Genel Sağlık

İçkinin Yaptığı Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Tedavi Yolları Nedir?

İçkinin yaptığı baş ağrısı genellikle içtikten sonraki sabah görülmektedir. Bu baş ağrısı yaşam kalitesini düşürmekte ve birçok kişiyi huzursuz etmektedir. Alkol alındıktan sonra yaşanan sersemlik ve sarhoşluk hissi sabahın erken saatlerinde yerini baş ağrısı ve mide bulantısına bırakmaktadır. Baş ağrısından kurtulmak veya azaltmak için ilaç almak da pek doğru bir çözüm olmamaktadır. Alkol aldıktan sonra bolca sıvı tüketimi ile baş ağrısının hafifletilmesi sağlanabilmektedir.

İçkinin Yaptığı Baş Ağrısı Geçmesi Tüketilmesi Önerilen Şeyler Nelerdir?

Alkol aldıktan sonra baş ağrısın geçmesi için bolca sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Baş ağrısı yaşayan kişilere bu evrede vücutlarının ihtiyaçları olan suyu ayran ve soda ile karşılamaları önermektedir. Ayran ve soda da bolca bulunan iyon seviyesi vücut dengesini sağlamakta ve baş ağrısının giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Kişilerin sabah uyandıklarında 1 şişe mineralli su veya bir bardak ayran içmesi baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilmesi önerilen diğer ürün ise Sedergine’dir. Sedergine su ile karıştırılarak içilen ve içeriğinde asetik asit ve C vitamini bolca bulunduran bir ağrı kesici ilaçtır. Bu ilacın etkisi ile kısa süre içerisinde alkol sersemliğini atabilirsiniz. Fakat bu ilacın çok tüketilmesi mide rahatsızlığı oluşmasına neden olmaktadır. İçeriğindeki asit oranını çok tüketilmesi durumunda mideye zarar vermektedir. Alkol sonrası tüketilmesi önerilen bir diğer içecek ise türk kahvesi ve limon karışımıdır. Türk kahvesinin halk arasında da kendine getirici özelliği olduğu bilinmektedir. Bir ölçek türk kahvesi üzerine biraz limon sıkarak tüketilmesi durumunda mide bulantılarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda alkol sonrası yaşanan mide bulantısı ve baş ağrısı içi en önemli şey su tüketimidir. Su tüketimi ile vücut ihtiyacı olan suyu emerek sinir sisteminin sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kulak Ağrısı Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Alkol Aldıktan Sonra Kafein Tüketimi Doğru Mudur?

Alkol aldıktan sonra kafein tüketimi kesinlikle sakıncalıdır. Alkolün etkisini geçirmek için alınan kafein takviyesi aslında daha huzursuz olmanızı sağlamaktadır. Huzursuzluğun yanında sabah baş ağrısı, mide bulantısı ve uykusuzluk oluşmasına neden olmaktadır. Alkol aldıktan sonra genellikle kesintisiz uykular gerçekleşmemekte ve aralıklar halinde uyanmalar görülebilmektedir. Kafein tüketimi bu olayın artmasını sağlamakta ve uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Uyku düzeninin bozulması ile birlikte huzursuzluk oluşması ve baş ağrısının sabah saatlerinde şiddetlenmesi görülebilmektedir. Bu durumlarda kesinlikle kafein tüketimi yapılmamalı ve mümkün olduğunca sessiz ve karanlık bir odada uyunması gerekmektedir. Gece uyanmalarınızda aralı olarak sıvı tüketmeniz için yanınıza bir şişe su almanız ve uyanma esnasında ihtiyacınız olan sıvı tüketimini yapmanız gerekmektedir. Sıvı tüketimi sayesinde sabah daha dinç ve alkolün etkisinden arınmış bir şekilde uyana bilirsiniz.

Hamilelikte makat ağrısı nasıl geçer? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Alkol İçtikten Sonra Neden Susarız?

Alkol içtikten sonra susamamızın en büyük nedeni alkolün vücutta sıvı tutulmasını engellemesidir. Alkol içildikten sonra sık sık idrara gidildiği bilinmektedir. Aynı sebeple alkol aldıktan sonra vücutta bulunan sıvı tutan hormonlar etkisini azaltmakta ve vücutta bulunan suyu hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu etkisinden dolayı alkol aldıktan sonra vücut daha çok suya ihtiyaç duymaktadır.

Alkol İçtikten Sonra Neden Yorgun Uyanırız?

Çok alkol aldıktan sonra yorgun olarak uyanılmasının en büyük sebebi dengesiz ve az uykudur. Alkol aldıktan sonra geç saatlerde uyuma ve verimsiz uyuma sabah kendini yorgunluk ile göstermektedir. Yorgun uyanmamak için karanlık ve sessiz bir odada yatılması gerekmektedir.

Alkol Aldıktan Sonra Baş Ağrısı Neden Oluşur?

Alkol aldıktan sonra baş ağrısı oluşmasının en büyük nedeni alkolün beyine giden damarlarda kısa süreli genişlemeye yol açmasıdır. Aynı zamanda alkol, sinir siteminde serotonin ve histamin gibi hormonları arttırarak baş ağrısı görülmesine neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kırmızı Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer, Neler Yapılmalıdır? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı