Genel Sağlık

İburamin Zero Nedir? Nasıl Kullanılır?

100ml’lik cam şişeler içinde satışa sunulan İburamin zero, doktor tarafından reçete ile alabileceğiniz soğuk algınlığı ve bu türdeki diğer hastalıklarla etkin bir şekilde savaşan bir ilaçtır. İlacın kullanılması, 2 yaşından küçük çocuklar için kesinlikle yasakken 65 yaşı geçmiş kimseler için sadece doktor kontrolünde serbesttir. Bu ilacı hastanın öksürme, fazla yükselen ateş, grip ya da nezle, solunum rahatsızlıkları, baş ağrısı, sinüzit ve soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan eklem kas sancılarının geçirilmesi için kullanmanız doğru olacaktır.

İbuprofen, Klorfeniramin Maleat ilacın içeriğinde en fazla bulunan maddeler arasında yer almaktadır. Sırf bu nedenle, ilacın çok güçlü bir tedavi özelliğinin olduğu konusunda emin olabilirsiniz. Gönül rahatlığıyla çocuklarımızın hastalıklarında da kullanılabildiğine göre; ilacın insan sağlığı üzerinde oldukça güvenli bir kullanıma sahip olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

İburamin zero nasıl kullanılır?

Öncelikle çoğu ilaçta olduğu gibi bu şurubu da kesinlikle doktor kontrolünde kullanmalısınız. İlacın olması gerekenden fazla kullanılması halinde, kişide başta sindirim bozuklukları olmak üzere pek çok soruna davetiye çıkarabilir. Şurubun aç karnına alınması, elbette ki vücuda daha hızlı karışmasını sağlayacaktır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi böyle bir durumda sindirim sistemi problemleri yaşamanız olağandır. Bu yüzden, doktorlar şurubun tok karnına tüketilmesini tavsiye ederler.

İburamin zero, çok güçlü bir ilaç olduğu için hamilelik süreci geçiren kadınlarda doktor kontrolü ile kullanılmalı, bebeğini emzirmekte olan annelerde ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda beslenmesini sadece anne sütü ile gerçekleştiren bebek, ilacın yoğun etkisinden dolayı rahatsızlık yaşayabilir. Emzirme çağını geçmiş, soğuk algınlığı geçirmekte olan 2 yaşını doldurmamış bebekler için de doktorlar bu ilacı kesinlikle tavsiye etmiyorlar.

İlacın yaşlılarda kullanımı ise şu şekildedir: Özellikle böbrek ve karaciğer sorunu çeken yaşlılar ve kalp yetmezliği problemi olan diğer tüm hastalar doktor kontrolünde, her ilaç kullanımında vücut fonksiyonları izlemeye alınarak bu tedaviden faydalanabilirler. Bu tür bir hastalığı olmayan yaşlılar ise ilacın sinir sistemi üzerinde olumsuz bir sorun yaratmaması için tavsiye edilmez. Eğer kullanılması gerçekten gerekiyorsa, günlük toplam kullanımı 12mg’ı aşmayacak şekilde kullanılmalıdır.

İburamin zero yan etkileri nelerdir?

Aşağıda sayacağımız yan etkilerden herhangi birini gördüğünüz anda ilacı kullanmayı bırakıp derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Kronik rahatsızlığı olan rutinde ağır ilaçlar kullanan hastaların ve bebeklerin bu ilacı kullanmalarına müsaade etmeyin. İlacın kullanımı kişide; sık sık tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı baş dönmesi, nefes alıp vermede zorluk yaşanması, ciltte kaşınma ve deri dökülmesi, şiddetli karın ağrısı, gözlerde ve deride sarılık, büyük tuvalet yada istifra sırasında kan veya siyahlık görülmesi, ani güç kaybı ve görme bozuklukları, sebepsiz diş eti kanamaları, ani baş ağrıları ve halüsinasyonlar görme tarzında yan etkilere neden olabilir. Bu etkiler, üzerinde durulmadığı taktirde kişinin yaşamsal faaliyetlerini etkileyecek, önlenmesi güç kısıtlara yol açabilir.

İburamin zero fiyatı nedir?

İburamin zero, reçete ile alındığı için SGK’nın ödemesini karşıladığı ilaçlar arasında yer alır. İlacı eczane dışında bir yerden satın almanız mümkün değildir. Eczanelerde bu ilacın fiyatı 7.91 kuruştur. Son kullanma tarihi yakın olan ürünleri almamaya dikkat etmeli, aldığınız bu ilacı kesinlikle güneş görmeyen serin bir ortamda saklamalısınız. Tedaviden bir süre geçtikten sonra, hastalık yeniden nükseder ve bu ilacı kullanmayı düşünürseniz, kesinlikle doktorunuza danışmayı unutmayın. Bunu yapabilecek durumunuz yoksa kullanmadan önce son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Sağlıklı günler dileriz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı