Şifalı Bitkiler

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Faydaları

Özellikle ramazan aylarında çok tükettiğimiz hurmanın faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde su bulunduran hurma kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum içerir. Cilt için, kalp için, sinirlere ve hatta kansere bile hurma meyvesi faydalıdır. Hem hücreleri yenileyen hurma hem de Hadis-i Şeriflerde adı geçen hurmanın ana vatanı Arap Yarımadasıdır.

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Kanserden Korur: Lif değerleri yüksek olan hurma kanser türevlerinden yakalanma olasılığınızı en aza indirir. Hayatınızda hurmaya yer verirseniz ve düzenli tüketirseniz kanser hastalıklarından koruyacağı gibi olası kalp rahatsızlıklarına da iyi gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda Arapların çok fazla hurma tüketmesi ve kanser olma olasılıklarının az görülmesi sonucu hurmanın kansere iyi geldiği düşünülmektedir.

Güzellik İçin: Hurmada yer alan su miktarı ramazan ayında tüketilmesinden de bilindiği gibi fazladır. Hurmada yer alan su miktarı cildi besler, ciltteki tahrişleri azaltır ve ölü hücrelerin atılarak yenilenmesini sağlar.

Vücudu Arındırır: Hurma vücudu içeriden de temizlemekte başarılıdır. Hurma antioksidan barındıran meyvedir ve kalp ve damarların tıkanıklıklarını giderir. Vücudun su oranını yükselten hurma hücreleri yenileyerek hastalıkların önüne geçer.

Lif Değeri Yüksektir: Lif açısından zengin olan gıdalar sindirimin hızlı çalışmasını sağlayarak olumlu etkiler barındırır. Uzmanların tavsiyesi ile içeriğinde lif, şeker ve melatonin maddesi içeren hurma kabızlık sorunu yaşayanlar için ilaç görevi görmektedir.

Kalp Dostudur: Vücudun temizlenmesi olası hastalıkların oluşmaması için iyi bir alt yapıdır. Antioksidan içeriği barındıran hurma kalp rahatsızlıklarının önüne geçer, damar tıkanıklığı ve olası kalp krizlerinin olma olasılığını en aza indirir.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklara Hurma Yedirin: Çocukluktan başlayarak hurma yeme alışkanlığı edindirdiğiniz çocuklar ileride olabilecek rahatsızlıkların önüne geçer ve vücudun daha aktif büyümesini kolaylaştırır. Potasyum açısından zengin olan hurma tatlılara konularak, ezip pestil haline getirilerek de yenebilir.

Unutkanlığı Azaltır: B karoten içeren besinler beyne olumlu yönde etkiler sağlar. Hafızanın güçlenmesinde etki sağlayan hurma A vitamini hafıza kaybının oluşmasına, unutkanlık sorunlarına ve beyinde oluşabilecek hasarlara iyi gelir.

Kolestrolü Düşürür: En sık rastladığımız laflardan biri de yüksek kolestrol rahatsızlığıdır. Yüksek kolestrol damar tıkanıklıkları, kalp rahatsızlıkları geliyor. Hurmada bulunan mineral ve vitamin değerleri yüksek olduğundan kolestrolü düşürerek olası rahatsızlıkları azaltır.

Stresin Düşmanıdır:

Yaşadığımız bugünlerde etrafımızda stressiz insan göremiyoruz. Hurma tüketerek ruh sağlığınızı iyileştirebilir ve stresten doğan rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle çok stresli olunan ramazan ayında hurma tavsiye edilen bir meyvedir. Günde 5 tane hurma tüketerek içeriğinde B6 vitamininden destek alabilir sinir sisteminizi iyileştirebilirsiniz.

Şekeri Dengeler: Şeker seviyesinin yükselmesini ve dengelenmesini sağlayan hurma tansiyon ve şeker rahatsızlıklarında Araplar tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Kesin olmamakla birlikte bazı uzmanlarda hurmada şeker oranının yüksek olduğunu ve diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin tüketmemesi gerektiğini savunuyorlar.

Kemikleri Güçlendirir: Kemik sağlığı yaşam kalitemizi arttırmak için beyin ve kalp kadar önemlidir. Hurmada yer alan fosfat ve kalsiyum kemiklerin güçlenmesini ve kemik zayıflığına iyi gelen besleyici yiyecektir.

Kansızlık Giderilir: Kansızlık birçok hastalığın vücutta gelişmesi için yol yapar. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin demir içerikli olmasına özen gösterilmelidir. Anemi hastalığına iyi gelen hurma vücuttaki hemoglobin seviyesini dengeler. Özellikle çocukluk döneminde ve gebelik döneminde demir içeriği yüksek yiyecekler yenmesi gerekir. Günde 10 tane hurma yiyerek kansızlık rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Cennet Hurmasının Faydaları

Domatese benzeyen ve bir diğer adı Trabzon Hurması olan yumuşak yapısı ile yemesi kolay olan cennet hurması kış aylarında sık görülen grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük problemlerinde tedavi amaçlı yenebilir.

Bağışıklığı güçlendiren cennet hurması ilk maddede bahsettiğimiz gibi hastalıklara kalkan oluşturur ve kalp sorunlarına da iyi gelir.

Midede oluşan yaralara iyi gelen cennet hurması gastrite de iyi gelir.

Cennet hurmasında A, B1, B2, B3, C ve potasyum, protein ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle kansızlık problemlerine de düzenli tüketildiğinde iyi gelir.

Cennet Hurmasını cilt maskelerinize ekleyebilir suyunu da sıkarak içtiğinizde de tansiyona iyi geldiği biliniyor.

Lif değerleri yüksek olan cennet hurması bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklara faydalıdır ve sindirimin daha kolay olmasını sağlar.

Hurma Çekirdeği Yenir Mi?

Hurma çekirdeğini düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kesinlikle tüketmemelidir. Zararı Var Mıdır? Bilinmez ama olma olasılığını da unutmamak gerekiyor.

Hurma çekirdeği yiyerek damalarda oluşan sertliklerin giderilmesi sağlanır.

Hergün içtiğiniz kahvenize hurma çekirdeğini ekleyebilir ve oluşan ödemi atabilirsiniz.

Kadınsal rahatsızlıklara iyi gelir.

Öksürük krizlerini önleyen hurma çekirdeği balgamın sökülmesinde de önemli rol oynar.

Hurma çekirdeğinden sabunlar yapılıyor. Hurma çekirdeği sabunu ile egzama olan bölgeleri yıkadığınızda iyi geldiği söyleniyor.

Hurma çekirdeğini döverek un haline getirebilir yoğurtlarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Hurma Pekmezinin Faydaları

Özellikle kış aylarında hurma pekmezi tüketebilirsiniz. Kansızlığa iyi gelen hurma pekmezi üşümeyi azaltır ve enerjinizi yükseltir.

Kanser türevlerinden koruyan hurma pekmezi diğer hastalıklara karşı da kalkan oluşturabilir.

Ramazan ayında tüketilen hurma pekmezi akşama kadar açlık çeken kişilerin akşam yemek sonrası enerjinin düşmesine neden olur.

Hafızayı güçlendiren hurma pekmezi beyin hücrelerinin olumlu gelişimini destekler.

Boğaz iltihaplarında oluşan şişlik ve ağrıları azaltır.

Balgamın sökülmesini kolaylaştırır.

Astım rahatsızlıkları olanlar hurma pekmezi yenebilir.

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Tansiyon, kalp, diyabet gibi önemli rahatsızlıkları bulunanlar doktora danışmadan kesinlikle hurma pekmezi tüketmemelidir.

Şeker içeriği yüksek olan hurma pekmezi şekerin yükseltme olasılığı olduğu için tüketmemelidir.

Çok fazla hurma pekmezi tüketmek baş ağrısını tetikleyerek arttırabilir.

Kilo verme özelliği bulunsa da bazı uzmanlar da kilo aldırdığını savunuyorlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı