Şifalı Bitkiler

İğdenin Faydaları

İğdenin faydaları arasında bir çok etken bulunurken, sonbaharda karşımıza çıkan ve ağaç çiçeklerinin enfes koktuğu bir meyvedir. Ülkemizin her bölgesinde yetişebilen iğdenin mayhoş lezzetli bir tadı ve zeytin gibi çekirdeği bulunur. İğde her toprakta yetişebildiği gibi Japon ve kırmızı iğde gibi türleri de bulunur.

İğdenin Sağlığa Faydaları

Omega 7 Bulunur: İğdede bulunan omega 7 vitamini vücut sağlığı açısından yararlıdır ve çok az besinlerde bulunur. Omega 7 tepeden tırnağa tüm vucüda fayda sağladığı gibi mide rahatsızlığı, saç ve cilt sağlığı için gerekli vitamindir.

Öksürüğü Azaltır: İğdeden yapılan komposto ya da çayı günde 1 kez tükettiğinizde ya da direk meyvesini yediğinizde öksürüğünüzde azalma yaşarsınız. 1 avuç kadar yemeniz yeterlidir.

İdrar Yollarını Sağlıklı Tutar: İdrarınızı tutamama sorununuz var ise iğde tüketerek idrar tutamam probleminize yardımcı olabilir aynı zamanda idrar yollarını da sağlıklı kılarsınız.

C Vitamini Deposudur: Günde 1 avuç iğde yiyerek C vitamini ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. C vitamini içeren besinler hastalıklara karşı bünyeyi güçlü hale getirir.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Dinç Bir Vücut İçin: Birçok vitamin ve mineral barındıran iğde kış hastalıklarına karşı vücudun kalitesi arttırır ve nezle, soğuk algınlığı ve düzenli öksürük gibi rahatsızlıklara karşı koruyucudur.

Safra Kesesi İçin İğde: Safra kesesinde ağrı ve iltihaplanma oluşabilir ve riskli bir durumdur. İğde yiyerek safra kesesinde oluşabilen problemler için iğde tedavi edici değildir fakat tedaviye yardımcı olabilir.

Bağırsakları Çalıştırır: İğde yiyerek bağırsak hareketleri hızlandırabilir ve oluşan kabızlık ya da ishalin önlenmesi sağlanabilir. İğde aynı zamanda bağırsaklar gibi böbrekleri de çalıştırarak mikroplardan arınmasına yardımcı olabilir.

Mide Sorunlarına İyi Gelir: Akşam yemeklerinden sonra üzerinize rehavet ve ağırlık çöküyorsa iğde yiyerek oluşan sindirim sorununun önüne geçebilirsiniz. İğde aynı zamanda mide bulantılarında sık karşılaşılan bulantılara çözüm olabilir.

Ağız Sağlığı İçin: Ağız içinde oluşan yaralar için iyi gelen iğde meyvesi ağızda oluşan mikroplar içinde antibakteriyel etki oluşturur. Nefesinizin tazelenmesini istiyorsanız birkaç iğde yiyerek kokuyu önleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

İğde Cilde İyi Gelir: Çok kısa bir dönemde tezgahlarda gördüğümüz iğdeyi bu dönemlerde mutlaka tüketiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi omega 7 içeren iğde ciltte oluşan birçok soruna iyi gelmektedir.

Afrodizyak Etkisi: İğdeden 1 avuç yiyerek kadın erken fark etmeksizin afrodizyak etkisi oluşturabilirsiniz.

İğde Çiçekleri Ve Yapraklarının Faydası Var Mı?

İğdenin kendisi kadar çiçekleri ve yaprakları da birçok yarar sağlar.

İğde yaprakları ya da çiçeklerinden yapılan çay cilde sürülebilir ya da tüketilerek mide sorunları için tedavi amaçlı kullanılabilir.

İğde yapraklarından hazırladığınız suyu boş bir fısfıslı şişeye koyarak arada odalara sıkınız. Çünkü iğde yaprağı ya da çiçeğinin kokusu zihnin açılmasını ve güçlenmesine yardımcıdır.

İğde yapraklarını su dolu küvetinize ekleyebilir banyo da rahatlamanızı vücuttan mikropların atılmasına yardımcı olabilir.

İğde yaprakları ile yıkanan yüz cilt gözeneklerini temizleyici etkiye sahiptir.

İğde Nasıl Tüketilebilir?

İğde Yaprağından Tonik Yapımı: Kurutulmuş iğdeden 500 gram alın ve 750 ml suya ekleyip 2 saat kaynatın. Kaynadıkça su koyulaşacaktır. Süre sonunda toniği ağzı kapalı bir kutuya koyup ihtiyaç anında kullanılabilir.

Hem gözenekler, ciltteki kızarıklıklar ve yanıklar için kullanılabilir.

Direk iğde meyvesinden 30 gram kadar alıp ağır ağır tüketin mide de oluşan şişkinliği giderir.

İğdenin Zararları

İğdeden gün içinde 1 avuçtan fazla tüketmek sindirim zorluğunda kabızlığa neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza mutlaka danışın.

İğde yediğinizde vücudunuzda kızarıklık veya alerjik bir reaksiyon görüyorsanız tüketimi kesin ve deri testi yaptırın.

İğde yaprakları veya çiçeği de tüketmeden önce doktora danışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı