Şifalı Bitkiler

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur ağacından elde edilen ıhlamur çayının faydaları çok eskilerden beri kullanılan ve sağlığa çok faydalı olan bitki çayları arasındadır. Ihlamur çayının faydaları arasında sakinleştirici etkisi, sağlıklı kalbi desteklemesi, yemek sonrası yaşanan hazımsızlık problemleri, vücudu zararlı bakterilerden temizlemesi, kış hastalıklarına karşı koruması, baş ağrıları ve detoks özelliği gibi birçok yararı bulunur.

Ihlamur Çayının Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kalp rahatsızlıklarının birçoğu stresten kaynaklıdır ve ıhlamur çayı sinirlerin gevşemesini sağlayan etkili bir içecektir. Özellikle kaygılı, gergin ve endişeli bir yapıya sahipseniz daha sakin ve kalp ritmini düzenleyen ıhlamur çayından 1 fincan içilebilir. Damarların rahatlamasını sağlayan ıhlamur çayı kan akışını destekleyerek arter duvarlarını rahatlatır.

Göz atabilirsiniz: Kalp Sağlığını Korumak İçin Yapılacaklar

Vücudu Sakinleştirir: Ihlamur çayının en büyük etkilerinden biri de sakinleştirici ve vücudu gevşetici etkisidir. Birçok insan sakinleşmek ve rahatlamak için ıhlamur çayı tüketimini tercih ediyor. Çok sinirli veya yorgun bir günün sonunda yaşanacak stresten kaynaklı uykusuzluk sorunları ıhlamur çayı içilerek önlenebilir ve uykuya geçişin rahatlaması sağlanabilir.

Vücudu Temizler: Diüretik etkiye sahip olan ıhlamur çayının içimi idrar yollarının ve mesanenin temizlenmesinde yardımcı olur. Bakterilerin vücuttan atılmasını sağlayan ıhlamur çayı içildiğinde idrarın sökülmesinde etkendir böbrek rahatsızlığınız bulunuyorsa ıhlamur çayı tüketilebilir.

Hazımsızlık Sorunlarını Azaltır: Sindirim sistemini rahatlatan ıhlamur çayı içimi mide şişkinliklerine, ishal sorununa, kabızlık probleminde, mide kramplarında ve diğer mide rahatsızlıkları için ıhlamur çayından günde 1 bardak içilmelidir. Yemeklerden sonra oluşan mide kramplarının yaşanmasını istemiyorsanız düzenli tüketimi ihmal etmeyiniz.

Baş Ağrılarını Azaltır: Stresten yada sürekli olarak baş ağrısından şikayetçi iseniz ıhlamur içerek migren ve sinüzitten kaynaklı ağrıların hafiflemesini sağlar. Başınız ağrımaya başladığında içeceğiniz 1 fincan ıhlamur çayı ağrının artmasını engellerken huzursuzluk ve sinirlilik halini azaltır.

Göz atabilirsiniz: Melisa Çayının Faydaları

İltihabı Önler: Vücutta yer alan iltihabın azalmasında ve vücuttaki mikrobiklerin giderilmesinde bitki çayı tercih edilebilir. Kemiklerde ve vücudun birçok alanında oluşabilen iltihaplanmalar mesanedeki, solunumdaki ve damarlardaki iltihaplanmaların oluşumunu azaltacaktır.

Kış Hastalıklarına Karşı: Ihlamur çayı kış aylarının en çok tercih edilmesi gereken içecekler arasında ilk sırada olmalıdır. Kışın çok sık yaşanan burun tıkanıklıkları, öksürük ve gribal enfeksiyonlardan kaynaklı sorunların yaşanmasını engeller.

Kanser Riskine Karşı: Antioksidan değeri ve vitamin, mineral özelliği sayesinde kanser hücrelerinin ve kanser hücre yayılmasının engellenmesinde etkendir. Sağlıklı hücrelerin zarar görmesini engelleyen ıhlamur çayı serbest radikallerin etkisini azaltır.

Ihlamur Çayı Tarifi

Ihlamur ( 1 çay kaşığı kadar )

Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Suyu cezveye ekleyin ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine ıhlamur yapraklarını ekleyin 15 dakika demlendirip çayı süzdürün. Her seferinde taze olarak hazırlayacağınız ıhlamur çayını günde 2 defa içilebilir.

Naneli Limonlu Ihlamur Çayı Tarifi

Ihlamur çayını hazırlayıp soğutun.

Soğuyan ıhlamur çayına 1 dal taze nane ve 1 dilim limon ekleyip içebilirsiniz.

Ihlamur Çayının Zararları

Ihlamur çayı özellikle kansızlık sorunu çekenler için tavsiye edilen bitki çayları arasında değildir. Demirden kaynaklı kansızlık sorununun tetiklenmesini sağlayan ıhlamur çayı vücutta bulunan demiri de alır.

Kalp rahatsızlığı olan kişiler için ıhlamur çayı tüketimi önerilen bitki çayları arasında değildir. Bu konuda mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için ıhlamur çayı kan incelten etkilere sahiptir ve hamilelik döneminde kanamaların artmasına neden olabilir. Doktora danışmak bu konuda önemli olsa da kullanılması tavsiye edilmez.

Ihlamur çayı içmeden önce elinizde bulunan ve satın aldığınız yerlerden taze olmasına özen gösteriniz.

Ihlamur çayı sakinleştirici etkisi sayesinde sabahtan alımı tavsiye edilmez. Ihlamur çayı dikkat dağınıklığına ve uyuşukluk sorunlarına neden olabileceği gibi ağır işlerde çalışanlara çok fazla zararı olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı