omega 3, omega 6 ve omega 9 değeri yüksek olan incir çekirdeği yağı faydaları mikro besin ve balık tüketemeyenler için destekleyici görev görüyor. Kansızlık, diyabet rahatsızlıkları, kanser risklerinin azalması ve cilt hastalıkları, mide yaraları ve böbrek sorunlarına karşı incir çekirdeği yağı faydalarından nasiplenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

Cildi ve Saçları Güçlendirir: İncir çekirdeği yağı kullanarak içeriğindeki E vitamininden faydalanabilirsiniz. Mikro besin desteği olan incir çekirdeği yağı omega 3, omega 6 ve omega 9 desteği olan doğal yağlar sedef, egzama ve derinin kuru olmasını engelleyerek hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Saçlarının beslenmesinde destekçi olan incir çekirdeği yağı saç derisini besler ve sağlıklı uzamasında etken içeriklere sahiptir.

Cinsel İsteğin Artmasında Yardımcıdır: İncir çekirdeği yağı kullanarak yatakta oluşan soğukluğun giderilmesi sağlanır. Hem bayanlarda hem de erkeklerde üreme organlarını aktive eden incir çekirdeği yağı çocuk isteyen kişiler içinde tavsiye edilir.

Kan Basıncını Dengeler: Potasyum değeri yüksek olan incir çekirdeği yağı kan basıncının dengelenmesinde etken maddedir. Kan basıncı seviyesi yüksek olan kişiler ve tansiyon rahatsızlığı bulunanlar potasyumdan eksik değerlere sahiptir fakat incir çekirdeği yağı sayesinde bu değer normal seviyeye yükselerek kan basıncının dengesiz olması sonucunda oluşabilen felç ve kalp krizi rahatsızlıklarının oluşumunu da engeller.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar: Yağ asitleri açısından yüksek olan incir çekirdeği yağı yukarıda da belirttiğimiz gibi omega değeri bakımından güçlüdür. Sağlıklı yağlar sayesinde bağışıklık sistemini dirençli hale getiren doğal yağ kalp krizi riskine kış hastalıklarından oluşan sıkıntılara ve birçok hastalığın tedavisinde vücudun dirençli kalmasına yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Dişetini Hastalıklardan Korur: Fosfor ve kalsiyum deposu olan incir çekirdeği yağı hem iskelet sisteminin hem de diş yapısının korunmasında etken minerallerdir. Diş etlerindeki iltihaplanmaların önlenmesi için ılık suyun içerisine ekleyeceğiniz iki üç damla incir çekirdeği yağı ile ağız gün aşırı gargara yapılmalıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Kullanım Önerileri

Her gün kullanılabilecek olan incir çekirdeği yağından en fazla 1 çay kaşığı kadar kullanmalısınız.

Vücuda direnç ve güç katmak için incir çekirdeği yağı ve üzüm çekirdeği yağından bie çay kaşığı suya katarak için. Hem zindelik hem de kişiye enerji verir.

Bazı kişilerin yüze uyguladığı incir çekirdeği yağı sayesinde kırışık ve ince çizgilerin azaldığı gözlemlenmiştir. Sizde cildinize bu nedenle uygulayacaksanız önce küçük bir alanda deneyip alerjik testinizi yapmalısınız.

Göz çevresine incir çekirdeği yağı kullanırken gözle temasından kaçının.

Göz atmanızda fayda var: Kuru İncir Zeytinyağının Faydaları

İncir çekirdeği yağı ne kadar tansiyon ve diyabet rahatsızlığına iyi geldiği söylense de ciddi bir rahatsızlık olduğu için doktora danışmadan kullanmamalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı