Anne & Bebek

İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Mutlu bir ailenin en büyük varlığı bebeklerdir. Büyük özlem ve umutla beklenen bebeklerin varlığı sadece anne ve babaya değil herkese mutluluk vermektedir. Sıcak bir yuvanın neşesi, tadı, heyecanı olan bebeklerin çok hassas bir bakıma ihtiyacı vardır. Bebeklere uygulanacak bu bakımının kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Bebek bakımı, normal insanlara uygulanacak bakımdan çok farklıdır.

Bebeğin anne karnında hissedilmesinden itibaren her anne ve baba büyük bir titizlikle doğuma hazırlanmaktadır. Her ay düzenli kontrollerden sonra büyük bir umutla beklenen bebeklerin dünyaya gelişi, anne ve babaların sorumluluğunu arttırmaktadır. Huzur ve mutluluk kaynağı olan bebeklerin çok özen isteyen bakıma ihtiyaçları vardır. Anne karnında annesinden beslenen bebeklerin dünyaya ilk gözünü açtıkları andan itibaren çok farklı bir beslenme metoduyla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte bebeklere uygulanan beslenme şekli anne sütü odaklıdır. Anne sütünün yetersiz olması durumunda mama vb. gıdalarla bu ihtiyaç giderilmektedir.

İlginizi çekebilir: İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

İlk Günlerde Bebek Bakımı Yönelik Faaliyetler

Bebeğinizin dünyaya sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde gelmesi en büyük şükür kaynağıdır. Hayatta en önemli nimetin sağlık olduğunu düşünecek olursak sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi her şeye değerdir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken anne ve babanın gözetiminde bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesidir. Bebeklerde ilk 3 ay çok kritik öneme sahiptir. Dünyaya alışık olmayan bebeklerin adapte olması biraz zaman alacaktır. İlk anne sütü ile başlayan bu beslenme süreci daha sonra başka gıdalarla da devam edecektir. Anne sütünün beslenmedeki önemi çok büyüktür.

Anne sütünün içeriğindeki bileşenlerin bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özellikte olduğunu uzmanlar ifade etmektedir. Bebeklerin bireysel özelliklerine göre farklılık gösteren konulardan biri de gaz sancısıdır. Bazı bebeklerde 3-2 ay kadar süren gaz sancısı bazı bebeklerde ise 6-7 aya kadar sürebilmektedir. Gaz sancısının en büyük sebebi, bebeklerin bağırsak fonksiyonların tam anlamıyla tam olarak faaliyete geçmemesidir. Bağırsaklardaki bu acemilik hali, zamanla ortadan kalkmaktadır. Ancak bu durum bebeklere göre değişkenlik göstermektedir. Yine doktorların tavsiyesine göre gaz sancısını azaltan doğal bitki çaylarını anneler kullanmaktadır.

Bu bitkisel çayları anneler kullanarak sütlerini arttırmaktadır. Bir çay kaşığı ile de bebeklere içirilebilen doğal bitkisel çaylar ile bebekler rahatlamaktadır. Bebeklerin göbek kordonu bir hafta içerisinde düşmektedir. Bebek kordonu düşene kadar doktorların tavsiyesi ile bebekleri banyo yaptırmamak gerekir. Ancak göbek bölgesine su temas ettirmeden de bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Göbek kordonunun iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bazı bebeklerde iltihap meydana gelebilmektedir. İltihap meydana geldiğinde hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. İlk günlerde bebek bakımı için anne ve babalar bazı kurallara dikkat etmesi elzemdir.

İlk Günlerde Bebekler Nasıl Emzirilmeli?

Yeni bebek beslenmesi için çok hassasiyet gösterilmesi gerekir. İlk günlerde bebeklerde sarılık hastalığı oluşmaması için bebekleri sık sık emzirmek gerekir. Anne sütünün sarılık hastalığını önleyici özelliği bulunmaktadır. Bebek her ağladığında değil y da kendinize uygun saat aralıklarıyla değil sık sık bebekleri emzirmek gerekir. Bazı bebeklerin ilk günlerde çok uyuduğunu düşünürsek gerekirse uykudan uyandırıp bebekleri emzirmek gerekir. Bebeğinizin uykusunu bozmamak için uyandırmadığınızda bebeğinizin sarılık hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Bu nedenle tatlı uykusundan uyandırıp sık sık emzirmek gerekir. İlk haftalardan sonra sarılık riski azalmaktadır.

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt içen bebekler sağlıklı bebeklerdir. Anne sütünün bebeklere çok büyük faydası vardır. Bu nedenle bebekleri özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü beslemek daha doğru olacaktır. Anne sütü yetersiz olan anneler doktor tavsiyesi ile ek gıdalara başvurabilir. Bebeğiniz için doğru bir emzirme metodu seçmeniz de bebeğinizin verimli beslenmesini olumlu etkileyecektir. Zor pozisyonlarda bebeklerinizi emzirmemek gerekir. En rahat pozisyonları seçerek bebeğinizi bu pozisyona alıştırabilirsiniz.

Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Faydaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı